yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Kabataş Martı projesi şekillenmeye başladı!

Kabataş Martı projesi şekillenmeye başladı!
26 Kasım 2016 12:33 Yorum yaz Çıktı al
İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan "Kabataş Transfer Merkezi Projesi" bütün hızıyla sürüyor. Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda Martı Projesi olarak da bilinen projede denize doğru uzanacak olan iskeleler için kazık çakma işlemleri açığa doğru sürüyor.

İstanbul Kabataş sahilinde yapımına başlanan "Kabataş Transfer Merkezi Projesi" bütün hızıyla sürüyor. Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda Martı Projesi olarak da bilinen projede denize doğru uzanacak olan iskeleler için kazık çakma işlemleri açığa doğru sürüyor. Proje kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alanın yeniden düzenlenmesi bekleniyor.

 

İSKELELER ŞEKİLLENMEYE BAŞLADI

 

İstanbul, Büyükşehir Belediyesi tarafından, kara, deniz ve raylı sistem taşımacılığı entegre edecek Kabataş Transfer Merkezi Projesinde inşaat tüm hızıyla sürüyor. Karada süren çalışmaların yanı sıra iskelelerin üzerinde yükseleceği kazıkların deniz tabanına çakılma işlemleri sürüyor.

 

Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor. İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek. Projede Deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek.

PROJEDE NELER VAR?

 

2005 yılında tasarlanan proje ye 2016 yılında metro ilavesi kararı verildi. Projede otomobillerin geçtiği yol yer altına alınıp tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak.

 

Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak.

 

DAR KALDIRIMLAR TARİHE KARIŞACAK

 

Sahil şeridindeki yeşil bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak.Projede müze, sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.

 

Sabah

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN