yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Hazır Beton Endeksi psikolojik eşiğe yaklaştı

Hazır Beton Endeksi psikolojik eşiğe yaklaştı
17 Kasım 2016 11:17 Yorum yaz Çıktı al
Türkiye Hazır Beton Birliği, her ay düzenli olarak hazırladığı ve sektördeki faaliyet, güven ve beklentiyi ölçümlediği “Hazır Beton Endeksi”nin 2016 Ekim Ayı Raporu’nu açıkladı.

Türkiye Hazır Beton Birliği, Hazır Beton Endeksi’yle inşaat ve bununla bağlantılı imalat ve hizmet sektörlerindeki mevcut durum ile beklenen gelişmeleri ortaya koydu. Ekim ayında üç endeks değeri eşik değer olan 100’ün altında kaldı. Buradan hareketle hazır beton sektöründeki beklenen gelişmelerin halen istenilen düzeye ulaşmadığı görüldü. Faaliyet endeksinde ekim ayında görülen yüzde 1,6’lık yükseliş olumlu bulunsa da yalnızca faaliyet endeksinin 100 eşik değerinin üzerine çıkması, ekim ayında hazır beton ve inşaat sektörlerinin kısmen hızlandığını gösterdi. Hazır beton faaliyet endeksinin 4 aylık gelişme trendi incelendiğinde ise sektörde yükselen bir trend yakalanamadığı, oldukça dalgalı bir seyir izlediği görüldü.


 

İnşaat ve hazır betonda kısmi iyileşme

Türkiye Hazır Beton Birliğinin Hazır Beton Endeksi’ne göre, ekim ayında inşaat faaliyetlerinde ve hazır beton üretiminde kısmi bir hareketlenme yaşandı. Ankete katılan firmaların yüzde 37’si Ekim ayında satışlarının artmış olduğunu belirtti. Firmaların yüzde 50’si ise satışlarının aynı kaldığını söyledi.


 

Tahsilatlarda sorun devam ediyor

Dikkat çekici en önemli noktalardan biri de ekim ayında tahsilat sürecinde bozulma yaşandığını dile getirenlerin oranının yüzde 53 çıkması oldu. Eylül ayında bu oranın yüzde 62 olduğu düşünüldüğünde ödemelerde sorun devam etmekle birlikte kısmi iyileşme anlamını taşıdı.


 

Güven Endeksi’nde artış sınırlı kaldı

Güven Endeksi geçtiğimiz eylül ayına göre yüzde 0,3 oranında artış gösterdi. Güven Endeksi’nin diğer endekslere kıyasla daha küçük bir artış göstermesinin arkasında özellikle ankete katılanların yüzde 57’sinden fazlasının yeni yatırım yapmayı düşünmemesi yattı. Yeni bir istihdamı düşünenlerin oranı yüzde 13 iken istihdamda azalma yaşanacağını düşünenlerin oranı yüzde 10’da kaldı.

 

Beklenti Endeksi negatif seyretti

Beklenti Endeksi eylül ayına göre negatif yönde seyretti. Anket katılımcılarının yüzde 50’sinin önümüzdeki aylarda satışların düşeceğini belirtmesi, beklenti endeksinin yüzde 0,2 düşmesine neden oldu.

 

Hazır Beton Endeksi

Yüzde 0,6’lık sınırlı bir artış gerçekleşen Hazır Beton Endeksi, yüzde 99.71 noktasına ulaşarak güven seviyesi olarak kabul edilen 100 barajına yaklaştı.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN