Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde arbede

28 Temmuz 2010 00:00

Yenimahalle Belediyesinin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar sırasında, belediye ekipleri ile mahalleli arasında arbede yaşandı.

Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'nde arbede

Yenimahalle Belediyesinin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yürüttüğü çalışmalar sırasında, belediye ekipleri ile mahalleli arasında arbede yaşandı.

YENİMAHALLE İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı polis ekipleri ve Yenimahalle Belediyesine bağlı zabıta ekipleri, proje kapsamında dükkanları mühürlemek için önceki akşam Mehmet Akif Ersoy Mahallesine geldi.

Dükkan mühürlendi

Proje kapsamında dükkanların ruhsatlarının iptal edildiğini ve yıkım kararlarının çıktığını belirten yetkililere tepki gösteren mahalle sakinleri, dükkanları boşaltmak için kendilerine süre verilmediğini iddia etti. Bakkal dükkanı mühürlenen Rasim Korkmaz, kendisine cuma akşamı saat 19.00da tebligat geldiğini ve ertesi gün hafta sonu olduğu için tebligata itiraz edemediğini iddia etti. Pazartesi günü de Yenimahalle Belediyesini aradığını, ancak kimsenin kendisine cevap vermediğini öne süren Korkmaz, dükkanını mühürleyen yetkililere tepki gösterdi.

Mahalle sakinleri de Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşarın, Belediye seçimlerinde dağıttığı broşürleri göstererek, Belediye Başkanı, seçimlerde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi Durdurulacak diye bize söz verdi, ancak şimdi buraları yıkıyorlar. Biz, evlerimiz için eski Belediye Başkanına kağıt imzalamıştık, ama dükkanlarımızın yıkılacağını söylemediler. Şimdi bize ne süre veriyorlar ne de yer gösteriyorlar. Bu haksızlık. Bize yer göstersinler, güvence versinler biz burayı kendi ellerimizle davulla zurnayla yıkarız, ancak bunu yapmıyorlar. Neyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz diye tepki gösterdiler.

Bu sırada tepkileri yatıştırmak isteyen polis ve zabıta ekipleriyle, mahalle sakinleri arasında kısa süreli arbede yaşandı. Arbedenin ardından, Belediye yetkilileri ile anlaşan Bakkal Sahibi Korkmaz, ertesi gün belediyeye gideceğini ve yıkım için ek süre isteyeceğini söyledi.

Yenimahalle Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Balaban ise Yenimahalle Belediye Meclisince 2007 yılında Kentsel Dönüşüm projesinin kabul edildiğini anımsatarak, proje kapsamında Mehmet Akif Ersoy Mahallesindeki gecekonduların yıkım çalışmalarına başladıklarını bildirdi. Projenin amacının, mahalledeki 960 gecekondunun ve bin 350 hak sahibinin sağlıklı bir ortamda yaşamaları için toplu konutların yapılması olduğunu ifade eden Balaban, Eylül ayında yapılması planlanan ihale için yıkım çalışmalarını bir an önce bitirmemiz gerekiyor.

Bu nedenle bu gecekondulardaki bakkal, berber, terzi gibi iş yerlerinin işletme ruhsatlarını iptal ediyoruz. En geç 1 Ağustosa kadar boşaltılmalı dedi.

Hürriyet Ankara

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...