yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

İstanbul’da satılık konutların metrekaresi 4 bin 500 TL oldu!

İstanbul’da satılık konutların metrekaresi 4 bin 500 TL oldu!
13 Mayıs 2017 11:07 Yorum yaz Çıktı al
Hürriyet Emlak verileri baz alınarak hazırlanan 2017 Nisan Konut Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatı bir yıl içinde yüzde 8 artarak 2 bin 742 TL oldu.

Hürriyet Emlak’ın 2017 Nisan Konut Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde* satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 8 oranında artış göstererek, 2 bin 742 TL’ye ulaştı. Aynı dönemde kiralık konutlardaki ortalama metrekare fiyatı ise yüzde 6 düşüşle 17 TL oldu. Amortisman (geri dönüş) süresi ise 13 yıl. Mart endeksine göre metrekare fiyatları yüzde 9 artmışken, bu oran yüzde 1’lik farkla Nisan ayında yüzde 8 oldu.

 

İstanbul’da satılık konutların metrekaresi 4 bin 500 TL

 

Hürriyet Emlak verilerine il bazında bakıldığında, İstanbul, satılık konutlardaki ortalama metrekare fiyatı ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir tablo çizdi. Son bir senedir konut fiyatları ciddi oranda yükselmeye devam ederken, İstanbul’da geçen sene 3 bin 850 TL olan ortalama metrekare fiyatı bu ay tam 4 bin 500 TL oldu. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 17 artış olurken, bu oran kiralık konutlarda yüzde 6 düştü ve 21 TL oldu.

 

Amortisman süresinde de Türkiye genelinin üzerinde bir performans sergileyen İstanbul’da bu süre 18 yıl olarak hesaplanırken, ilde son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilk üç ilçe, Silivri (%3,9), Gaziosmanpaşa (%3,8) ve Bakırköy (yüzde 3,3) olarak sıralandı. Aynı dönemde fiyatların en çok düştüğü ilçeler ise Beyoğlu (-%6,7), Eyüp (-%6,2) ve Beşiktaş (-%4,0) oldu. En kısa amortisman süresine sahip ilçelerde ilk sırayı 4 yıl ile Adalar alırken, Sancaktepe 15, Esenyurt ise 16 yıl ile takip etti. Yıllık bazda en çok değer kazanan ilçeler ise Gaziosmanpaşa (%31), Beykoz (%23) ve Arnavutköy (%20).

Hürriyet Emlak, İstanbul konut raporu, Nisan Konut Endeksi, İstanbul’da satılık konutların metrekaresi, Ankara konut,

 

Başkentte artış yüzde 7’ye ulaştı

 

Ankara’da satılık konut fiyatları son bir yıllık dönemde yüzde 7 oranında artarak 1.769 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 4 artarak metrekarede 9 TL seviyesinde. 16 yıl amortisman süresi olan Ankara’da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 3,6 ile Çubuk oldu. İkinci sırada yüzde 2,6 ile Altındağ, üçüncü sırada ise yüzde 2,5 ile Etimesgut var. Fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sıralarda Kazan, Gölbaşı ve Yenimahalle bulunurken, en kısa amortisman süresine sahip ilçeler Gölbaşı (14 yıl), Etimesgut (18 yıl) ve Mamak (18 yıl) oldu. Gölbaşı, yüzde 15 artışla yıllık değişimde de ilk sırayı alırken, Polatlı ise yüzde 10 ile onu izledi.

Hürriyet Emlak, İstanbul konut raporu, Nisan Konut Endeksi, İstanbul’da satılık konutların metrekaresi, Ankara konut, Başkentte artış yüzde 7’ye ulaştı, Ankara’da satılık konut fiyatları, Kiralık konut fiyatları, Ankara Kiralık konut fiyatları,

İzmir’in Aliağa ilçesinde konut fiyatları bir yılda %40 arttı

 

Hürriyet Emlak 2017 Nisan Konut Endeksi’ne göre, İzmir'de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 11 oranında artışla 2 bin 519 TL’ye ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 8 oranında artarak metrekare bazında 12 TL’ye yükseldi. Amortisman süresinin 18 yıl olduğu İzmir’in popüler sahil ilçesi Foça, yüzde 7,8 oranla fiyatların en fazla arttığı ilçe. İkinci sırada yüzde 3,9 artışla Karşıyaka, üçüncü sırada ise yüzde 3,1 ile Çeşme yer aldı. Tire, Çiğli ve Bergama fiyatların azaldığı ilk üç ilçe olurken, Çeşme 2 yıllık amortisman süresi ile dikkat çekti. Konak ve Çiğli de sırasıyla 16 ve 17 yıllık amortisman süreleri ile Çeşme’nin ardından sıralandı. Bir yıllık süreçte fiyatların en çok arttığı ilçeler ise şöyle: Aliağa (%40), Foça (%36) ve Güzelbahçe (%31).

İzmir konut raporu, izmir kiralık konutlar, izmir satılık konut raporu, kiralık konut raporu, satılık konut raporu,

Antalya’da Aksu ilçesi fiyat artışında ilk sırada

 

Satılık konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 6 oranında artış kaydettiği Antalya’da metrekare ortalaması 1.941 TL’ye ulaştı. İlde amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. Kiralık konutlarda yıllık artışın yüzde 5 olduğu Antalya’da metrekare fiyatı 9 TL. Son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilçeler arasında yüzde 8,2’le Aksu ilk sırada yer alırken, yüzde 4,9 ile Korkuteli ikinci, yüzde 3,8 ile Alanya üçüncü sırada. Kaş yüzde 3,4’e yaklaşan düşüşle fiyatların en çok azaldığı ilçe olurken, en kısa amortisman süresine sahip ilçeler Kepez (18 yıl), Muratpaşa (19 yıl) ve Konyaaltı (21 yıl) oldu. Yıllık bazda en yüksek değişim oranına sahip ilçelerde ilk sırada Korkuteli (%16) gelirken, Kumluca ve Alanya (%14) ikinci, Muratpaşa (%11) üçüncü sırada.

antalya konut raporu, Kiralık konutlar antalya, satılık konutlar antalya, antalya konut ev raporu, 2017 konut raporu,

Bursa’da ciddi oranda değişim

 

Nisan 2017 itibariyle Bursa'da satılık konut fiyatlarının ortalama metrekare fiyatı 1.824 TL seviyesine ulaştı. Satılık konutta yıllık fiyat artışının yüzde 16 olduğu Bursa'da kiralık konutlardaki artış oranı yüzde 15. Kiraların metrekare bazında ortalama 8 TL olduğu ilde amortisman süresi ise 18 yıl. Bursa'da geçtiğimiz bir aylık dönemde fiyatlar en çok yüzde 6,8 ile İnegöl’de arttı. İkinci sıradaki ilçe yüzde 3,6 artışla Yıldırım, üçüncü sıradaki ilçe ise yüzde 3,3 ile Mudanya oldu. Merkez ilçelere kıyasla diğer ilçelerdeki artış daha çok dikkat çekti. Aynı dönemde fiyatların en çok düştüğü ilçe yüzde 2,0 ile Orhangazi oldu. En kısa amortisman süresine sahip ilçeler ise 18’er yıl ile Osmangazi ve Nilüfer. Kestel (%39), Yıldırım (%29), Mudanya ve Osmangazi (%21) son bir yıl içinde en yüksek değişimin yaşandığı ilçeler.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN