yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Hisseli gayrimenkul satışlarında şufa hakkına dikkat!

Hisseli gayrimenkul satışlarında şufa hakkına dikkat!
20 Eylül 2016 13:01 Yorum yaz Çıktı al
İstanbul Gaziosmanpaşa’da gerçekleştirilen bir bina satışı, hisseli gayrimenkul satışlarında şufa (ön alım) hakkı uygulamasını hatırlattı. Bu hakka göre gayrimenkul satışında hisse sahiplerinden biri ya da birkaçı hissesini satmak istediğinde, ilk önce diğer hisse sahiplerine gitmek zorunda.

İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde yer alan bir dairenin satışında “şufa (ön alım) hakkı” olarak bilinen yasa maddesine riayet edilmemesi nedeniyle satış mahkemelik oldu. Daire için açılan tapu iptal davası sürüyor.

 

Satışa karşı çıktı

Hürriyet gazetesinin haberine göre olay şöyle gelişti: İletişim uzmanı Sema Mete’ye, annesine ve kardeşlerine vefat eden babalarından bir bina kaldı. Binanın büyük hissesi anneye aitti. Kardeşlerin de belli oranlarda hissesi vardı. Anne ve diğer çocuklar evin satışını planlarken, Mete buna karşı çıktı. Aile arasında sıkıntıya da yol açan konu ile ilgili ilginç bir gelişme yaşandı.

 

İşlem bitti haberi oldu

İstanbul Gaziosmanpaşa’da bulunan binanın 5 hissedarı Y.P. isimli kişi ile anlaştı. Anılan isimlere ait paylar Y.P.’ye geçti. Ancak, yasaya göre, hisseli gayrimenkullerde şufa (ön alım) hakkı söz konusu. Tapu müdürlüğü görevlileri, devir işlemi sırasında tüm hissedarlara haber verildiğini dair resmi evrakları talep etmesi gerekirken bu yapılmadı. Satıştan 1,5 ay kadar sonra Mete, annesi ve diğer kardeşlerinin kendilerine ait payı sattığını öğrendi.

 

Daha yüksek bir bedelle…

Y.P., Mete ile de temasa geçti hissesini satmasını teklif etti. Mete, kendisine ait hisseyi satmamakta kararlı olduğunu belirtti. Y.P., Mete’nin hissesini satmaya yanaşmadığını görünce bu kez, satın aldığı hisseleri da almasını istedi. Ancak Mete’ye sunulan teklif, ailenin diğer bireylerine ödenen tutardan yüksekti. Üstelik tapu harcı ve diğer masrafların da Mete tarafından ödenmesi istendi.Mete şimdi, babasından kalan mülkü yeniden kurtarmak için tapu iptal davası açmaya hazırlanıyor

 

Yeni bir kazanç kapısı oldu

Tüketici Hakları Çözüm Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Hisseli gayrimenkullerde, hissedarın ön alım hakkı var. Aynı fiyatı veren başkasından önce hissedara teklif edilir. Tapuda devir teslim işi yapılırken, hak sahibine yasal bildirimde bulunulup bulunulmadığı mutlaka sorgulanır. Ancak belli ki burada sorun yaşanmış. Tapu iptal davasının açılması gerekir. Bu durumun da yeni bir kazanç kapısı haline getirildiği anlaşılıyor” dedi.

 

Şufa (ön alım) hakkı nedir?

Türkiye tapu sicil mevzuatına göre şufa veya ön alım hakkının ifade ettiği durum şöyle: Eğer hisseli bir gayrimenkul satılacaksa, hissesini satışa çıkaran pay sahibi veya sahipleri, hisselerini üçüncü şahıslara satışa sunmadan önce diğer hisse sahiplerine, ellerindeki hisseyi almaları için teklif götürmek zorunda. Diğer hisse sahibi veya sahipleri şufa hakkından vazgeçtiğini yazılı olarak beyan etse dahi satışa itiraz eden hisse sahibinin şufa (ön alım) hakkından doğan dava açma hakkı bulunuyor. Bu hakkın geçerlilik süresi ise gayrimenkul satışından sonra bildirim yapılmamış ise taşınmazın edinildiği tarih itibarı ile 2 sene, gayrimenkul satışından sonra noter aracılığı ile yeni malikin mevcut gayrimenkul maliklerine bildirim yapması durumunda ise 3 ay olarak sınırlandırılmış durumda.

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN DIĞER HABERLER HABERLERİ

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme