yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

7 Maddede Emlakta Yeni Trendler!

İletişim Formu

7 Maddede Emlakta Yeni Trendler!
11 Şubat 2017 19:23 Yorum yaz Çıktı al
Her konuda olduğu gibi konut tercihlerinde de insanların aradıkları özellikler ve trendler zamanla değişiyor. Bu değişim emlak piyasasındaki ticari trendlere de yansıyor. Nazenin Konakları Yönetim Kurulu Üyesi Kaan Pehlivan güncel trendleri analiz etti.

1- Toplu Taşıma Daha Öncelikli Oldu

İstanbul’un metro ve toplu taşıma ağı hızla genişlerken orta ve lüks segment konut tercihinde de “ana yollara ve bağlantı yollarına yakınlık”, önceliğini “toplu taşımaya yakınlık” avantajına bıraktı. Çünkü yakın zamanda Avrupa’da olduğu gibi toplumun hemen her kesimi öncelikli olarak toplu taşımayı tercih edecek.

7 Maddede Emlakta Yeni Trendler, Cephelerden Artık Korkmuyoruz, Toplu Taşıma Daha Öncelikli Oldu, Balkonlar Geri Dönüyor, Yürüyerek Şehir Hayatına Karışabilmek, Residence Hayatı Beğenilmedi, Amerikan Mutfak’ Popülerliliğini Yitiriyor, Komşulukları Geri İstiyoruz,

2-  Cephelerden Artık Korkmuyoruz

Konut tercihinde “güneş alsın ama çok cephesi olmasın, ısınamayız” korkusu artık tamamen bitti. Gelişen inşaat ve yalıtım teknolojileri sayesinde yeni binalarda ısınma sorunu büyük ölçüde çözülmüş oldu. Olabildiğince aydınlık evler artık daha makbul.

 

3- Balkonlar Geri Dönüyor

Son yıllarda yapılan binalarda metrekare kazanımı için balkonlar görmezden gelindi. Eski balkonlu evlerde ise bu alanlar kapatılarak kapalı alana dönüştürüldü. Ama artık ara sıra çıkıp temiz hava aldığımız, akşamüzeri keyif çayı içtiğimiz balkonları özledik. Yeni konutların bir çoğunda ardiye, depo gibi alanlar olduğu için balkonları kapatmaya gerek yok.

 

4-  Yürüyerek Şehir Hayatına Karışabilmek

Büyükşehirlerde arsa probleminden dolayı sosyal tesisleri olan modern siteler hep şehir merkezlerine uzak yapılıyor. Her ne kadar site içerisinde ihtiyacınızı karşılayacak tüm imkanlar olsa da siteden çıkıp yürüyerek bir cadde kalabalıklığına karışmak istiyoruz. Bu sebeple şehir merkezine yakın evler, siteler daha gözde artık. Bunun için sitelerin tüm nimetlerinden vazgeçebiliyoruz.

7 Maddede Emlakta Yeni Trendler, Cephelerden Artık Korkmuyoruz, Toplu Taşıma Daha Öncelikli Oldu, Balkonlar Geri Dönüyor, Yürüyerek Şehir Hayatına Karışabilmek, Residence Hayatı Beğenilmedi, Amerikan Mutfak’ Popülerliliğini Yitiriyor, Komşulukları Geri İstiyoruz, Nazenin Konakları,Nazenin konakları projesi,

5- Residence Hayatı Beğenilmedi

Özellikle yalnız yaşayanları yada az nüfuslu aileleri ve home-ofis çalışmak isteyenleri hedef alan ‘residence konsepti’ Türk halkı tarafından çok beğenilmedi. Yoğun insan trafiği, kişisel hizmet beklentilerine tatmin edici karşılık verememeleri gibi pek çok neden dolayı residence konseptinde olan binalar hızla iş merkezlerine dönüştürülüyorlar.

 

6- ‘Amerikan Mutfak’ Popülerliliğini Yitiriyor

Bir dönemin en güçlü emlak pazarlama argümanlarından olan ‘amerikan mutfak’ özellikle düşük metrekareli evlerde güzel bir çözüm olarak görülüyordu. Ama Türk aile yapısına pek uymadığı kullanıldıkça anlaşıldı. Yeni konutlarda metrekare küçük de olsa ayrı bir mutfak olmasına dikkat ediliyor.

 

7-  Komşulukları Geri İstiyoruz

Hızla büyüyen İstanbul, Ankara gibi şehirlerde dostlarımız, akrabalarımız gittikçe uzaklaşıyor bizden. Bu uzaklığa trafik sorunu da eklenince iyi günde, kötü günde dostlara ihtiyaç duyuyoruz. Karşı komşumuzu bile tanımıyorken artık komşularımızla tanışmaya, ilişkilerimizi güçlendirmeye gayret ediyoruz.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN