İnşaat firmalarından yaz atağı

26 Haziran 2013 09:55

Güneşin yüzünü göstermesi inşaat firmalarının satışlarına yansıdı. Sıcak havayı fırsata çeviren müteahhitler hafta sonu mangal partisiyle komşuluk ilişkilerini geliştirip ev satışlaını hızlandırdı

İnşaat firmalarından yaz atağı

İnşaat firmaları yaz aylarını fırsata çevirmek için atağa kalktı. Hemen her satış ofisinde özellikle haftasonu partileri dikkat çekmeye başladı. Satış ofisi temsilcileri güneşin yüzünü gösterdiği bu günlerde mangal partilerinin hızlandığını söyledi.

Düzenlenen mangal partileri ev satın alan kişilerin komşularıyla kaynaşmasına da olanak sağlıyor. Üstelik her ev satın alan partiye bir yakınını getiriyor. Satış temsilcileri misafir olarak gelen 10 kişiden birinin genelde ev aldığını dile getiriyor.

Banka temsilcileri de partite

Mangal ve haftasonu partileri durgun geçen son iki haftanın açığını kapatmak için de iyi bir alternatif olarak düşünülüyor. Özellikle geniş bahçe ve peyzası bulunan projelerde bu tür partilerin projede yaşarken de mümkün olabileceği konut alıcısına gösteriliyor. İstanbul'a yakın yazlık evlerde de hareketlilik olduğu gözleniyor.

Bu tür haftasonu partilerinin vazgeçilmez konukları arasında bankacılar da yer alıyor. Ev satın almak isteyen kişilerle mangal başında faiz ve vade alternatifleri uzun uzadıya konuşuluyor. Ev fiyatları 90 bin liradan başlıyor ve lokasyon, proje özellikleri ve daire tip ve büyüklüklerine göre 3 milyon liraya kadar çıkıyor.

Ülke sınırlarını aştı

İnşaat firmaları Türkiye dışında da mangal partileri düzenliyor. 1990 yılından bu yana pek çok konut projesine imza attıklarını dile getiren Enyap İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Mavuzer, Bursa Garden Life ve Beylikdüzü Blue Residence projeleri için yurtdışı fuar ve tanıtım turlarında mangal partileri verdiklerini söyledi.

Suudi Arabistanlı yatırımcılardan projeye yoğun ilgi olduğunu belirten Mavuzer,  katıldıkları yurtdışı fuarda Kuveytli bakanlardan, Türkiye büyükelçisine varıncaya kadar pek çok ziyaretçinin geldiğini ve Türkiye'nin tanıtımı adına katılan değerden dolayı memnun olduklarını söyledi.

Yeni projeler de tanıtılıyor

Bu tür partilerde şirketlerin inşa edeceği yeni projeler de alıcıya aktarılıyor. Uran Holding Haziran ayında düzenlediği mangal partisinde Ankara Yenimahalle'de inşa edeceği Royal Plus konutlarını alıcılarla buluşturdu.

Toplam 192 konuttan oluşan Royal Plus Konutları'nda sıcak su ihtiyacının 4'te 1'i güneş kollektörleri ile sağlanırken, lavabolardan alınan atık su temizlendikten sonra rezervuarlarda kullanılacak. Toplanan yağmur suları, belli filtrelemelerden geçirildikten sonra bahçe sulamasında kullanılacak.

İlk teslimler başladı

Paralel Yapı ve Sinpaş Yapı ortaklığıyla Gaziantep'te inşa edilen Antepia'nın 614 konutluk Safir Mahallesi'nde ev teslimleri başladı. Toplamda 3 bin 470 konutun yer aldığı,  560 bin metrekarelik alanın yüzde 85'i yeşil alan olan Antepia'da yeşilin ve gölün dinginliğinde huzur dolu bir yaşam başlayacak. Proje 75 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük biyolojik göletine sahip.

Projede 117 metrekare ile 608 metrekare arasında değişen farklı büyüklüklerde daire bulunuyor. Bütün etaplar tamamlandığında yaklaşık 15 bin kişinin yaşayacağı Antepia projesinin diğer etapları Yakut ve Zümrüt Mahallelerinde kalan son 120 dairenin satışları hızla devam ediyor. Fiyatlar 262 bin 700 lira ile 1 milyon 909 bin 200 lira arasında değişiyor.

Daireler için banka kredili ve şirket bünyesinde özel ödeme koşulları yer alıyor. 55 ay sıfır faiz avantajının yanı sıra, Antepialı olmak isteyenlere yüzde 60 banka kredili, yüzde 10 peşinat ve yüzde 30 ara ödeme fırsatı sunuluyor.

Özel sektör ve kamu aynı binada

Özyurt A.Ş'nin Esenyurt Belediyesi ile kat karşılığı modeliyle hayata geçirdiği City Center'de dairelerin yüzde 45'i satıldı. Mayıs ayında lansmanı yapılan projede metrekare fiyatı 1750 dolardan başlıyor.

200 bin metrekare inşaat alanına sahip proje bünyesinde hükümet konağı, belediye binası, ilçe emniyet binası, rezidans, ofis blokları ve alışveriş merkezi yer alıyor. Özyurt A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Özyurt, Esenyurt'ta inşasına devam ettikleri proje için yurtdışından da talep aldıklarını belirtti.

170 milyonluk yatırım

Arsa hariç 170 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen City Center'da 1+1,2+1 ve 3+1'lerden oluşan büyüklüğü 80 ve 180 metrekare arasında değişen 250 rezidans daire ve 175 adet ofis yer alıyor. Projede 64 bin metrekare kapalı alanda 130 mağaza da bulunuyor. Haziran ayı sonuna kadar lansmana özel, 0 peşinat ve 36 aya kadar vade farksız eşit taksitli satış yapılıyor.  Teslim tarihi ise 2014 sonu olarak veriliyor.

Bahçe katlarına ilgi yoğun
 
Turyapı tarafından Sarıyer'de inşa edilen Foresta Sarıyer'de en çok bahçe katı talebi arttı. İnsanların yeşile basmak ve yeşilin içinde nefes almak istediğini belirten Turyapı Yönetim Kurulu Üyesi Atakan Turpçu, "Bu nedenle tüm projelerimizde bahçe kullanımlı daireler hızla tükeniyor. Her gelen alıcı önce bahçe katını soruyor" dedi.

Her büyüklükte daire

İstanbullulara yemyeşil ve konforlu bir hayat sunduklarını ifade eden Turpcu, daha önce satışa çıkardıkları dairelerin tükendiğini, satışa yeni çıkardıkları bahçe katlarının ise yoğun ilgi gördüğünü belirtiyor. Foresta Sarıyer'de yer alan konutlar Çınar, Sedir, Defne, Ardıç ve Ladin adlarını taşıyor. Daire tiplerinde ise tercih edilen yaşam tarzına göre stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 seçenekleri bulunuyor. Proje karayolu, demiryolu ve deniz yolu üzerinde yer alıyor. Fiyatlar ise 300 bin lira ile 490 bin lira arasında değişiyor.

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...