sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Gayrimenkul sektörü konutta KDV indirimini olumlu karşıladı

Gayrimenkul sektörü konutta KDV indirimini olumlu karşıladı
08 Eylül 2016 17:18 Yorum yaz Çıktı al
Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla 150 metrekareden büyük konutlarda KDV’nin yüzde 8’e indirilmesi gayrimenkul sektörü tarafından da olumlu karşılandı. Sektörün büyük patronları, kararın özellikle büyük ölçekli konut satışlarını patlatacağı görüşünde birleşti.

Dinçer BİLGENER
dincerbilgener@
emlaklobisi.com

Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılan ve bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile konut sektöründe 150 metrekareden büyük konutlar için alınan KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e çekilmesi, gayrimenkul sektörünün büyük oyuncuları tarafından da olumlu karşılandı. Gayrimenkulün patronları kararı son derece isabetli bulduklarını belirtirken, özellikle büyük metrekareli konut satışlarının yükseleceği konusunda da birleşti.

 

İşte gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinin konutta KDV indirimi hakkındaki görüşleri:

 

“Yerinde dönüşüm ve mütekabiliyete yarar”

Nazmi Durbakayım – Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı/İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı

 

 

KDV oranlarında yapılan her türlü indirim, konut satışlarına olumlu yansır. Bugün resmi gazetede yayımlanan ve KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararı da söz konusu daire tiplerindeki stokların eritilmesine fayda sağlayacaktır. Özellikle arsa değerleri son yıllarda hızla artan İstanbul gibi şehirlerimizdeki dairelerin çoğu yüzde 18 KDV oranı ile satılmaktadır. Bu KDV avantajı en çok Afet Yasası kapsamı dışında kalan projeler ile şehir merkezlerinde gerçekleştirilen yerinde dönüşüm projelerinde büyük fayda sağlar.

KDV indirimi kararı alan Bakanlar Kurulu’nun, ülkemizdeki birlik ve beraberlik halkasını güçlendirmeye bir katkıda bulunmak amacında olduğunu düşünüyoruz. Bu kapsamda KDV oranına dokunmadan, tüm konutlardaki yüzde 2 olan alım satım vergisini aşağıya çekilmesi, Emlak Konut’un başlattığı Tarihi Kampanya’nın gücünü artırır ve satışlara daha fazla ivme kazandırır. Diğer taraftan KDV indirimi için öngörülen sürenin 2017 sonuna kadar olması, satışlardaki etkinliği daha da artırır diye düşünüyoruz.

KDV oranındaki bu düşüşün direkt tüketiciye yansıyacağını ancak konut fiyatlarına fazla bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz.

 

“Büyük konut satışlarını patlatır”

Tamer Özyurt – Özyurtlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Konutlarda KDV uygulaması, konut fiyatını belirleyen önemli bir unsur.  Bilindiği gibi konut satışlarında KDV oranı, bulunduğu lokasyona göre belirleniyor. Biz bu durumu destekliyoruz. Çünkü Etiler'den ev almak isteyenle, Bağcılar'dan ev almak isteyenlerin aynı KDV'yi ödemesini doğal bulmuyoruz. Şimdi ise Bakanlar Kurulu'nun yeni kararına göre 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8'e indiriliyor. Gayrimenkul sektörü açısından büyük bir açılım olarak gördüğümüz bu kararı destekliyoruz. Böylelikle konut almak biraz daha kolay hale gelmiş olacak. Özellikle bu durum, en çok büyük ev almak isteyenlerin işine yarayacak. Böylelikle konut fiyatlarında daha kolay indirime gidilebilecek. Düşen konut satışlarının bu yolla hareketlilik kazanacağını umuyoruz.

 

“Uzun zamandır bekliyorduk”

Süleyman Çetinsaya – Artaş İnşaat (Avrupa Konutları) Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bakanlar Kurulu’nun aldığı 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi kararı sektör ve konut alıcıları açısından çok güzel bir gelişme. Oranlarının düşürülmesini uzun zamandır bekliyorduk. Yüzde 10’luk bu fark yatırım yapmak isteyenlere büyük katkı sağlayacaktır. Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması hüküm altına alındı. Türkiye’de gayrimenkul yatırımı her zaman en güvenilir araç olmuştur. Bakanlar Kurulunun aldığı bu karar tüketicilerimizi rahatlatırken, inşaat sektörünün de önünü açacaktır.

 

“Sektörün önünü açacaktır”

Ziya Yılmaz – DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Gayrimenkul sektörünün bu tür teşvik edici uygulamalara ihtiyacı var. Devlet desteğinin önemini ve tetikleyici gücünü yakın süreçte hep birlikte gördük. Gayrimenkul sektörünü tek çatı altında toplayan GYODER ve Emlak Konut GYO gibi kurumların vatandaşın konut almasını kolaylaştıracak uygulamaları hayata geçirmesiyle gözle görülür bir canlılık yaşandı.

Banka faizlerinin düşürülmesi ve 150 metrekare üzerinde olan konutlarda KDV oranında indirime gidilmesi bu canlılığı destekleyen faktörler olarak sektörün önünü açmaktadır.

 

“Bu uygulama kalıcı olmalı”

Hamit Demir – Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bakanlar Kurulu tarafından 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8`e indirilmesini, sektörümüzün geleceği için çok olumlu bir gelişme olarak karşılıyoruz. 15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından sektör olarak ortaya koyduğumuz güç birliğinin bir yansıması olan kampanyalar ile bankaların kredi faizlerinde gerçekleştirdiği indirimlerin ardından yaşanan bu gelişmeyi, giderek hareketlenen sektörümüzün önünden kaldırılan bir engel olarak görüyoruz. Bizim de içerisinde yer aldığımız GYODER’in Gayrimenkulde Güç Birliği Kampanyası ve Emlak Konut’un bu yönde geliştirdiği kampanya, tüm Türkiye’nin darbe girişimine yönelik verdiği birlik ve dayanışma mücadelesinin bir parçası olarak ekonomimize de hatrı sayılır bir katma değer sağladı. Yen dönemde KDV indiriminin hem sektörümüze hem de ekonomimize sağladığımız katma değeri artıracağını düşünüyoruz. Türk insanının en çok tercih ettiği 150 metrekarenin altındaki konutlar için de gerçekleştirilen bir KDV indiriminin, sektörümüzü hak ettiği günlere taşıyabileceğini düşünüyoruz. İndirimin, 150 metrekarenin altındaki evleri de kapsayacak şekilde yeniden ele alınmasını bekliyoruz. Son olarak KDV indiriminin 31 Mart 2017 tarihine kadar geçerli olmasını değil, kalıcı olarak daha alt seviyelerde sürdürülmesini temenni ederiz.

 

“Ülke ekonomisi adına alınmış doğru bir karar”

Habip Arıkan – Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bakanlar Kurulu’nun 150 metrekarenin üzerindeki konutlardan aldığı yüzde 18’lik KDV oranını yüzde 8'e indirme kararı sektörümüz için büyük bir umut ışığı olmuştur. Bireysel konut alıcıları konut satın alırken KDV sebebiyle alım kararlarını uzatıyorlardı. Bu kararla satın alma sürecinin de kısalacağını öngörüyorum. 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilecek olan konutlarda geçerli bu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile elimizde bulunan hemen teslim, oturuma hazır 28 adet villamızın da hızla tükeneceğini düşünüyorum. Kararnamenin yayınlandığı ilk günden itibaren özellikle tek katlı yaşamı tanıyan eski müşterilerimizden Toskana Orizzonte projemiz için yoğun talep alıyoruz. Beklediğimiz, talep ettiğimiz bu konunun ülke ekonomisi adına alınmış doğru bir karar olduğuna inanıyoruz.

 

“İyi bir fırsat”

Ali Gül – Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Bakanlar Kurulu dün 150 metrekare’nin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olarak alınan KDV oranlarını yüzde 8’e düşürdüğünü açıkladı. Karar, hem sektör açısından hem de vatandaşlarımız açısından oldukça sevindirici. Geniş dairelerde yaşamak isteyen ya da çocuklu ailelerin talebi ve ihtiyaçları daha büyük konutlardan oluşuyor. Ancak gerek KDV oranları gerekse bütçeleri aşan fiyatlar nedeniyle daha geniş metrekarelere ihtiyaç duyan vatandaşlarımızın konut tercihi orta büyüklükte dairelere kayıyordu. Son zamanlarda ardı ardına hayata geçirilen konut kampanyalarıyla satış rekorları kıran inşaat sektörü, bu KDV indirimiyle birlikte büyük metrekare’li konut bazında da satış rekorları kıracaktır. 31 Mart’a kadar geçerli olacak bu indirim, kaçırılmaması gereken bir fırsat. Özellikle çocuğu olan aileler ve daha geniş konutlarda oturmak isteyenler için daire almanın tam zamanı. Alınan bu kararı destekliyoruz, ancak sadece 150 metrekare üzerinde konutlar için değil, tüm konut satışlarında uygulanması yerinde olur. Çünkü inşaat markalarının elinde 150 metrekarenin altında çok sayıda konut var.

 

“Büyük konuta ilgi artacak”

Bilent Dündar – 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Konutta KDV indirimi kararı son derece yerinde bir karar. Türk halkı büyük konutlarda oturmayı seviyor ancak büyük konutlarda KDV'nin yüzde 18 gibi yüksek bir rakam olması bu konutlara erişimi zorlaştırıyordu. Şirketler büyük metrekareli konutlara ulaşımı kolaylaştırmak için bizim yaptığımız gibi farklı kampanyalar yapıyordu. 216 Butik Plus projemizde tek fiyat uygulaması olan 555 bin liralık fiyat kampanyamız bu nedenle yoğun ilgi görmüştü. Şimdi oranların yüzde 18'den yüzde 8'e düşmesi konut alıcısının üzerindeki KDV yükünü her 100 bin lirada 10 bin lira düşürecek. Yüzde 18 KDV'de konut alıcısı her 100 bin lira için 118 bin lira öderken, şimdi bu rakam her 100 bin lirada108 bin lira ödemeye denk gelecek.

 

“Geniş ailelerin yüzü gülecek”

Abdullah Bayram – Denge Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

KDV oranlarına getirilen indirimi son derece yerinde bir karar olarak değerlendiriyoruz. Bakanlar Kurulu'nun 150 metrekarenin üzerideki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8'e indirilmesi ev alacaklar için bir müjde niteliği taşıyor. Konut teslimlerinde yüzde 18 olarak uygulanan KDV'nin 31 Mart 2017'ye kadar yüzde 8 olarak uygulanması gayrimenkul satışlarında artışa sebep olacak. Hükümetin son dönemde gayrimenkul satışlarının artması için yaptığı pek çok uygulamadan sonra KDV indirimine de gitmesi daralan piyasalara şüphesiz hareketlilik kazandıracaktır. Özellikle geniş ev almak isteyen ve dar gelirli aileler için bu yasanın büyük bir fırsat niteliği taşıdığını düşünüyoruz.

 

“Orta gelirli büyük konuta kavuşacak”

Ahmet Kılıç – Almalar, İskurt, Nergo Ortak Girişim Başkanı

 

 

Şirketlerin kampanyaları, bankaların kredi faizlerinde indirime gitmesi ve şimdi de büyük konutlardan alınan yüzde 18 KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi sektöre arka arkaya moral oldu. KDV oranlarının düşürülmesi Türkiye genelinde inşa edilen ve yüksek KDV nedeniyle özellikle orta gelir grubundaki vatandaşın büyük konut isteğine ulaşımının önünü açacak. Büyük konut istediği halde fiyatlar 150 metre ve üstü metrekarelerde yüzde 18 KDV'ye denk geldiği için vatandaş büyük konutlardan uzak duruyordu. Biz de ilk projemiz Hill Kartal'ı inşa etmeden önce yaptığımız fizibilite çalışmasında orta gelir grubunun büyük konut özlemini görmüş ve satın almadaki en büyük engelin yüksek KDV oranları olduğu gerçeği ile karşılaşmıştık. Bu nedenle de büyük metrekareli evlerde fiyatı olabildiğince düşük tutmaya gayret etmiştik. Şimdi KDV'nin büyük metrekareli konutlarda yüzde 8'e inmesi satışları artıracağı gibi büyük konut stoğunu da önemli ölçüde eritecektir. Düşen KDV oranlarının inşaat firmaları tarafından fiyat artışına neden olacağı kanısını da taşımıyorum. Fiyat yüksek olursa stoklardaki satışların erimesi de sınırlı olur.

 

“Geniş ev almak daha kolay oldu”

Cafer İnan – CFR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Son zamanlarda gayrimenkul sektörünün hareketlilik kazanabilmesi için, pek çok uygulama yasa altına alındı. Şimdi ise KDV indirimine gidiliyor. Alınan bu kararlarla sektörün büyük bir ivme kazanacağını düşünüyoruz. 150 metrekare üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV indirimi şimdi yüzde 8'e düşürüldü. Bu karar en çok geniş ev almak isteyenlerin işine yarayacak. Doğal olarak 150 metrekarenin üzerindeki evlerin satışında büyük bir hareketlik bekliyoruz. Alınan karara göre yüzde 18 KDV ödenecek konutların 31 Mart 2017 tarihine kadar teslim edilmesi durumunda, KDV oranı yüzde 8'e düşüyor. Böylelikle yatırımcının cebinden evinin bedelinin yüzde 10'lık kısmı çıkmamış olacak.

 

“Vatandaşların konut almaları kolaylaşıyor”

Doğan Dağ – Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

 

 

İnşaat sektöründeki son gelişmeler ve alınan yeni kararlarla birlikte sektörün canlılığını koruyacağını öngörüyoruz. Bakanlar Kurulu’nun, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için KDV oranını yüzde 18’den yüzde 8’e kadar indirme kararı 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak. Konut sahibi olamayan dar gelirli vatandaşlar veya daha büyük bir konut sahibi olmak isteyip elinde yeterli miktarda birikimi olmayanlar için yeni bir fırsat daha doğdu. Hem hükümetimiz hem de inşaat sektörü, konut sahibi olmak isteyenlere yardımcı olmak için bütün olumlu adımları atıyor. Vatandaşlarımız konut almak için alınan bu önemli kararları çok fazla beklemeden değerlendirmelidir.

 

“Büyük metrekareli konut alımı artacak”

Efe Kumova – Kumko Yapı Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Konut alımını kolaylaştırmak için kredi faizlerindeki indirimler, inşaat firmalarının peş peşe başlattığı kampanyaların ardından şimdi de Bakanlar Kurulu, 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranını yüzde 8’e indirdi. Alınan bu kararın üretilen konutların sadece yüzde 1’lik kısmını kapsaması yerine tüm konut satışlarında, emlak rayiç bedeli üzerinden uygulanan kademeli KDV’nin yüzde 1’e sabitlenmesinin hem konut alıcıları hem de sektör için daha faydalı olacağını düşünüyoruz.  İlk defa konut sahibi olacakları ve daha büyük bir ev sahibi olmak isteyenleri harekete geçirecek olan bu kararın 31 Mart 2017’ye kadar uygulanacak olması yerine devamlılığının sağlanmasıyla da ekonominin lokomotifi olarak görülen inşaat sektöründe canlılık korunmuş olacaktır.  

 

“2016 rekor yılı olacak”

Mustafa Baygan – ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü

 

 

Bakanlar Kurulu kararı ile 150 metrekare ve üzeri evlerin KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e indirildi.  Bu karar, bu yıl konut satışlarında 15 Temmuz sonrası, GYODER, TOKİ ve Emlak Konut’un hamleleri ile gelen harekete yeni bir ivme getirecek. Artık yılsonunda 1.500.000 adetlik tapu hedefinin gerçekleşmesi ve hatta daha ileri bir rakama ulaşılması olasılığı kuvvetlendi. Bu teşviklerle gerek ihtiyaç gerekse, yatırım amaçlı konut satın alımları hız kazanacak. Tapu adetleri bakımından 2016 yılı yeni bir rekor yıl olacağa benziyor. Dün yüksek KDV’den işlem bitirip ödeme yapan ve tapu alanlar için bir hak kaybı olacak tabi. Bunun da tabi bir şekilde telafi edileceğini öngörüyoruz. Bu tip satışlarda, sözleşme hükümleri arasında “vergi değişiklikleri hali” uyarısı ile artan veya azalan verginin tarifi ile tüketiciye fiyat farkı ile vergi farkının iade edileceğini sanıyorum.

 

“Balon riskini ortadan kaldırır”

Efe Bezci – BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi

 

 

OHAL sonrası atılan bu adımlar piyasadaki endişeli görünümü olumluya çevirdi. Son alınan bu KDV indirimi kararı da özellikle inşaat sektörünün kendini tamamen toparlamasını ve ‘balon’ riskinin de ortadan kalkmasını sağlayacak. İnşaat sektörü, Türk ekonomisinin lokomotifi. Bu yüzden de inşaat sektörünün teşvik edilmesi, ekonomiyi şahlandırır. Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde birbiri ardına yeni konut inşaatlarının hayata geçirildiği düşünülürse, karar mevcut stokun eritilmesine de önemli ölçüde etki eder. KDV indiriminin, güvenilir liman konut yatırımını çok daha öne çıkaracağına inanıyorum. Bunun yanında kararın 150 metrekareden büyük konutlar için verilmesi, Türkiye’nin konut konforunu da artıracaktır. Düşük vergi oranı, alıcıyı lüks konut almaya sevk eder. Bu sayede de alıcı daha lüks konutlarda yaşama olanağına kavuşur.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN