Akıllı evlerin özellikleri

30 Nisan 2013 08:54

Akıllı Ev Neler Yapar ? Günümüzde Akıllı Ev Teknolojileri bilim kurgu filmlerinin konusu olmaktan çıkmış, günlük hayatın bir parçası halini almıştır.

Akıllı evlerin özellikleri

 Siz eve gelmeden evinizin sıcaklığının istediğiniz dereceye gelmesi, sizin belirlediğiniz zamanlarda bahçenizin otomatik sulanması, siz evde yokken siz evde varmış izleniminin oluşturulması bu sistem sayesinde mümkün kılınmıştır. Evden çıkarken tüm ışıkların kendiliğinden kapatılması, Güvenlik sisteminin kurulması, anahtar derdi olmadan kapınızın kilitlenmesi ve bunların HEPSİNİN sizin bir tek hareketinizle yapılıyor olması bu sistem sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Bunları ve daha fazlasını; "Siz isteyin, Biz gerçekleştirelim...

Akıllı Evleri özet olarak aşağıdaki kategorilerde inceleyebiliriz;

1. Kontrol edilebilir evler
Kontrol edilebilir evler mevcut cihaz ve sistemlerin çeşitli kumanda sistemleri ile kontrol edildiği evlerdir. Bu tür evlerde programlamadan ve ev ile etkileşimden bahsedemeyiz. Bu tip evlerde perdeler, ışıklar ve diğer cihazlar uzaktan kumanda ile kontrol edilebililir. Yani ev sadece o anda komutu alarak o an istenilen durumu oluşturur.konuthaberleri.com

2. Programlanabilir evler
Bu evlerde tüm sistem ve cihazlar zamana göre programlanabildiği gibi çevredeki sensörler yardımıyla bilgi alıp tepki verebilen evlerdir. Bu tür evlerde , Aydınlatma sistemi, Sulama, ısıtma vb... programlanabilir. Oluşturulan senaryolar ile evdeki ayarlar tek dokunuşla yapılabilir. Ayrıca sensörlere göre tepki vermesi sağlanabilir, örneğin kişiyi görünce ışıkları açması veya yağmur sensörleri ile yağmuru farkedip sulamayı durdurması

3. Koşul ve duruma göre hareket edebilen evler
Bu evler evde yaşayan insanların daha önceden girdiği eylem zincirine tepki verebilen evlerdir. Bunun örneklerle anlaşılması daha kolay olacaktır :

Eve giren kişiyi tanır ve o kişiye göre evin ayarlarını yapar. Gerekirse girişe izin vermez
Siz eve girdiğinizde tüm sistemler normal halde çalışmaya başlarken, çocuğunuz siz yokken eve girdiğinde, belirlediğiniz prizleri, gazı vb... kapatılarak tedbir alınır.

Evden çıktığınızda evde kimse olmadığını anlar ve;
Evde birileri varmış izlenimi yaratmak için ışıkları rastgele açar kapar. vb...
İsterseniz kapıya gelip zile basan kişiyi cep telefonunuza yönlendirir.
Şu anda Dünyada ve Türkiye'de teknolojide gelinen son aşama bu tür evlerdir. Bu evler 1. ve 2 . maddedeki özellikleri de kapsar.  

GÜVENLİK SİSTEMİ

hırsızlık, Gaz kaçağı, Yangın, Deprem, su kaçağı, panik durumlarını (tehdit, tıbbi) farkeder ve gerekli tedbirleri alır
Telefon ile haber verme
AİM (Alarm İzleme Merkezine) bağlantısı
Hırsız
Gaz
Yangın
Su taşkını
Deprem
Tıbbi panik butonları
Tehdit panik butonları
Problem durumunda otomatik arama
Problem durumunda otomatik gaz vana kapatma
Problem durumunda otomatik su vana kapatma
Evde yokken birileri varmış izlenimi yaratma
Site güvenliğinin aksine 24 saat sadece sizin evinizi bekler.

GİRİŞ KONTROL SİSTEMİ

Anahtarsız kapı açmayı sağlar, anahtar ve proximity kart unutulmuş veya düşürülmüş olsa dahi herhangi bir telefon ile kapı açılabilir. Hiçbir misafiriniz veya siz kapıda kalmazsınız.
Kullanılacak proximity kartlar sayesinde kişiye özel giriş çıkış ayarları yapılabilir.
Örnek olarak;

küçük çocuğunuz sizden önce eve gelmesi durumunda isterseniz sistem gazı ve daha önceden belirlediğiniz prizleri kapatır.

Temizlikçiye vereceğiniz giriş kartı sadece sizin belirlediğiniz günler dışında geçersiz olur.
Tüm Kapılar (Daire kapısı, garaj kapısı, bahçe yaya kapısı, bahçe araç kapısı vb.) tek panelden açıp kapatılabilir.

SENARYOLAR

Kullanıcı istediği senaryoyu birkaç dakikasını ayırarak kendisi yapabilir.

Kullanıcı, Eve giriş, Evden Çıkış, Gece, Sinema, Tatil, Misafir gibi senaryoları oluşturabilir, o anda ne olmasını istiyor ise sisteme kendisi girebilir.

PROGRAMLAR

Kullanıcı istediği Aydınlatmayı, Perdeyi, Panjuru, Isıtma &Soğutmasını, Prizlerini, Alarm sistemini , Sulamasını istediği saatlere programlayarak açılmasını kapanmasını otomatik olarak sağlayabilir.

GÖRÜNTÜLÜ DİYAFON SİSTEMİ (opsiyonel)

İster Konut projelerinde, ister bireysel villalarda Vivimat kontrol panelleri Renkli-Görüntülü Diyafon olarak kullanılabilir.

Dış zil ünitesindeki kamera ile birden fazla kamera sisteme bağlanabilir.

Bu görüntüler, Kontrol panelinden, Televizyondan, İnternetten izlenebilir.

Siz evde yokken kapıya gelen kişiyi diyafon üzerinden cep telefonunuza yönlendirebilir

ISITMA & SOĞUTMA

İster senaryolar içinde ister programlanarak, ısıtma ve Soğutma dereceleri otomatik olarak ayarlanabilir.

Ev içerisinde birden fazla ısı bölgesi oluşturulabilir.

Anlık istenilen derece girilebileceği gibi kullanıcın istediği sıcaklık derecelerinde daha önceden ayarlanmış Ekonomik, Minimum, Maksimum, Konfor modlarında da çalışabilir.

İstenirse pencere açıldığında klimalar otomatik olarak kapanabilir

AYDINLATMA

İster senaryolar içinde ister programlanarak, isterse de harekete duyarlı olarak otomatik açılıp kapanabilir.

Işık şiddeti ayarlanabilir. Otomasyon paneli dışında da bulunduğu odadan manuel de kontrol edilebilir.

Siz evde yokken belirli ışıklar ratgele yanıp sönerek evde birileri varmış izleni yaratabilir


PERDE & PANJUR

İster senaryolar içinde ister programlanarak, istenilen seviyede otomatik açılıp kapanabilir.

Perde&Panjurlar otomasyon paneli dışında da bulunduğu odadan manuel de kontrol edilebilir.


CİHAZLAR & PRİZLER

Bağlı bulunan cihazlar (kahve makinası, fırın, müzik seti ) İster senaryolar içinde, ister programlanarak istenilen saatte otomatik açılıp kapanması sağlanabilir.

Ayrıca tehlike doğurabilecek prizler, cihazlar(ütü, fırın vb.) evden çıkarken otomatik olarak kapanabilir. Evden çıkarken unutulsa dahi telefon edilerek ocağın gazı dahil herşey kapatılabilir.


SULAMA (opsiyonel)

İster bahçeli ev olsun, ister büyük balkonlu veya teraslı bir evde Sulama vanaları programlanarak istenilen saatte otomatik açılıp kapanması sağlanabilir.

Vivimat kullanıcıları sulama için ayrıca sulama paneline gerek duymaz.  

 Kaynak: www.sihirlievler.com

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...