2023 için öncü kent oldu

17 Haziran 2013 07:27

Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’in, Dünya Medeniyetine yön vermiş, onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi zenginliği, eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri ve 321 km’lik sahili ile gerçek bir kültür ve turizm kenti olmasının yanı sıra, birçok farklı kültürün bir arada yaşayıp bir barış kenti olduğunu söyledi.

2023 için öncü kent oldu

ULUSLARARASI ticaretin gelişen ve güçlenen yollarının kesişme noktasında yer alan limanı, Türkiye'de kurulan ilk serbest bölgesi ve gelişmiş ulaşım altyapısı ile güçlü bir ticaret kenti olan Mersin'in, Doğu Akdeniz Havzasında çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Vali Güzeloğlu, Mersin'in 3 üniversitesi, tarım, Turizm ve sanayi sektörlerinde sahip olduğu potansiyeli ve stratejik konumu gereği Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmada öncü kentler arasında yer aldığına işaret etti.

EN BÜYÜK İKİNCİ KENT

Geçtiğimiz yıl 21 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye'nin İstanbul'dan sonra en büyük ikinci dış ticaret kenti olan Mersin'in, 2023 hedeflerine destek kapsamında elleçleme hacmini 15 milyon konteynır TEU'ya çıkarmayı ve Mersin Limanı'nı dünyanın en büyük ilk 10 limanı arasında yer almasının hedeflendiğini dile getiren Vali Güzeloğlu, "Önceliğimiz ve heyecanımız Türkiye'nin göz bebeği olan Mersin'e hizmet etmektir.

Mersin, Türkiye'nin geleceğine katkı sunan, zenginleştiren 81 kent arasında rekabet edebilirlikte 7 kentten birisi, ayrıca vergi tahsilatında da ülkemizin 6'ncı büyük kentidir. İlimiz, ülkemizin tarımsal üretiminin tek başına yüzde 5'inden fazlasını üreten, bunun daha fazlasını da ihracata konu eden bir ticaret merkezidir. Tarımsal kimliğine büyük bir uluslararası buluşmayı da ekleyen Mersin Dünya Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır"
dedi.

4’NCÜ OSB PLANLANIYOR

Vali Güzeloğlu, sanayi alanında büyük önem arz eden Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (MTOSB) 2 OSB alanının tamamen dolduğunu vurgulayarak, "3.OSB alanı kurulmakta ve 4.OSB alanı için Planlama çalışmaları yapılmaktadır. Bunların yanında son iki yıldır okul öncesi eğitimde Türkiye birincisi olan Mersin, eğitim alanında da iddiasını ortaya koymaktadır.

Son dönemde İlimizde çok büyük yatırımlar gerçekleşmektedir. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, bin 200 megavat gücündeki 4 ünitesiyle 2020 yılından itibaren enerji üretimine başlayacaktır. Yakın zamanda temeli atılan Çukurova Bölgesel havalimanı çalışmalarının 24 ay içinde tamamlanması planlanmaktadır"
dedi.

800 milyon TL’lik yatırım

MERSİN Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 20-30 Haziran tarihleri arasında Mersin'de yapılacak olan 17'nci Akdeniz Oyunları konusunda şunları söyledi: "Her dört yılda bir Akdeniz Çanağında yer alan ülkelerin sporcularını bir araya getiren Akdeniz Oyunları'nın on yedincisi ve en görkemlisi bu yıl 20-30 Haziran tarihlerinde Mersin'de gerçekleştirilecektir.

3 farklı kıtadan toplamda 24 ülkeden 32 branşta yarışacak 6 binden fazla sporcunun ve 4 bine yakın basın mensubu, yönetici ve sporsever olmak üzere toplamda 10 bin kişinin katılımını beklediğimiz Akdeniz Oyunları, Olimpiyat Oyunlarından sonra en önemli Spor organizasyonudur. Akdeniz Oyunlarının ilimizle buluşması için toplamda 800 milyon TL'ye yakın bir Yatırım gerçekleşmiştir.

Oyunların başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ile Mersin tüm dünyada Lojistik, tarım, Turizm gibi kavramların yanında bir Spor kenti olarak da tanınacaktır. Bunun yanı sıra başarılı geçen Akdeniz Oyunları 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için de iyi bir referans olacaktır. Oyunların açılış gününde bir Türk mucizesine tanık olmak için spora gönül veren, dostluk ve kardeşliğe inanan herkesi Oyunları izlemek için Mersin'e bekliyoruz"

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...