yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

“Konutta devlet desteği herkese kazandıracak”

“Konutta devlet desteği herkese kazandıracak”
26 Ağustos 2016 16:18 Yorum yaz Çıktı al
Gayrimenkul sektörünün önemli isimleri bugün hayata geçen konut hesabına devlet desteği uygulamasını değerlendirdi. Genel kanı ise uygulamanın hem vatandaşa, hem sektöre, hem de ekonomiye kazandıracağı oldu.

Kamuoyunda konutta devlet desteği veya konut hesabına devlet desteği olarak bilinen uygulama bugün start aldı. buna göre bankalara konut satın alma amacıyla konut hesabı adıyla hesap açtıran vatandaşların bu hesapta oluşturacakları birikimlerine yüzde 20’ye varan fakat 15 bin TL’yi geçmeyen devlet katkısı sağlanacak. Söz konusu uygulamayı değerlendiren gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri, konutta devlet desteğinin, sadece gayrimenkul sektörünün değil, ekonominin tüm paydaşlarına kazandıracağı görüşünü ortaya koydu.

 

İşte sektör temsilcilerinin konut hesabına devlet desteği uygulaması hakkındaki görüşleri:

 

“Orta ve alt gelir grubunun konut sahibi olması kolaylaşacak”

Doğan Dağ – Dağ Mühendislik Yön. Kur. Bşk. Yrd.

 

 

Vatandaşların konut almasını kolaylaştırmak için son dönemde birçok adım atıldı. Yeni başlayacak olan konut hesabı uygulamasıyla vatandaşların konut edinmek için oluşturdukları birikimlerine yüzde 20’ye varan oranda devlet katkısı sağlanacak. Böylece devlet desteğiyle özellikle orta-alt gelir grubunda konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut sahibi olamayan vatandaşlarımıza yeni bir fırsat sunuluyor. Ev sahibi olmak isteyenler ile ilk evini alacak olanlar için motivasyon ve teşvik sağlanacak. İnşaat sektörü açısından değerlendirdiğimizde ise, nakit akışına olumlu etkiler sağlayacak. Konutta kredili alımlarla peşin alımlar arasında dengenin de sağlanacağını düşünüyoruz.

 

“Hem gençler hem de sektör kazanacak”

Ali Gül – Gül Proje Yön. Kur. Bşk.

 

 

Konut hesabı uygulaması dün itibari ile hayata geçirildi. Bu uygulamaya göre bankalarda konut hesabı açtıran ve en az 3 yıl hesaba para yatıran gençler ev almak istediğinde hesaplarında biriktirdikleri paranın yüzde 20’si kadar devletten yardım alabilecekler. Bu uygulamanın iki olumlu sonucu olacaktır; devlet bu uygulama ile maddi imkanları kısıtlı olan gençlerin geleceğini garanti altına almış olacak ki bu en önemlisi. Diğer yandan ev sahibi olmak isteyen gençler konuta olan talebi arttıracaktır. Bu talebin karşılamak için birçok yeni inşaat projesi hayata geçirilecektir. Konut hesabı uygulaması hem gelecek nesiller için hem de inşaat sektörü için oldukça önemli bir gelişmedir.

 

“Teşviklerle konut talebi artacak”

Mahmut Başyazıcıoğlu – Mabco İnşaat Yön. Kur. Bşk.

 

 

Konut sahibi olmakta zorlanan vatandaşlar için oldukça faydalı bir uygulama olacak. Devletin, konut sahibi olmak isteyenlerin açtıkları birikim hesabına destek vermesi sektör ve vatandaş için gayet sevindirici. İnşaat firmalarının sıklıkla konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar için uyguladığı kampanya ve teşviklerden sonra devlet nezdinde böyle kuvvetli bir destek görmek oldukça olumlu bir tablo ortaya çıkaracak. Bu gibi teşviklerle konut talebi artacağı için biz konut sektörünün üreticilerinin arzı da daha fazla karşılık bulacaktır. Ancak gelecek dönemde destek, rayiç bedel ya da satış fiyatı üzerinden yüzde 20 destek şeklinde genişletilirse hem tüketicinin kazancı artacaktır hem de ülkemize vergi katkısı sağlayacaktır. Dolayısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak kabul edilen gayrimenkul sektörü, yaşanan hareketlilikle birlikte pozisyonunu koruyarak ekonomiye katma değer sağlamaya devam edecektir.

 

“Ülkede yaşam kalitesini artıracak”

Mustafa Baygan – ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü

 

 

Bu konu oldukça önemli çünkü küçük tasarrufların oluşmasını sağlayacağı için ülke ekonomisinde kartopu gibi devamlı büyüyen bir birikim meydana getirecektir. Ülkede yaklaşık 19 milyon konutun yüzde 40’ının yenilenmesi gerekmektedir. Bu konutların büyük kısmında da dar gelirli yurttaşlar oturmakta ve konutlarını yenilemek için fon bulmakta sıkıntı çekmektedirler. İşte bu sistem hem ülke ekonomisine tasarruf getirecek hem de konut yenileme ile kişilerin yaşam kalitesini artıracaktır. İlaveten inşaat sektörüne de artı bir hacim sağlayarak 250 civarında iş koluna yeni iş hacmi ekleyecektir.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN