yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

2023 için öncü kent oldu

2023 için öncü kent oldu
17 Haziran 2013 07:27 Yorum yaz Çıktı al
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin’in, Dünya Medeniyetine yön vermiş, onlarca uygarlığa ev sahipliği yapmış tarihi zenginliği, eşi benzeri olmayan doğal güzellikleri ve 321 km’lik sahili ile gerçek bir kültür ve turizm kenti olmasının yanı sıra, birçok farklı kültürün bir arada yaşayıp bir barış kenti olduğunu söyledi.

ULUSLARARASI ticaretin gelişen ve güçlenen yollarının kesişme noktasında yer alan limanı, Türkiye'de kurulan ilk serbest bölgesi ve gelişmiş ulaşım altyapısı ile güçlü bir ticaret kenti olan Mersin'in, Doğu Akdeniz Havzasında çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Vali Güzeloğlu, Mersin'in 3 üniversitesi, tarım, Turizm ve sanayi sektörlerinde sahip olduğu potansiyeli ve stratejik konumu gereği Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmada öncü kentler arasında yer aldığına işaret etti.

EN BÜYÜK İKİNCİ KENT

Geçtiğimiz yıl 21 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye'nin İstanbul'dan sonra en büyük ikinci dış ticaret kenti olan Mersin'in, 2023 hedeflerine destek kapsamında elleçleme hacmini 15 milyon konteynır TEU'ya çıkarmayı ve Mersin Limanı'nı dünyanın en büyük ilk 10 limanı arasında yer almasının hedeflendiğini dile getiren Vali Güzeloğlu, "Önceliğimiz ve heyecanımız Türkiye'nin göz bebeği olan Mersin'e hizmet etmektir.

Mersin, Türkiye'nin geleceğine katkı sunan, zenginleştiren 81 kent arasında rekabet edebilirlikte 7 kentten birisi, ayrıca vergi tahsilatında da ülkemizin 6'ncı büyük kentidir. İlimiz, ülkemizin tarımsal üretiminin tek başına yüzde 5'inden fazlasını üreten, bunun daha fazlasını da ihracata konu eden bir ticaret merkezidir. Tarımsal kimliğine büyük bir uluslararası buluşmayı da ekleyen Mersin Dünya Turunçgil Kongresi'ne ev sahipliği yapacaktır"
dedi.

4’NCÜ OSB PLANLANIYOR

Vali Güzeloğlu, sanayi alanında büyük önem arz eden Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (MTOSB) 2 OSB alanının tamamen dolduğunu vurgulayarak, "3.OSB alanı kurulmakta ve 4.OSB alanı için Planlama çalışmaları yapılmaktadır. Bunların yanında son iki yıldır okul öncesi eğitimde Türkiye birincisi olan Mersin, eğitim alanında da iddiasını ortaya koymaktadır.

Son dönemde İlimizde çok büyük yatırımlar gerçekleşmektedir. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali, bin 200 megavat gücündeki 4 ünitesiyle 2020 yılından itibaren enerji üretimine başlayacaktır. Yakın zamanda temeli atılan Çukurova Bölgesel havalimanı çalışmalarının 24 ay içinde tamamlanması planlanmaktadır"
dedi.

800 milyon TL’lik yatırım

MERSİN Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 20-30 Haziran tarihleri arasında Mersin'de yapılacak olan 17'nci Akdeniz Oyunları konusunda şunları söyledi: "Her dört yılda bir Akdeniz Çanağında yer alan ülkelerin sporcularını bir araya getiren Akdeniz Oyunları'nın on yedincisi ve en görkemlisi bu yıl 20-30 Haziran tarihlerinde Mersin'de gerçekleştirilecektir.

3 farklı kıtadan toplamda 24 ülkeden 32 branşta yarışacak 6 binden fazla sporcunun ve 4 bine yakın basın mensubu, yönetici ve sporsever olmak üzere toplamda 10 bin kişinin katılımını beklediğimiz Akdeniz Oyunları, Olimpiyat Oyunlarından sonra en önemli Spor organizasyonudur. Akdeniz Oyunlarının ilimizle buluşması için toplamda 800 milyon TL'ye yakın bir Yatırım gerçekleşmiştir.

Oyunların başarılı bir şekilde gerçekleşmesi ile Mersin tüm dünyada Lojistik, tarım, Turizm gibi kavramların yanında bir Spor kenti olarak da tanınacaktır. Bunun yanı sıra başarılı geçen Akdeniz Oyunları 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için de iyi bir referans olacaktır. Oyunların açılış gününde bir Türk mucizesine tanık olmak için spora gönül veren, dostluk ve kardeşliğe inanan herkesi Oyunları izlemek için Mersin'e bekliyoruz"

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN