yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Eskişehir Odunpazarı Karapınar Vadisi projesi başlıyor

Eskişehir Odunpazarı Karapınar Vadisi projesi başlıyor
22 Şubat 2011 00:00 Yorum yaz Çıktı al
En büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan Eskişehir Odunpazarındaki Karapınar Vadisi Dönüşüm Projesine start verildi.

En büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan Eskişehir Odunpazarındaki Karapınar Vadisi Dönüşüm Projesine start verildi.
 
 Bir ilçe belediyesi tarafından gerçekleştirilen en büyük kentsel dönüşüm projesi olma özelliğini taşıyan Eskişehir Odunpazarındaki Karapınar Vadisi Dönüşüm Projesine start verildi. Eskişehirin en eski mahalleleri olan Karapınar, Erenköy, Huzur ve Alanönünde gecekondu dönüşüm projesine, bin gecekondunun yıkımı gerçekleştirilerek start verildi. Odunpazarında TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktarın yanı sıra vali, ilçe belediye başkanları ve 5 bine yakın Eskişehirlinin katıldığı törenle birlikte, Türkiyede bir ilçe belediyesi tarafından yönetilen en büyük gecekondu projesi de başlamış oldu.

300 milyonluk proje

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ve TOKİ işbirliği ile gerçekletirilen proje kapsamında, yıkılan bin konutun yerine 1536 konut, 5 yıldızlı otel, kongre merkezi, ilkokul, AVM, sağlık ocağı ve camiden oluşan modern bir yaşam alanı kurulacak. Şehre adeta yeni bir ilçe kazandıracaklarını belirten Sakallı, Proje bittiğinde 7500 kişi yaşıyor olacak. Salaş görüntü sona erdiği gibi şehir hakettiği güzellikte bir yerleşim alanına kavuşacak dedi. Dönüşüm projesine ilişkin ihale 24 Martta gerçekleştirilecek, ilk etapta yıkılan evlerin yerine yenileri yapılacak, otel, AVM gibi diğer birimler daha sonra ihale edilecek. Belediye Başkanı Sakallı, yeni yerleşim alanının yeşil alanıyla da iddialı olduğunu belirterek Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 33 metrekare olacak. Bu Avrupa standartlarının bile iki katından fazla dedi. Karapınar Vadisi projesi 300 milyon TL değerinde. Projenin ilk etabı 2012, ikinci etabının 2013te tamamlanması planlanıyor. Burhan Sakallı bu proje için 1 yıldır çalıştıklarını, hak sahiplerine yıkılan evleri kadar ev vereceklerini belirterek projeyle ilgili şu bilgileri verdi: Türkiyede örneği az görülecek bir durum yaşandı. İnsanlar gecekondularını yıkmak istemez, çatılara çıkar. Bizde ise herkes evini kendisi yıktı. Hatta biz tören için birkaç tane kalsın diye hak sahiplerinden evleri korumak durumunda bile kaldık. Hak sahiplerinin evleri teslim olana kadar onlara 250 TL kira yardımında da bulunuyoruz.

Restorasyona kredi

TOKİ tarihi tescilli kültür varlıklarının restorasyonu için sağladığı kredi miktarını 90 bin liraya yükseltti. Yüzde 4 faiz uygulanacak kredilerden yararlanmak isteyenlerin başvuruları 11 Mart'a kadar kabul edilecek. TOKİ 2005 yılından bu yana sürdürülen çalışmalar kapsamında 303 projeye 22 milyon 656 bin liralık kredi tahsis etti. Restorasyon çalışması başlatılan 303 projeden 167'si tamamlanırken 41'i tamamlanma ve kabul aşamasına getirildi. Yıllık yüzde 4 faizli, 10 yıl vadeli kredi, aylık sabit taksitler halinde geri ödenecek. Her bir proje için, keşif özetinin yüzde 70'i kadar kredi kullandırılıyor.

Bugün

Sizde bir yorum yazın
Meydan Ardıçlı projesi 300x250
Vadi Koru
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN