yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Halis Toprak’ın eski yalısı Aslanlı Köşk, Güney Afrika Cumhuriyeti Konsolosluğu oldu

Halis Toprak’ın eski yalısı Aslanlı Köşk, Güney Afrika Cumhuriyeti Konsolosluğu oldu
19 Ekim 2016 12:54 Yorum yaz Çıktı al
Toprak Holding'in kurucusu Halis Toprak ile özdeşleşen Aslanlı Köşk, Fahri Konsolosluk oldu. TMSF tarafından Ramsey’in sahibi iş adamı Remzi Gür'e satılan köşk, Gür'ün Güney Afrika Fahri Konsolosu olmasının ardından konsolosluk binası oldu.

2016 yılının başında hayata gözlerini yuman ünlü iş adamı Halis Toprak’ın bir zamanlar ikamet ettiği İstinye’deki Aslanlı Köşk Güney Afrika Fahri Konsolosluğu olarak kullanılmaya başlandı. Köşkün girişine “Güney Afrika Fahri Konsolosluğu İstanbul” tabelasının asıldığı gözlendi.

 

Haziran ayında fahri konsolos oldu

Sözcü gazetesinden Eren Sakarya’nın haberine göre, Fahri Konsolosluk görevi, 2015 yılına kadar geçtiğimiz günlerde vefat eden Alarko Holding’in yönetim kurulu başkanı İshak Alaton tarafından yürütülüyordu. Fahri Konsolosluğu görevi 2016 Haziran ayında giyim markası RAMSEY’i de bünyesinde barındıran Gürmen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Remzi Gür’e verildi.

 

Aslanlı Köşk 2009’da satılmıştı

Halis Toprak tarafından 1977’de kurulan Toprak Holding’in yönetimine Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) 2009 yılında el koydu. TMSF Bünyesine geçen Toprak Holding taşınmazları arasında Aslanlı Köşk de bulunuyordu. Köşk 2009 yılında ünlü giyim markası Ramsey’in de sahibi iş adamı Remzi Gür tarafından 23,8 milyon dolara satın alınmış, köşkün tapusu 2011 yılında tescil edilmişti.

 

İşte Aslanlı Köşk’ün özellikleri

Aslanlı Köşk’ün bulunduğu parseldeki 8 bin 721,73 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde köşkün kendisi, misafirhane ve eski eser bir bina bulunuyor. 1173 metrekare kullanım alanlı Köşk'te, bodrum, zemin kat ve 1 normal kat yer alıyor.

Bodrum katta ana mutfak bölümü, personel odası, depo, çamaşırhane, wc, hamam, sauna ve kapalı havuz bölümleri yer alıyor. Zemin katta, giriş holü, oturma ve yemek odası bölümleri, mutfak ve mescit bölümü bulunuyor. 1. normal katta merdiven holü, yemek ve oturma odası bölümleri, 1 adet şömine odası ile 2 adet yatak odası bölümleri yer alıyor.

Köşkün bitişiğindeki parselde bulunan 1478,17 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde ise hizmetlilerin ikamet ettiği 2 adet bina ve 1 adet misafirhane mevcut. Birlikte kullanılmakta olan parseller arasında ayırıcı duvar bulunmuyor.

 

Kuzey Güney de burada çekilmişti

Köşkte daha önce başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Öykü Karayel’in başrollerini oynadığı 2011 ve 2013 yılları arasında yayımlanan Kuzey Güney dizisinin çekimleri de yapılmıştı. Köşkün sahibi iş adamı Remzi Gür, daha önce basına Alanlı Köşk’ü 7 yıldızlı otel yapmayı düşündüğünü açıklamıştı.

 

Halis Toprak kimdir?

İş hayatına Adana’da başlayan Toprak, 1977’de İstanbul’da Toprak İnşaat firmasını kurdu.  1992 yılında ana ortakları Toprak Grubu şirketleri olan Toprakbank kuruldu. Zararı özkaynaklarını aşan, mali bünyesi zayıflayan Toprakbank 2001 sonunda Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu (TMSF) kapsamına alındı. Halis Toprak, 32 yıl sürdürdüğü yönetim kurulu başkanlığını 2009’da oğlu Mehmet Toprak’a devretti. Aynı yıl Toprak Grubu’nun şirketlerinin tümünün yönetimine TMSF el koydu. Halis Toprak, Toprak Grubuna ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimini, Toprak Grubu'nun TMSF’ye olan borcunun tamamını ödeyerek geri aldı. Halis Toprak 29 Haziran 2012 tarihinde tekrar Toprak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na geldi. Son olarak kendisinden 54 yaş küçük Nazlıcan Tağızade ile yaptığı kısa süreli evlilikle gündeme gelen Toprak, 3 Ocak 2016 tarihinde Fransa’nın Nice şehrinde kalp rahatsızlığından dolayı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

 

Remzi Gür kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Gür, 1953 yılında Kastamonu’da doğdu. İş hayatına üniversite öğrenimi için gittiği Londra’da RAMSEY’i kurarak başladı. 1985 yılında İngiltere'nin tekstil üzerindeki yükleri arttırmasıyla beraber birikimlerini Türkiye'de değerlendirme kararı aldı. RAMSEY markası büyüyerek Türkiye’nin önde gelen tekstil şirketlerinden biri oldu. Gür, Azerbaycan Devleti’nin petrol şirketi SOCAR ile 2013 yılında bir ortaklık anlaşması da imzaladı.

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN EMLAK MAGAZIN HABERLERİ

Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN