yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Reel Piyasalar 2016'nın son çeyreğinden umutlu!

Reel Piyasalar 2016'nın son çeyreğinden umutlu!
10 Ekim 2016 10:39 Yorum yaz Çıktı al
Yoğun tatil dönemi nedeniyle durgun günleri geride bırakan reel piyasalar, yılın son çeyreğine umutla bakıyor.

2016 yılının en tatilli dönemi olan 3'üncü çeyrekten olumsuz etkilenen imalat, sanayi sektörü ve KOBİ'ler; sonbahardaki hareketlilikten umutlu. Hükümetin attığı somut adımlar, okul sezonunun açılması ve piyasalardaki talep artışı, son çeyrek için iş dünyasının beklentilerini artırmış durumda.

 

Orta vadeli programın iç talebi arttırmaya yönelik kararlarının KOBİ'leri için fırsat yaratacağını söyleyen İstanbul Tüccarlar Kulübü Başkanı İlker Önel, mevcut durumu yorumlayarak yılın son çeyreğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

Önel "2016 yılının en fazla tatilini içine alan 3'üncü çeyrek, imalat ve sanayi sektörü ile küçük ve orta ölçekli işletmeleri ciddi şekilde olumsuz etkilenmiş, bu da özellikle ihracat ve büyüme oranlarına olumsuz yansımıştı. Diğer taraftan izin dönemi olması ve dünya pazarlarında tatil dönemine denk gelmesi de özellikle talep anlamında zayıflamalara sebep olmuş, makro ekonomik rakamlara tuz biber ekmişti.

 

Ancak son çeyrekte özellikle hükümetin attığı somut adımların olması, okul sezonun açılması ve dünya piyasalarında ve Avrupa pazarlarında talep artışları ve emtia fiyatlarına bağlı olarak komşularımızın bilançolarındaki pozitif yansıma; hem iç piyasaya hem de ihracat anlamında ülkemize bir fırsat sunabilir" diye konuştu.

 

"Üretimi ve istihdamı artırıcı çalışmalar yapmalıyız"

Önümüzdeki dönemde kamu yatırımlarının artması, vergi, sigorta yapılandırılması gibi etkenlerin piyasada harekete neden olacağını ifade eden Önel "Orta vadeli programı, iç talebi artırmaya yönelik kararlar ve büyümeyi baz alıyor olması özellikle bizim gibi KOBİ'ler için fırsat olabilir.

 

 

Bununla birlikte önümüzdeki dönemde kamu yatırımlarının da artacak olması iç piyasada rahatlamaya neden olabilir. Aynı zamanda mali anlamda şirketlere yönelik vergi ve sigorta borçlarının yapılandırılması, matrah artırımı uzun dönemde şirketlerin öz kaynaklarını kuvvetlendirebilir. Çünkü bir çok işletme, borçlarından dolayı ciddi faiz ödemleri ile karşı karşıya kalıyordu.

 

Enflasyondaki aşağı yönlü gidiş ve KOBİ'lerin esas sorunu olan finansman maliyetlerinin faiz oranlarındaki aşağı gidiş ile azalacak olması tüccarımıza, imalatçımıza ve sanayicimize olumlu katkı yapacaktır.

 

4'üncü çeyrekte bize düşen; dünyadaki ekonomik gelişmeleri iyi okuyup pozisyon güncellemesi yapmak ve iç piyasaya konsantre olarak satışlarımızı arttırmak... Bundan sonra istihdama, bilançolarımıza olumlu katkı yapacak olan katma değerli üretime ve Ar-Ge çalışmalarına ağırlık vermemiz gerekir" dedi.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN