yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Rönesans'tan 250 milyon avroluk AVM yatırımı!

Rönesans'tan 250 milyon avroluk AVM yatırımı!
17 Ekim 2017 15:00 Yorum yaz Çıktı al
Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Özgümüş: Hilltown alışveriş merkezine 250 milyon avroluk yatırım yaptık.

Rönesans Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özgümüş, Rönesans Gayrimenkul’ün Küçükyalı'da inşa ettiği ve 27 Ekim Cuma günü kapılarını açacak Hilltown alışveriş merkezine 250 milyon avroluk yatırım yaptıklarını belirterek, "Ülkemiz adına da, bizim adımıza da ciddi sıkıntılar olan bir dönemde olmadığımız kanaatindeyim dedi.

 

Özgümüş, Hilltown'ın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, AVM'nin sahip olduğu marka karması, Adalar manzarasına karşı konumlanan restoranları, alışveriş caddeleri, neoklasik mimari yapısı, lokasyonu ve geniş eğlence alanlarıyla Anadolu Yakası'nın yeni cazibe merkezi olacağını söyledi.

 

Proje alanını Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden 49 yıllığına yap-işlet-devret modeliyle aldıklarını aktaran Özgümüş, "Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün arsası olduğu için oradaki kiracıların çıkma süresi, izinlerin alınması, projenin hazırlanması, ulaşım onayları yaklaşık 3,5-4 yıl işin o kısmı... 3 yıl da inşaat aşaması sürdü dedi.

Rönesans'tan 250 milyon avroluk AVM yatırımı, Rönesans Gayrimenkul, AVM alış veriş merkezi,

Özgümüş, AVM'de ayrıca 10 bin metrekarelik kiralanabilir ofis alanı bulunduğunu ve ocak ayında tamamlanacağını belirterek, "Antalya ve Bursa'da arsalarımız var. Bu iki şehir radarımızda. Ömrünü tamamlamış AVM'leri satın alıp onları güncel projeler haline getirmek de bizim için bir yol... AVM'lerde de kentsel dönüşüme ihtiyaç var. Butik değil ama insanın doğasına daha uygun AVM'ler yapıyoruz. Türkiye’de AVM olacak her nokta bizim radarımızda. Kozyatağı Carrefour'la da ilgileniyoruz ama ilgilenmek, alıp yapacağız anlamını taşımıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin ciddi bir sıkıntı içinde olduğunu düşünmediğini ifade eden Özgümüş, şunları kaydetti:

 

"Bir miktar düşüş olabilir ama perakendecilerle sohbet ettiğimizde bazen işlerin düştüğünü söyleseler de bazı noktalarda gayet iyi seviyedeler. Dolayısıyla doğru bir yatırım yaptığınız zaman karşılığını alıyorsunuz. Herkes daha seçici ama alışveriş de ediyor, yatırım da yapıyor. Biz de o bakımdan kesinlikle durmuş değiliz sadece imkanları ve olanakları biraz daha dikkatlice analiz ediyoruz. Ülkemiz adına da, bizim adımıza da ciddi sıkıntılar olan bir dönemde olmadığımız kanaatindeyim. Regülasyon için doğru bir dönemdeyiz.

 

İlk defa açık alanı bu denli fazla bir AVM yaptık

Rönesans Gayrimenkul Genel Müdürü Hasan Şimşek de Hilltown projesini söz verdikleri tarih olan 27 Ekim'de açacaklarını belirterek, "İlk defa açık alanı bu denli fazla bir AVM yaptık. Yeme içme alanlarına daha fazla yer verdik dedi.

 

Hilltown'da açık ve kapalı alanların entegre edildiğini kaydeden Şimşek, "Cadde ve sokaklarıyla insanların sosyalleşeceği, rahatça vakit geçireceği bir alan oluşturduk. Yeme içme ve eğlence alanları ile dikkati çeken bir proje yaptık. Hilltown, İstanbul’da insanlara farklı deneyimler sunan keyifli bir nokta olacak" diye konuştu.

Şimşek, bütün büyük markaların AVM'de yer alacağını, 200 mağazanın yüzde 96'sının kiralandığını bildirdi.

 

2020’ye kadar 1,5 milyar avroluk yatırım hedefleri bulunduğunu ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

"AVM'nin 13 milyon ziyaretçi sayısıyla başlamasını, devamında artmasını bekliyoruz. Bu bina Türkiye’de diğer yatırımcıları da etkileyecek ve AVM'ler hakkındaki fikirleri değiştirebilecek bir bina. Trafik ciddi problem olduğu için kimse 10-15 kilometre gitmek istemiyor. Herkes kendi semtindeki AVM’ye gitmek istiyor. O yüzden her semtin birkaç tane AVM'si olmaya başladı. Müşteriler de aslında bunu istiyor, kendi bölgesindeki bir AVM’ye gitmeyi tercih ediyor.

 

Çocuklar için bin 600 metrekare açık oyun alanı

Adını mimari özellikler ile birlikte küçük bir şehri andırması sonucunda alan Hilltown'un, konsept mimarisi Amerikalı mimarlık ofisi Elkus Manfredi Architects imzası taşıyor. 63 bin metrekare kiralanabilir alanı ve yaklaşık 2 bin metrekare eğlence alanı olan Hilltown'da, 200 mağaza, 9 sinema salonu, 40 cafe/restoran ve 2 bin 400 araçlık otopark bulunuyor.

 

Çocuklar için yaklaşık bin 600 metrekare açık oyun alanı yer alan AVM'de, ücretsiz bir şekilde kullanılabilen klasik oyuncaklar yerine çocukların zihinsel gelişimine katkı sağlayan Danimarka’dan temin edilen özel oyuncaklar bulunuyor.

 

Hilltown'da ayrıca, çok amaçlı bir konser alanı yer alırken, toplam 2 bin 700 metrekarelik bu alanın Anadolu Yakası'nın eğlence ve kültür hayatına katkı sağlaması hedefleniyor. AVM, Küçükyalı metrosuna 250 metre mesafede yer alıyor.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN