yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Konut ve taşıt kredileri yapılandırılmayacak!

Konut ve taşıt kredileri yapılandırılmayacak!
29 Eylül 2016 14:31 Yorum yaz Çıktı al
BDDK'nın kredi kartı ve kredi borcu yapılandırması düzenlemesi hayata geçti. Vatandaş düzenlemeden nasıl yararlanabileceğini düşünürken konut ve taşıt kredilerinin yapılandırma kapsamında olmadığı belirtildi.

Kredi borcu yapılandırması vatandaşı sevindirirken düzenlemenin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Düzenlemeye göre taşıt ve konut kredileri yapılandırma kapsamında yer almıyor.

 

BDDK’nın kredi işlemleri ile banka ve kredi kartları hakkında değişiklik içeren yönetmeliklerinin yürürlüğe girmesiyle yapılandırma koşulları ve detayları merak konusu oldu.

 

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; BDDK düzenlemesi, takibe düşmemiş ihtiyaç kredileri ile kredi kartı borç bakiyesinden oluşan ‘canlı’ kredileri kapsıyor.

 

Konut ve taşıt kredileri ise yapılandırma kapsamında yer almıyor. Bankacılar, kredi kartlarında yapılacak yapılandırmada uygulanacak faiz oranının yüzde 2.52 düzeyinde bulunan temerrüt faizi olmayacağını ihtiyaç kredisi cari faiz oranı olan yüzde 1.20-1.50 seviyelerinin dikkate alınacağı tahmininde bulundular.

 

BDDK’nın düzenlemesiyle müşterilen borçlarını daha düşük taksitlerle uzun vadede yayma imkanı bulacağını ifade eden bankacılar bu durumun ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını dile getirdiler.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN