yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Dumankaya İnşaat’tan ev alanların durumu ne olacak?

Dumankaya İnşaat’tan ev alanların durumu ne olacak?
25 Ağustos 2016 14:28 Yorum yaz Çıktı al
Dumankaya İnşaat’ın ortaklarının tüm kişisel mal varlıklarına FETÖ/PDY soruşturması kapsamında el konması, akıllara “Dumankaya’dan ev alanlar ne olacak” sorusunu getirdi. Emlaklobisi.com’a konuşan ünlü hukukçu Ali Güvenç Kiraz ise “Tapusu olmayanlar için durum vahim” uyarısında bulundu.

Dinçer BİLGENER
dincerbilgener@
emlaklobisi.com

15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan ve halen iş dünyasındaki ayağı sürdürülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Dumankaya İnşaat ortakları Halit Dumankaya, Uğur Dumankaya, Barış Dumankaya ve Ayla Dumankaya Pirinççi’nin tüm kişisel mal varlıklarına el konma kararı verilmesi, dünün gündemine bomba gibi düşmüştü. Bu gelişmenin üstüne direkt olarak Dumankaya İnşaat’ın projelerinden ev alanların durumunun ne olacağı soruları akıllara geldi.

 

Tapusu olanlar için sorun yok

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı ve AGK Hukuk Bürosu’nun sahibi, sektörün ünlü hukukçularından Av. Ali Güvenç Kiraz, “Dumankaya’dan ev alanlar ne olacak” sorusuna yanıt verdi. Emlaklobisi.com’dan Dinçer Bilgener’e konuşan Kiraz, “Tapusunu ve dairesini teslim alanlar için bir sorun olmamakla birlikte, tapu sahipleri için de risk söz konusu. Tapusu olmayanlar için ise durum bir hayli sıkıntılı” diye konuştu.

 

Kayyum atanırsa ne olur?

 

 

Mevcut hukuk düzeninde şirketlere el konulamadığının, sadece kayyum atanabildiğinin altını çizen Kiraz, “Eğer Dumankaya İnşaat’a kayyum atanırsa, bu durumda iki seçenek var. Eğer kayyum Dumankaya’yı normal faaliyetlerine devam edecek şekilde yönetirse bir sorun çıkacağını sanmıyorum. Ancak eğer İflas Masası’na götürürse Dumankaya’dan sözleşmeyle ev alan vatandaşlar şirketin İflas Masası’nda bir mülkünün çıkmasına dua etmek durumunda kalacaklardır. Aksi takdirde şimdiye kadar yaptıkları ödemeler maalesef buhar olur. Tapusunu almış olanlar için ise böyle bir sorun çıkmayacaktır zira Türk hukukunda tapu esastır” dedi. Dumankaya’dan sözleşmeyle ev alan ve henüz tapusunu almamış olanların sadece oturum durumunda haklarını kurtarabileceklerini söyleyen Kiraz, “Eğer sözleşmeyle ev alıp içine yerleşip yaşamaya başlamışsa tapu iptal tescil davası açarak tapularını alma yoluna gitme hakkına sahip olurlar. Ancak aksi durumda maalesef hiçbir hak talep edemezler” ifadelerini kullandı.

 

El koyma için KHK çıkarılırsa…

Halen yürürlükte olan olağanüstü hal (OHAL) sürecinde hükümetin terör örgütlerine finansman sağlayan şirketlere kayyum atamayıp direkt el koymaya imkan veren bir kanun hükmünde kararname (KHK) çıkarılması durumunu da değerlendiren Kiraz, “Şu an böyle bir gelişme yok, ancak bu şekilde bir KHK çıkarılacağına yönelik iddialar da dillendiriliyor. Bu durumda Dumankaya’dan ev alanlar için yine tapularının olup olmaması durumuna bakılır. Eğer vatandaş tapusunu almışsa herhangi bir sorun yaşamaz. Ancak tapusunu henüz alamamışsa maalesef yine tüm hakları iptal olur ve başvuracak mercii de kalmaz” dedi. Direkt el koyma durumunda Dumankaya İnşaat’ın kat karşılığı geliştirdiği bir proje varsa bu durumda tapu sahibi olanların da risk altına gireceğini kaydeden Kiraz, “Dumankaya İnşaat bildiğim kadarıyla projelerini kendi mülkü olan arsaların üzerinde geliştiriyor. Kat karşılığı geliştirdiği herhangi bir projesi bildiğim kadarıyla yok. Eğer böyle bir projesi varsa ve çıkarılabilecek bir KHK uyarınca Dumankaya İnşaat’a el konursa, kat karşılığı proje geliştirilen arsanın sahibi, tapulu daireler için de tapu iptal davası açabilir. Zira bu durumdaki satışlar Türk hukukunda bulunan ‘alacağın temliki’ hükümlerine göre yapılmış olur ve iptal yolu da açıktır” diye konuştu.

Dumankaya’nın inşaatı devam eden projeleriyle ilgili duruma da değinen Kiraz, “Bu durumda yine tapu büyük önem arz ediyor. Eğer inşaat devam ediyorsa ve oturum başlamadıysa tapusu olan mülk sahipleri bir araya gelerek kendi çabalarıyla ya da bir başka müteahhit firmayla anlaşarak projeyi tamamlama yoluna gidebilirler” ifadelerini kullandı.

 

Kalan ödemeler ne olacak?

Kiraz, Dumankaya müşterilerinin kalan ödemeleri için ise şu açıklamayı yaptı: “Eğer Dumankaya’ya kayyum atanırsa bu ödemeler zaten devam edecektir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi devlet terör örgütlerine finansman sağlayan şirketlere el konmasıyla ilgili bir KHK çıkarır da Dumankaya’ya el koyarsa, vatandaş mahkemeye veya konut kredisi kullandıysa bankaya giderek ödemelerinin durdurulmasını talep edebilir. Tabii el koymayla ilgili hükümlerin de göz önünde bulundurulması gerek. Eğer devlet el koyacağı inşaat firmalarının projelerini örneğin TOKİ ya da Emlak Konut GYO’ya devrederse, vatandaş ödemelerini yapmaya devam eder.”

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN