sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Konut mağdurlarına TMSF’den çok kötü haber!

Konut mağdurlarına TMSF’den çok kötü haber!
05 Ekim 2016 17:36 Yorum yaz Çıktı al
TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, TMSF'ye geçen gayrimenkul şirketlerinden ev alan vatandaşların iddiasını ispat etmesi gerektiğini, aksi takdirde yapabilecek fazla bir şeylerinin olmadığını söyleyerek “Devlet bu firmalara kaynak aktaramaz, ancak firmaların mal varlıkları çerçevesinde gereken yapılır” dedi.

FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında TMSF’ye devredilen şirketler hakkında açıklama yapan TMSF Başkanı Şakir Ercan Gül, Fon’a devredilen gayrimenkul şirketlerinden ev alan vatandaşları yakından ilgilendiren ifadeler kullandı. Gül, bu şirketlerden ev alanların iddialarını ispat etmesi gerektiğini söyledi.

 

“Kamu kaynağı kullanılmaz, şirkette ne varsa…”

Habertürk gazetesinin haberine göre TMSF Başkanı Gül, el konulan gayrimenkul şirketlerinden daire alan ve henüz dairesini teslim almamış hak sahiplerinin zaten kayıtlarda belli olacağını ifade ederek, ‘‘Bu hak sahibine o grubun imkanları çerçevesi içerisinde bize ne devredilmişse, ne varsa onları bir şekilde, hukuk içerisinde yerine getirmeye çalışacağız.’’ dedi. Hak sahibinin iddiasını ispat edememesi halinde yapılacak bir şey olmadığını belirten Gül, ‘‘İddiasını ispat ediyor, fakat ilgilinin malvarlığında ona yetecek kadar karşılık verebilecek bir şeyimiz yok. Orada bir kamu kaynağı kullanmayacağımız için yapılabilecek çok fazla bir şey yok. Ama gruptan temin edebileceğimiz imkanlar çerçevesinde bu kişinin hakkı kendisine verilecektir.’’ diye konuştu.

 

Tapusu olmayan yandı!

Bu açıklama, FETÖ soruşturması kapsamında TMSF’ye devredilen inşaat firmalarından satış vaadi sözleşmesi ile daire alanlar ve henüz tapu alamayanlar için büyük bir risk anlamına geliyor. Zira TMSF Başkanı’nın açıklamasına göre bu şirketlerin içinin boş olduğu anlaşılırsa bu şirketlerden ev alanlar, yaptıkları ödemelerin üstüne bir bardak soğuk su içmek zorunda kalacak. Geçtiğimiz günlerde EMLAKLOBİSİ.COM’a konuşan Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz da benzer bir değerlendirmede bulunmuş, “Bu firmalardan ev alanlar eğer tapularını henüz alamadılarsa, şayet firma İflas Masası’na götürülürse muhtemelen yaptıkları ödemeler maalesef buhar olacak” demişti. TMSF’ye devredilen şirketler içinde başta Dumankaya İnşaat gibi bir dönem sektörün en büyük firmalarından olan birçok inşaat şirketi ve bu şirketlerin teslim edilmeyi beklenen binlerce konut var.

 

Bakan Ağbal “teslim alacaklar” demişti

Öte yandan Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın bu şirketlerden ev alan vatandaşların mağdur edilmeyeceğine yönelik ‘‘Bu şirketlerin müşterileri ve onlarla iş yapanlar etkilenmeyecek. Zaten buradaki esas amacımız bu. İnşaat başta olmak üzere müşteriler konut gibi ürünleri teslim alacak’’ açıklamasının ardından gelen TMSF Başkanı’nın bu açıklaması, inşaat ve konut mağdurlarının kafasını iyice karıştırdı. Konut sektörü mağdurları büyük bir sabırsızlıkla bu kararların uygulamasını ve bir şekilde evlerine kavuşmayı bekliyor.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN