yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Konutta KDV kafa karıştırdı!

Konutta KDV kafa karıştırdı!
21 Eylül 2016 10:13 Yorum yaz Çıktı al
Tüketiciler Birliği Başkanı, "Bankadan konut kredisi kullananlar, mahkemeye başvurup KDV'lerini alabilir" deyince kafalar karıştı, tüketici telefona sarıldı. Oysa Şahin, sadece finansal kiralamayla ev alanlardan bahsediyordu.

Dün Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada tüketicilerin konut kredisi kullanarak elde ettikleri daire için ödedikleri KDV'yi geri alabileceklerini söyleyen Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'in açıklamaları yanlış anlaşılınca vatandaş, telefona sarıldı.  Bankadan konut kredisi kullanarak ev alan vatandaşlar, 'KDV haklarını' sormak için müteahhitlerin kapısını çalınca yanlış anlaşılma ortaya çıktı.

 

BANKA KREDİSİ MUAF MI? 

Şahin, açıklamasında konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketicilerin KDV'den muaf olduğunu hatırlatarak, tüketicilerin konut kredisiyle aldıkları daire için ödedikleri KDV'yi geri alabileceklerini söyledi. 

 

Şahin'in açıklamaları çeşitli mecralarda flaş haber olarak yer bulunca, vatandaşlar 'ödediğimiz KDV'yi geri alabilir miyiz?' düşüncesine kapıldı. Ancak Şahin açıklamasında bireysel tüketicilerin değil firmaların tercih ettiği 'finansal kiralama' yöntemiyle ev alımından bahsediyordu. 

 

3.480 TL üstüne mahkeme bakıyor

ŞAHİN'İn verdiği bilgilere göre konutunu finansal kiralama yöntemiyle veya sahip olduğu evi teminat göstererek alan tüketiciler, alınan KDV tutarına göre, gerek il ve ilçe hakem heyetlerine gerekse Tüketici Mahkemelerine başvurarak haksız alınan bu tutarların geri iadesini isteyebilirler. Şahin, "2.320 liraya kadar bağlı bulundukları Kaymakamlık Hakem Heyetlerine, 2.320 lira ile 3.480 lira arasındaki tutarlar için Ticaret İl Müdürlükleri bünyesinde bulunan İl Hakem Heyetlerine, 3480 lira ve üzerinde ise Tüketici Mahkemelerine başvurarak yukarıda söylediğim kanun maddelerini de belirtip haksız alınan bu bedeli geri alabilirler" dedi. 

 

Müteahhitler ŞAŞKIN

Konut firmaları ise genel merkezlerine gelen telefonlardan şaşkın. Yanlış anlama üzerine telefona sarılan tüketiciler, 'KDV haklarını' sormak için ev aldıkları firmaları arayınca müteahhitler, konunun aslını anlatmak için uğraşmak durumunda kaldı. 

 

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN