yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Ege’de bir kapalı koy çevreler yeşili çam kokulu cenneti

Ege’de bir kapalı koy çevreler yeşili çam kokulu cenneti
18 Temmuz 2013 10:27 Yorum yaz Çıktı al
Ege’de bir kapalı koy çevreler yeşili çam kokulu cenneti. “Ne de güzel bir hapsolmuşluktur bu”; denizin, ormanın ve sımsıcak güneşin pranga vurduğu Marmaris’te Sabahın ilk ışıklarıyla derin mavilere açılan bir gulet gibi, siz de her doğan güneş ile ruhunuzu açarsınız sonsuz maviliklere… Marmaris’te her sabah yeniden doğduğunuzu hisseder, hayata yeniden “merhaba” dersiniz.

Muğla’nın bir ilçesi olan Marmaris, Türkiye’nin güneybatısında Ege turizminin önemli bir tatil beldesidir. Bir yat cennetidir Marmaris, Türkiye’nin en gösterişli ve lüks yatlarını limanlarında ağırlayan. Her gün onlarca gulet yat, Marmaris kıyılarına demirler gövdelerini en ücra koyları keşfe çıkmak için.

Doğa’nın bir mucizesidir, kapalı bir koyun çepeçevre sardığı yemyeşil çam ormanları ve eşsiz tabiat manzarası göbeğinde. Yaşamın en renkli ve canlı yüzüdür; gecesi ve gündüzüyle derin derin nefes alan Marmaris

TARİH ÖYLECE AYAKTA

Deniz ve ormanın iç içe kucaklaştığı Marmaris, kent geneline yayılan zengin tarihi mirasıyla adından sıkça söz ettirir. Kentin her bir köşesinde; sokağında, restoranında, alışveriş merkezinde, barında tarihin silinmeyen izlerine rastlamak mümkündür. Dar sokaklar, Osmanlı’ya has ahşap ve çıkmalı ev mimarileri… Hepsi zamana inat, geçmişe ait tüm izleriyle öylece ayakta durur.

Marmaris’in yaşayan tarihine tanıklık etmek istiyorsanız, Beldibi ve Armutalan mevkilerinden başlayıp İçmeler’e kadar olan tarihi kent merkezini ziyaret etmelisiniz. Orada Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılan Marmaris Kalesi’ni de göreceksiniz, kaleyle eş zamanlı inşa edilen Hafza Sultan Kervansarayı’nı da.

Hazır yolunuz düşmüşken belki bir de Tarihi Bedesten’i gezecek, çarşıda yudumlayacağınız bir fincan Türk kahvesi ile 40 yıllık hatırlara konu olacak yepyeni hikayeler yazacaksınız, kimbilir…

Marmaris şehir merkezindeki İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı’nı da gözünüzden kaçırmayın. Parkta yer alan arkeolojik kalıntı ve eserlerle uzun bir tarih yolculuğuna çıkacağınızdan eminiz.

Bu tarihi gezi sırasında bir durağınız da Muğla yolu üzerindeki Marmaris’in ilk özel Etnografya ve Arkeoloji Müzesi olmalı. Tatil beldesine mesafesi yaklaşık 10 km olan müzede ilginizi çekeceğini umduğumuz pek çok eser mevcut. Turizmci ve halıcı kimliğinin yanı sıra bir koleksiyoner de olan Ahmet Urkay’a ait 50 yıllık birikim bu müzede başarıyla sergilenmiş. Müzeyi haftanın yedi günü ziyarete edebilirsiniz.

ALIŞVERİŞİN EN DOĞAL HALİ “SOKAK PAZARLARI”

Marmaris’de tatil deyince ilk akla gelenlerden biri de renkli gece hayatı. Tatil beldesindeki yüzlerce disko ve bar sabahın ilk ışıklarına kadar durmaksızın çılgın parti ve eğlencelere ev sahipliği yapar.

Marmaris’te stres ve yorgunluğu atmanın formüllerinden biri doyasıya eğlenmekse bir diğeri de alışveriştir! Bunun için en doğru adres, Eski Çarşı. Adı sakın sizi yanıltmasın, Eski Çarşı’da otantik takı ve eşyalar kadar dünyaca ünlü markalar da yer buluyor. Kruvaziyer turizmin önemli ayaklarından biri olan Marmaris limanları sayesinde Eski Çarşı özelikle yaz aylarında yabancı turistlerle dolup taşıyor.

Marmaris’in geleneksel ve yöresel yüzü ise, sokak pazarları. Şehir merkezine 10 dakikalık uzaklıkta bulunan Marmaris Pazarı, perşembe günleri kuruluyor. Bunun dışında çarşamba günleri İçmeler’in, pazar günleri de Beldibi’nin semt pazarlarını gezebilirsiniz. Yöresel ürünlerden halı ve kilim dokumalarına, şifalı ot ve bitkilerden giyim eşyalarına ve hediyelik eşyalara kadar her türlü ürün ve eşyayı bir arada bulabileceğiniz Marmaris pazarlarından büyük keyif alacağınız muhakkak! Marmaris’in meşhur balından almayı da sakın unutmayın!

MAVİ YOLCULUĞUN ZEVKİ PAHA BİÇİLMEZ

Yat turizminin en önemli liman kentlerinden olan Marmaris’te mavi yolculuğa çıkmanın zevki paha biçilmez! Türkiye’nin en büyük marinalarından olan Marmaris Yat Limanı her gün onlarcasına keşfedilmeyi bekleyen saklı güzelliklere yelken açmak için yol verir. Sabahın ilk ışıklarıyla açılan gulet yatlar, Marmaris’in kıvrımlı koylarında yol alırken, her bir kıvrımda antik bir kent ya da köy ile burun buruna gelirsiniz. Rodos Adası, Dalyan, Fethiye ile yeniden doğmuş gibi hissederseniz kendinizi.

Geleneksel ahşabın ve el işçiliğinin en güzel örnekleriyle tasarlanmış lüks yatlarla isterseniz antik kentleri gezebilir, isterseniz doğa yürüyüşleri yapabilir, isterseniz yüzerek, güneşlenerek, balık tutarak, jet ski ya da su kayağı yaparak maviliklerin sonsuz keyfini yaşayabilirsiniz.

Marmaris yat turizmindeki iddiasını uluslar arası festival ve organizasyonları ile de ortaya koyar. Yat Limanı bünyesinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Marmaris Yat Festivali bunlardan en önemlisidir. Şayet Mayıs ayında Marmaris’e yolunuz düşerse, festival kapsamındaki tüm etkinlikleri izlemenizi tavsiye ederiz. Zira bu capcanlı ve renkli etkinlikler sırasında hem eğlenecek hem de dinleneceksiniz, bizden söylemesi!

EN POPÜLER PLAJ VE KOYLAR “İÇMELER VE TURUNÇ’DA”

Yaz gelince, Marmaris’in ince kumlu plajları, kıvrım kıvrım koyları ve kayalıkları kollarını açmış özlemle bekler sizi. İçmeler ve Turunç, Marmaris’in en çok ziyaret edilen iki önemli merkezi. Marmaris’e 8 km uzaklıkta bulunan İçmeler bölgesi gerek konaklama olanakları gerek plaj ve kumsalları gerekse doğal ve turistik değerleri ile oldukça popüler.

Marmaris’te konaklama seçenekleri bol olmakla birlikte, her sene yeni bir cafe, restoran ve eğlence mekanı zincirin halkaları arasına eklenir. Geleneksel Türk mutfağından dünya mutfağına her çeşit lezzet seçeneğinin yer aldığı konaklama tesislerinde aradığınız kriterlere uygun kaliteli konaklama seçeneklerini de bulabilirsiniz.

Turistik yöre, spor ve aktiviteler açısından da oldukça zengin. Dalış turizminin önemli merkezlerinden olan Marmaris Limanı; Sarı Mehmet Burnu, İnce Burun Feneri, Hayıtlı Burun, Keçi Adası Feneri, Abdi Reis Koyu, Yazih Kaya, Kadırga Koyu, Baca Mağarası, Kütük Burnu, Aksu Koyu gibi önemli dalış noktaları ile ilgi çekicidir.

ULAŞIM DİYE BİR SORUN YOK!

Marmaris’te yaşayanlar çok daha iyi bilir, ulaşım diye bir sorun yoktur orada! Otobüs ve dolmuşlar sizi gitmek istediğiniz belde ve köylere düzenli seferler ile en kolay yollardan ulaştırırlar.

Marmaris’e ulaşım karadan, havadan ve denizden sağlanıyor. Tatil yöresine İstanbul, Ankara, İzmir, Muğla, Denizli ve Antalya’dan düzenli olarak otobüs seferleri yapılıyor. Havayolunu tercih edenler için en yakın havaalanı 90 km uzaklıkta bulunan Dalaman Havaalanı. Uçaktan indikten sonra direkt otobüs ve taksilerle Marmaris şehir merkezine erişebilirsiniz.

Denizle yolculuğu sevenler için tekne ve katamaran seferleri bir başka alternatif. Marmaris-Rodos arasında katamaran seferleri ve Bodrum-Çamlık arasında yapılan hidrofil tekne seferleri ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Kendi aracınızla yola çıktıysanız daha da şanlısınız! “İşte Marmaris tabelasını görür görmez kontağınızı birkaç dakikalığına da olsa kapatın ve çamların arasından kente tepeden bakmanın tarif edilmez keyfini yaşayın!

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN EMLAK TURIZM HABERLERİ

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme