sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

İşte emlak yatırımında şampiyon şehirler!

İşte emlak yatırımında şampiyon şehirler!
10 Ekim 2016 12:33 Yorum yaz Çıktı al
ABD’li bir yatırım danışmanlık şirketinin raporu, dünya genelinde en çok emlak yatırımı çeken şehirleri belirledi. İstanbul’un ise bu listede esamisi bile okunmuyor!

Dünyada en çok emlak yatırımı çeken şehirler belli oldu. ABD merkezli bir danışmanlık şirketinin hazırladığı rapora göre emlak yatırımında dünya şampiyonu Nwe York olurken, Londra’nın ‘‘Brexit’’ olarak da bilinen İngiltere’nin AB’den çıkma kararı sonrası yaşadığı büyük kan kaybı ve İstanbul’un listede adının bile olmaması dikkat çekti.

 

New York’a 25 milyar dolar emlak yatırımı

Uluslararası sermaye, bu yılın haziran ayına kadarki 12 aylık dönemde New York'a 24 milyar 890 milyon dolar yatırım yaparken, New York bu rakamla yedi yıldan sonra Londra’nın önüne geçmiş oldu. Londra ise aynı dönemde 24 milyar 880 milyon dolar yatırım çekti. Sıralamada Paris üçüncü, Los Angeles dördüncü, Amsterdam ise beşinci sırada yer aldı.

 

Londra’yı “Brexit” vurdu!

Raporda en çok dikkat çeken nokta, Londra'nın yaşadığı kan kaybı oldu. Londra'ya yapılan yatırımlar bir yılda 14 buçuk milyar dolar birden azalırken, New York'a yapılan yatırımlarda 9 milyar dolar artış yaşandı. Bu, New York'un, İngiltere'nin AB'den çıkış sürecinden en karlı çıkan şehir olduğunu gösteriyor.

 

En çok yatırım ABD’den

Raporda kendi ülkeleri dışında en çok yatırım yapan milletler de açıklandı. En çok yatırım yapanlar sıralamasında Amerikalılar 51 milyar dolarla birinci, Çinliler ise 16 milyar 800 milyon dolarla ikinci sırada. Son 12 ayda uluslararası çapta yapılan tüm emlak yatırımlarının genelinde ise düşüş var. Küresel ekonomiye ilişkin belirsizliğin artmasıyla, toplam yatırımlar son 7 yılda ilk kez düşerek 920 milyar dolara geriledi.

 

(Habertürk)

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN