Dönüşümün ilk ayağını Emek Evler oluşturacak

06 Nisan 2012 09:18

Ataşehir’de iki mahallede hazırlıklar başladı. Dönüşümün ilk ayağını Emek Evler oluşturacak. Burada toplam 1400 konut yapılacak.Henüz 3 yıllık bir belediye olmasına rağmen İstanbul’da adından sıkça bahsettiren Ataşehir’de kentsel dönüşüm hazırlıklarına start verildi.

Dönüşümün ilk ayağını Emek Evler oluşturacak

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, bölgede metrekare fiyatlarının 5 bin liranın üzerine çıktığını belirterek bölgede yapılacak dönüşümlerle Ataşehir’in çarpık yapılaşmasının bir nebze de olsa düzeltileceğini söyledi. İlgezdi, Finans Merkezi ile ilgili çalışmaların da Ataşehir’in kalkınmasında önemli bir rol oynayacağına dikkat çekerek, “Ancak maalesef Finans Merkezi Ataşehir’de olmasına karşın burada belediye olarak bizim hiçbir yetkimiz yok. Bu bölge Ümraniye sınırları içinde görülüyor” bilgisini verdi.

İlk kazma 7’nci ayda

Ataşehir’de ilk kentsel dönüşüm 57 bin metrekare alan üzerinde Emek Evler projesiyle hayata geçecek. Burada 410 hane yaşıyor. Dere kenarları ile birlikte bu rakam 637 haneye çıkıyor. Aynı yerde yine belediyeye ait 110 bin metrekarelik park alanı bulunuyor. Dönüşüm ile ilgili tüm ön hazırlıkların ve anlaşmaların yapıldığını aktaran Battal İlgezdi, “İhaleyi Grey Yapı Ortak Girişimi kazandı. Okullar tatil olunca boşaltma ve yıkım işlemleri yapılacak. Şu anda orada emsal 2,07. Biz belediye olarak oradan 637 daire ve 82 milyon lira nakit para aldık. 637 daireyi burada yaşayan hane sahiplerine vereceğiz. Konutlardan belediyemize kalan bir şey olmayacak. Projede yüzde 60 kat karşılığı inşaat yapılacak. Bölgede en yüksek kat karşılığı yapılan anlaşma Emek Evler projemizde oldu. Kimseyi mağdur etmiyoruz. Dönüşüm yerinde olacak. Hane sahipleri yapılacak yeni konutlarda yaşayacak. Üstelik zemin ve üst katları vermeyeceğiz. Üst katlar için kura çekilecek” dedi.

10 milyar dolarlık yatırım kapısında bekliyor

Ataşehir Finans Merkezi, yabancı yatırımcıların iştahını artırdı. Daha önce İngiliz bir şirketin tek başına 3 milyar dolarlık eğlence merkezi yatırımı yapacağını belirten Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi, 10 milyar dolarlık yabancı yatırımın imar durumlarını netleştirecek 1/5000’lik planları beklediğini söyledi. İlgezdi, özellikle 650 bin metrekarelik alanıyla dünyanın en büyük finans merkezi olacak Ataşehir Finans Merkezi’nin dünyanının ilgisini ilçeye çektiğini belirterek, imar planlarının çıkması durumunda uluslararası dev firmalardan 10 milyar dolarlık yatırımın ilçeye geleceğini söyledi

Lüks konut ve ticari ünite olacak,

Dönüşüm sonucunda Emek Evler projesi kapsamında 1+0’dan 4+1’e farklı büyüklüklerde yaklaşık 1400 konut yapılacak. Lüks konut olarak yükselecek sitede açık ve kapalı otoparkların yanı sıra her türlü sosyal donatıya yer verilecek. Henüz metrekare fiyatları netlik kazanmasa da ilk çıkış rakamının bölge emsali olan 4 bin liranın altında olmayacağı belirtiliyor.

İmar İskan bekliyor

Ataşehir’de kentsel dönüşüme konu olan bir diğer yer İmar İskan Blokları olarak veriliyor. Burada da 300 bin metrekarelik arsada toplam 1250 konut bulunuyor. Konutların 200 tanesi TOKİ’ye, geri kalanı şahıslara ait. Battal İlgezdi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ataşehir Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi olarak İmar İskan Blokları’nın dönüşümü için yaklaşık 1 yıl önce ortak bir protokol yaptıklarını söyledi. Protokol çerçevesinde hak sahiplerine aynı yerde yapılacak 140 metrekare büyüklüğünde daire verilecek ve daireler tıpkı Emek Evler’de olduğu 1’inci kattan itibaren kura ile belirlenecekti.

170 kişi imza atmadı

İmar İskanda 170 hak sahibinin imza atmaması nedeniyle proje askıya alındı. Sonrasında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olaya el koyarak İmar İskan’a lüks konut projesinden vazgeçtiklerini ve sosyal konut yapacaklarını aktardı. Şu an Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını belirten İlgezdi, “Bakanlıkla görüşmeler devam ediyor. Bizim gönlümüzden geçen böyle değerli bir arazide lüks konut projelerinin yükselmesi” şeklinde konuştu.

Tapu sorununu çözdü

Ataşehirliler’in en büyük sorunu olan tapu sorununu kısa sürede çözdüklerini de belirten İlgezdi, 3 bin 500 vatandaşın tapularını teslim ettiklerini, vatandaşlara eğitim ve sağlık konularında yardımcı olabilecek, kültür, sosyal, sanat ve spor konularında da destek sağlayabilecek kamu yapıları oluşturmak için belediyenin tüm olanaklarını kullandıklarını kaydetti.

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...