yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

İşte konut fiyatlarında artış şampiyonu olan il!

İşte konut fiyatlarında artış şampiyonu olan il!
24 Eylül 2016 10:58 Yorum yaz Çıktı al
Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle hazırlanan REIDIN Emlak Endeksi’nin Ağustos 2016 raporu yayımlandı. Buna göre Türkiye genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı il Balıkesir oldu.

Türkiye İş Bankası desteğiyle REIDIN.com tarafından Türkiye’nin 68 il, 242 ilçe ve 1202 mahallesini kapsayan bir çalışmayla hazırlanıp açıklanan REIDIN Emlak Endeksi’nin Ağustos 2016 raporu çarpıcı verilerle birlikte yayımlandı.

 

Satılık konutta Balıkesir, kiralıkta Bursa şampiyon!

Buna göre Türkiye genelinde konut fiyatlarının en çok arttığı il, hem aylık bazda, hem de yıllık bazda Balıkesir oldu. Balıkesir’de konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 2,26 oranında artarken, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 26,97 oranında artış gösterdi. Balıkesir’i yıllık bazda yüzde 24,67 artışla Kırklareli ve yüzde 22 yıllık artışla Muğla izledi. Kiralık piyasasında ise aylık bazda en yüksek artış, yüzde 2,56 ile Bursa’da gerçekleşti. Kiralık piyasasında yıllık artışın en yüksek olduğu il ise yüzde 32,34 ile Muğla oldu. Muğla’yı yıllık yüzde 30,31 artışla Van ve yüzde 28,12 ile İzmir takip etti.

 

Yeni konutta fiyatlar aylıkta azaldı, yıllıkta arttı

Yine Türkiye İş Bankası desteğiyle hazırlanan REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde ise Ağustos 2016 ayında yeni konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,35 oranında azaldı. Ancak bu fiyatlar, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 4,89 oranında, başlangıç dönemi olarak kabul edilen Ocak 2010 tarihine göre ise yüzde 69,30 oranında arttı.

 

Amortisman ve kirada Aydın zirvede!

Satın alınan konutun kiraya verildiği takdirde satın alış fiyatını çıkardığı süre olarak bilinen Amortisman süresinde ise şampiyon Aydın oldu. Buna göre Aydın’da bir dairenin ortalama 13,1 yılda satış fiyatını çıkardığı tespit edildi. Bu alanda Aydın’ı 13,9 yılla Van ve 14,1 yılla Bilecik izlerken, Aydın kira getirisinde ise zirveye yerleşen il olarak öne çıktı. Buna göre Aydın’da bir dairenin yıllık brüt kira getiri oranı yüzde 7,90 olarak hesaplandı. Yılık brüt kira getiri oranında Aydın’ı takip eden iller ise yüze 7,46 oranla Van ve yüzde 7,34 oranla Bilecik oldu.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN