sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

''7 milyon binayı yenilemek gerekiyor''

''7 milyon binayı yenilemek gerekiyor''
25 Şubat 2017 18:21 Yorum yaz Çıktı al
200'den fazla yerde kentsel dönüşüm yapmaya çalıştıklarını belirten Başbakan Yıldırım, "7 milyon binayı yenilemek gerekiyor. 100 milyarlarca liradan bahsediyoruz. Bunları daha baştan düzgün yapmış olsaydık, iki kere masraf olmayacaktı" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, "15 yılda memleketin bir ucundan diğer ucuna uzanan yeni bir Türkiye inşa ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi, şehirlerimizi ihya etmek üzere önemli bir hamle başlattık" dedi. Başbakan Yıldırım, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca, Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen Çevre Projeleri Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, kentsel dönüşüm çalışmalarına dikkat çekti. Yıldırım, 200'den fazla yerde kentsel dönüşüm, rezerv alan, riskli alan ilan ettiklerini söyledi. 

 

100 MİLYARLARCA LİRA DEMEK

 

İzmir'in bina stokunun yüzde 62'sinin imarsız, kuralsız ve depreme dayanıklılık bakımından sorunlu olduğuna işaret eden Yıldırım, "İstanbul keza... Türkiye çapında olaya baktığımız zaman yanlış hatırlamıyorsam 7 milyon binayı yenilemek gerekiyor. 100 milyar liralardan bahsediyoruz. Peki bunları daha baştan düzgün yapsaydık, önce kanalizasyonu, suyu, parselleri, garajı, yeşil alanı sonra binayı yapsaydık. İki kere masraf olmayacaktı" diye konuştu. Yıldırım, açılışı yapılan tesisler arasında, katı atık depolama ve arıtma tesisinden, temiz hava merkezine varıncaya kadar birçok yatırımın olduğu, ayrıca 340 çevre temizlik aracının çeşitli belediyelere hibe edileceği bilgisini verdi. 

 

81 ilde 995 milyon lira

 

Yıldırım, sokakları süpüren temizlik araçlarına ilişkin şunları söyledi: "81 ilde açılışı ve dağıtımı yapılan bu projelerin, araçların ve diğerlerinin toplam bedeli 955 milyon lira. Kaba taslak 1 milyar lira. Yeter ki şehirlerimiz daha yaşanabilir marka şehirler olsun"

 

Araçlara 'kara kutu' geliyor

 

Başbakan Yıldırım, törenin ardından Etimesgut'taki Şaşmaz Oto Sanayi Sitesi'ne geçti. Yıldırım, araçlara uçaklardaki, gemilerdeki gibi kara kutu konulacağını söyledi. Yıldırım, "Hemen yarın değil. Bu kara kutu ne yapacak? O aracın bütün seyahatinde ne oldu, ne bitti, hata var mı, hız aşımı, trafik kuralı ihlali var mı? Bunları hep kaydediliyor. İşin sonunda açıyor, herkes kusuruna göre hasara ortak oluyor" dedi.

 

23 ile 20 milyarlık yatırım talebi geldi

 

 

 

Doğu ve Güneydoğu'da çok genç ve dinamik bir nüfus bulunduğuna dikkati çeken Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: "Bakın daha önce bu alçak terör örgütü, gençlerin gelecek umudunu kararttı. Onlara, dağdan, ölümden başka hiçbir şey vadetmedi. Ama şimdi o gençler, gerçeği gördüler ve gelecek planlarını yapıyorlar. 23 ilimize özel bir kalkınma projesi uyguluyoruz. Bu 23 ilde bugüne kadar müracaatlarda toplam 20 milyarlık yatırım vaadinde bulundular. 115 bin doğrudan eleman çalışacak"

 

Bir uçtan bir uca yeni bir Türkiye inşa ettik 

 

Yaptıkları bazı çalışmalara da değinen Yıldırım, şunları kaydetti: "15 yılda memleketin bir ucundan diğer ucuna uzanan yeni bir Türkiye inşa ettik. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ülkemizi, şehirlerimizi, insanımızı ihya etmek üzere önemli bir hamle başlattık. Yaşanabilir marka şehirler bizim AK Parti iktidarının şehircilikteki en önemli hedefidir. Şehirlerimizi 7'den 70'e herkesin huzur içinde, hayatını sürdüreceği bir hale getirmek için gece gündüz çalışıyoruz. Nihai hedefimiz bu. Buna uygun adımlar kararlılıkla atılıyor. Elbet her şey bir anda olmuyor. Bu bir dönüşüm, bu bir ihya hareketi ve zaman içerisinde daha ideal hale gelecek"

 

4 milyar fidan diktik inanmıyorsan say!

 

Türkiye'de ilk defa çevreye karşı işlenen suçları kabahat olmaktan çıkarıp, Türk Ceza Kanunu kapsamına aldıklarını anımsatan Yıldırım, çöpsüz temiz şehirler için katı atık depolama sayısını 15'ten 83'e çıkardıklarını, atık çöp toplama tesislerinde elektrik ürettiklerini belirtti. Başbakan Yıldırım, 5 yılda 4 milyar fidan diktiklerine dikkati çekerek, "Bazıları itiraz ediyor. Efendim nasıl oluyor? İnanmıyorsan say kardeşim. Biz diktik, senin de işin gücün yoksa say" ifadelerini kullandı.

 

Kayseri'ye hızlı tren müjdesi

 

Vatandşın hızlı tren özlemini gerçeğe çevirdiklerini de belirten Yıldırım, Kayseri'ye de hızlı tren geleceğini ifade ederek, "Ankara, Yozgat tarafından Yerköy'den sağa sapacağız, Güneydoğu'ya doğru pat 144 kilometre sonra ver elini Kayseri" dedi.

Akşam

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN