yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Konut fiyatları 5 yılda yüzde 35 arttı!

Konut fiyatları 5 yılda yüzde 35 arttı!
23 Ağustos 2016 10:36 Yorum yaz Çıktı al
Emlak Konut GYO’nun hazırladığı reel fiyat artışı raporuna göre Türkiye genelinde konut fiyatları 5 yılda yüzde 35 reel artış gösterdi. Fiyat artışında şampiyon ise yüzde 70,76 artışla İstanbul oldu.

Konutta balon tartışmalarına Emlak GYO’nun raporu noktayı koydu. Rapora göre, Türkiye’de fiyatlar Nisan 2011-Nisan 2016 döneminde yüzde 35 arttı. İstanbul’da artış ise yüzde 71 oldu.

 

Türk konut sektörünün ekonominin canlanması için başlattığı düşük faiz ve uzun vadeli konut satış kampanyaları emlakta balon tartışmalarını da beraberinde getirdi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ekonomide verilen teşviklerin yanı sıra konut ve finans sektörü de bu süreçte elini taşın altına koydu ve kredi faizlerinde indirime gitti. Halihazırda birçok banka konut kredi faizlerini yüzde 1'in altına çekti. Konut satışları hızlanırken, Emlak Konut GYO'nun hazırladığı rapor, balon tartışmalarına son noktayı koydu. Emlak Konut GYO’nun hazırladığı Nisan 2011-Nisan 2016 konut fiyat artışı raporu açıklandı. Buna göre Türkiye genelinde bu dönemde konut fiyatları reel bazda yüzde 35,29 arttı.

 

Şampiyon İstanbul

Beş yıllık bu dönemde il bazındaki artışta ise İstanbul yüzde 70,76 artışla zirveye oturdu. İstanbul’u yüzde 44,22 reel artışla Gaziantep, Kilis ve Adıyaman izlerken, Denizli ve Muğla’da artış yüzde 43,46; İzmir’de yüzde 32,32 ve Ankara’da ise yüzde 12,13 olarak gerçekleşti.

 

Dünyanın en pahalısı Monaco

Öte yandan raporda yer alan 1 milyon dolar karşılığında alınabilecek metrekare büyüklüğü itibarıyla dünyanın en pahalı şehirleri sıralamasında Monaco 17 metrekare ile birinci oldu. 1 milyon dolara Londra’da 20 metrekare, İstanbul’da ise 94 metrekare konut alınabildiği belirlendi.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN