yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

11 soruda Konut Hesabı!

11 soruda Konut Hesabı!
19 Eylül 2016 11:28 Yorum yaz Çıktı al
Devlet ilk kez ev alacak olanlara bankada Konut Hesabı açtırması halinde 15 bin TL'ye varan destek sağlayacak. Bunun için hesaba en az üç yıl düzenli para yatırılması gerekiyor.

Destekten kimler yararlanacak? 

7 Haziran 2015 tarihi itibarıyla tamamı kendisine ait bir konutu bulunmayan T.C. vatandaşları konut hesabı açtırarak devlet desteğinden yararlanabilecek. 

 

18 yaşından küçükler konut hesabı açabilecek mi? 

18 yaşın altındaki kişiler için konut hesabı açılabiliyor. Ancak hesap açılışı kişinin velisi veya vasisi tarafından yapılabiliyor. 18 yaşın altındaki kişiler kendi adına konut hesabı açtıramıyor. 

 

Konut hesabı nasıl açılıyor? 

Konut hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde Türk Lirası cinsinden açılıyor. Hesabın bankaların yurtdışındaki şubelerinden veya Türk Lirası dışındaki bir para cinsinden açılması mümkün değil. Hesap mevduat hesabı olabileceği gibi katılım hesabı da olabiliyor. Ayrıca hesabın bir kişi adına olması gerekiyor. 

 

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları yararlanabilecek mi? 

Türkiye'de ikamet şartı olmadığı için yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da konut yardımı alabilecek. Ancak yurtdışında yaşayan vatandaşların, Türkiye'de kurulu bankalardan birinin bu ülkedeki şubesinde hesap açtırması kabul edilmeyecek. 

 

Konut Hesabı'nın vadesi ne olmalı? 

Konut hesabı açtıran kişilerin devlet desteğinden yararlanabilmeleri için sistemde en az üç yıl kalması gerekiyor. Unutmayın hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı da o kadar yüksek olacak. Kişi, kendi adına yurtiçinde konut edindiği tarihten itibaren altı ay içerisinde konut hesabını açtırdığı bankaya müracaat etmek zorunda. Banka ise gerekli kontrolleri yaparak devlet katkısının ödenmesine aracılık ediyor. 

 

Hesapta biriken para çekilebiliyor mu? 

Konut hesabı katılımcısı hesapta biriken parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekebiliyor. Ancak çekim sonrası konut hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmaması şartı var. Yönetmeliğe göre örneğin 36 aydır konut hesabı bulunan ve hesaba aylık 350 TL ödeme yapan bir kişi hesaptan en fazla 3 bin 600 TL çekilebiliyor. 

 

Konut hesabına ne kadar ödeme yapılmalı? 

Konut hesabı açtıran kişiler ister ayda bir, isterse üç ayda bir hesaba ödeme yapabiliyor. 

Aylık ödemeyi tercih edenler ayda en az 250, en fazla 2.500 TL ödeme yapıyor. Üç aylık ödeme yapanlar içinse alt limit 750, üst limit 7.500 TL. 

 

Hesaba ödeme yapılmazsa ne olur? 

Konut hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişi bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapanlar ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmazsa bu kişilere devlet katkısı ödenmiyor. Ayrıca bu hesaplar, konut hesabı statüsünden çıkartılıyor. Yönetmeliğe göre konut hesabına yıl içerisinde üç kez ödeme yapmayan bir kişinin hesap açılışından itibaren hesapta bulunması gereken asgari rakamın altına da düşmemesi gerekiyor. 

 

İlk açılışta hesaba para yatırılabiliyor mu? 

Konut hesabı açtırırken hesaba 30 bin TL'ye kadar para yatırabiliyor. Bu sayede konut hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarı artırılabiliyor. 

 

Kişi birden fazla hesap açtırabiliyor mu? 

Hayır, bir kişi yalnızca bir tane konut hesabı açtırabiliyor. Diğer yandan konut hesabının açıldığı bankadan bir başka bankaya transfer edilmesi de söz konusu değil. Bu nedenle konut hesabı açtıracak kişilerin hesap açtıracakları bankayı seçerken çok titiz davranması gerekiyor. 

 

Hangi konutlar devlet desteğinden yararlanabiliyor? 

Bu konuda öncelikli şart satın alınacak olan konutun yurtiçinde olması. Yine bu konutun devlet desteği alabilmesi için kendi adına kayıtlı kat mülkiyetli, kat irtifaklı veya müstakil tapulu konut nitelikli başka bir taşınmaz mal edinmemiş olması gerekiyor. Devre mülkler için devlet desteği söz konusu değil. 

 

 

Para 

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN