sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Bu kaplıcalar,Dünyanın en ünlü kaplıcaları!

Bu kaplıcalar,Dünyanın en ünlü kaplıcaları!
24 Şubat 2012 16:39 Yorum yaz Çıktı al
Dünyanın en ünlü kaplıcaları!

Yer altında ısınan suların yerkabuğundaki çatlaklar sayesinde yeryüzüne çıkmasıyla oluşan kaplıcalar, dünyanın dört bir yanına dağılmıştır. Bu kaplıcalardan çoğu 20-45 milyon yıl önce meydana gelen şiddetli volkanik faaliyetler sonucunda oluşmuştur.


Büyük Prizmatik Kaplıca: Amerika’nın en büyük kaplıcası

Dünyada 3. Amerika’da ise 1. sırada olan Büyük Prizmatik Kaplıca, Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunur. Dakikada 71 °C sıcaklıkta 560 galon sıcak su yer altından yukarıya doğru çıkmaktadır. Kırmızıdan yeşile kadar pek çok renkte görünmesinin sebebi ise mineral açısından zengin bu suda yaşayan alg ve bakterilerdir.

Mammoth Kaplıcaları: dünyanın en büyük karbonatlı kaplıcası

Yellowstone Ulusal Parkı’nda bulunan Mammoth Kaplıcaları, dünyada en çok karbonatı bünyesinde barındıran kaplıcalardır. Bu kaplıcaların en önemli özelliği binlerce yıldır ufak miktarlarda biriken kalsiyum karbonatın oluşturduğu traverten görünümlü teraslardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kan Gölü Kaplıcaları: Cehenneme Hoş geldiniz!

İsmine bakıldığında dehşet uyandıran bu kaplıca Japonya’da bulunan kırmızı sulardan biridir. Sudaki demir seviyesinin yüksek olması sebebiyle kırmızı renge bürünen sular kesinlikle görülmesi ve fotoğraf çekilmesi gereken bir yerdir.

 

 

Blue Lagoon: İzlanda’nın jeotermal spası

Dünyaca ünlü Blue Lagoon ( Mavi Göl), İzlanda’da en çok turist çeken yerlerden biridir. Pek çok mineral açısından zengin olan bu suların sedef gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır.

 

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN EMLAK TURIZM HABERLERİ

İLGİLİ HABERLER

İLGİLİ GALERİLER

İLGİLİ VİDEOLAR

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN