yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Cadde Dönüşümle Kimliğini Kaybediyor!

Cadde Dönüşümle Kimliğini Kaybediyor!
12 Ekim 2016 13:55 Yorum yaz Çıktı al
Son 3 yılda gerçekleştirdiği yaklaşık 400 kentsel dönüşüm projesiyle bir rekora imza atan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşüm ile birlikte Bağdat Caddesi’nin kimliğini kaybettiğini belirtiyor.

Yılı, ağırlıklı Kadıköy ve Bağdat Caddesi olmak üzere yaklaşık 100 mimari projeyle kapatmaya hazırlanan AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, kentsel dönüşümü Bağdat Caddesi özelinde değerlendirdi. Kentsel dönüşümü, binasal dönüşüm olarak ifade eden Erkurtoğlu, “Afet Yasası sayesinde binalar sağlamlaştırılıyor, depreme dayanıklı hale getiriliyor. İstanbul’a ve özellikle de kentsel dönüşümün en yoğun yaşandığı Bağdat Caddesi’ne baktığımız zaman ise iyileştirmenin yanında çok vahim bir durumun da ortaya çıktığını görüyoruz. Kentsel dönüşüm adı verilen ‘binasal dönüşüm’le birlikte Anadolu Yakası’nda, özellikle de Bağdat Caddesi’nde şu an tam bir kaos yaşanıyor. Bağdat Caddesi Kızıltoprak'tan başlayarak Maltepe ilçesine kadar uzanıyor. Suadiye'den başlayarak Caddebostan'a kadar uzanan bölgede Türkiye'nin ve dHYPERLINK "https://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BCnya"ünyanın prestijli markalarının en az bir adet mağazası yer alıyor.

 

Bağdat Caddesi her zaman Türkiye’nin en önemli alışveriş ve eğlence merkezlerinden biri olmuştur, gençlerin buluşma noktasıdır, ancak kentsel dönüşümle birlikte Bağdat Caddesi’nin her tarafı şantiye alanına döndü, yapılan her inşaat, trafik kaosuna sebep olan her kamyon, oluşan tüm kirli görüntüler Bağdat Caddesi’nin imajını zedeliyor, Bağdat Caddesi kimliğini kaybediyor.’’ derken, kentsel dönüşümle birlikte Bağdat Caddesi’nden taşınan ev sahipleri ve kiracıların sayısında artış olduğunu, inşaatlar bu şekilde plansız devam ederse trafik yoğunluğunun da daha fazla artacağını ifade ediyor.

 

Hızlıca bir çözüm planı üretilmesi gerektiğinin altını çizen Mimar Ahmet Erkurtoğlu, “İnsan ve trafik yoğunluğu hesaplandığı zaman Bağdat Caddesi’nin kentsel dönüşümünde bu yoğunluğu kaldıracak alt yapı, yol, yeşil alanlar ve rekreasyon alanları yaratılmadığını görüyoruz. Cadde'de birçok dükkân satılmakta veya kiracı beklemektedir. Türkiye ve dünya devi markalar, önemli bankalar yüksek kira bedellerine dayanamayıp Cadde'yi tamamen terk ettiler veya ara sokaklara yerleştiler. Cadde ve civarındaki inşaatlara gelen-giden beton mikserler, hafriyat kamyonları ve iş makinalarından dolayı trafik ile birlikte çevre kirliliği de rahatsız edici boyuta ulaşmaya başladı.” açıklamalarında bulunan Erkurtoğlu, Cadde'nin eski kimliğine ve hareketliliğine dönmesi için kısa vadede oluşturulması gereken çözüm önerilerini ise şu şekilde sıralıyor; Cadde ve civarında inşaat yapan firmalara ait hafriyat kamyonlarının, beton mikserlerinin ve iş makinalarının Cadde'yi kullanmaları kesinlikle yasaklanmalıdır. Belirli gün ve saatlerde, belediye ve trafik kontrolünde olmak üzere yatay değil, dikey geçişlere izin verilmelidir. Bağdat Caddesi'nin yeniden eski günlere dönebilmesi ve Cadde'den giden markaların geri dönmesi için Cadde, Bostancı Köprüsü ile Selamiçeşme Köprüsü arası Pazar günleri trafiğe kapatılmalı, tamamen yayalara açılarak, çeşitli etkinlikler yapılarak Cadde eski hareketli günlerine geri döndürülmelidir. Uzun vadeli çözüm ise Cadde'de araç trafiğinin yer altına alarak tamamen yaya trafiğine açılmasıdır.”

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN