sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Seyit Torun: Askeri araziler yeşil alan olsun!

Seyit Torun: Askeri araziler yeşil alan olsun!
26 Eylül 2016 16:29 Yorum yaz Çıktı al
CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, boşaltılan askeri alanların yeşil alan olarak kullanılması çağrısında bulundu.

CHP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, boşaltılan askeri alanların yeşil alan olarak kullanılması çağrısında bulundu ve “Eğer bir avuç rantçıya kulak verilirse, ağır bedellerin ödendiği kangren olmuş bir kentleşme anlayışını sürdürürüz” dedi. Torun, askeri alanların tam 326 bin hektar büyüklüğünde olduğunu da açıkladı.

 

 

CHP’li Seyit Torun düzenlediği basın toplantısında özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir'de boşaltılacak olan askeri alanlarla ilgili ‘kaygılıyız' dedi. Torun, “AKP, felaketleri ranta çevirmeyi bir alışkanlık haline getirdi” diyerek, 15 Temmuz darbe girişimi öncesinde de askeri alanların ranta açılması düşüncesinin olduğunu, darbenin ise bu düşüncenin hayata geçmesi için “vesile” olduğunu savundu. Sivil Toplum Örgütleri'nin ‘'Yeşil alan'' yönündeki görüşlerine kulak verilmesini isteyen Torun, “Bu büyük alanların bir çok başka kamu arazisinin başına geldiği gibi üç beş müteahhit üzerinden ranta peşkeş çekilmesi ve hali hazırda büyük sorunlarla baş edemeyen kentlerimizin daha büyük sıkıntılara itilmesi olasılığı var” dedi.

 

 

 

İSTANBUL'DA YÜZDE 2 DEĞİL YÜZDE 10

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'nin İstanbul'un yüzde 2'sinin askeri alan olduğunu söylemesine karşın oranın aslında yüzde 10 olduğunu söyleyen Torun, bu oranının Ankara'da yüzde 12, İzmir'de ise 10 hektar büyüklüğünde olduğunu kaydetti. Torun, Türkiye genelinde kentlerin içinde yer alan askeri alanların büyüklüğünün ise 326 bin hektar gibi devasa bir büyüklüğe karşılık geldiğine işaret etti. Torun şöyle devam etti:

 

 

ASKERİ ALAN GÜNÜBİRLİK TESİS OLUYOR

 

‘'15 Temmuz sonrası boşaltılan askeri alanlarda yapılaşmanın önünü açan bir süreç başlatılıyor. Örnek olarak Tuzla Piyade Okulu arazisini gösterebilirim. 1700 hektarlık alanı ile içinde bulunduğu arazi için hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planına bu alan içinde kalan kişilere ait arazilerin 104 bin metrekaresinin ‘Günübirlik Tesis Alanı', 58 bin metrekaresinin ‘Park Alanı' olmasının önü açılmış bulunuyor. Bu alandaki ‘Askeri Alan' fonksiyonunu da iptal edildi. 20 metrelik bir alanın ise yol bağlantısı olarak ayrıldığını öğrendik.

 

 

Sarıyer Zekeriyaköy 15. Füze Üs Komutanlığı'nın bulunduğu alanda bugün TOKİ  ve Emlak Konut marifetiyle yapılan konut ve AVM'nin yükseldiğini hepimiz biliyoruz. Bir zamanlar Ayazağa Jandarma Komutanlığı olarak kullanılan alanında TOKİ ve benzeri kurumların ayak oyunlarının sonrasında bugün şu ünlü Maslak 1453 projesi yükselmektedir. Esenler'deki 8.7 milyon metrekarelik askeri arazi kentsel dönüşüm projelerinde ‘rezerv konut alanı' olarak ayrılmış bulunuyor; yani yapılaşmaya açılacaktır. Eğer bir avuç rantçıya kulak verilirse, ağır bedellerin ödendiği kangren olmuş bir kentleşme anlayışını sürdüreceğiz demektir.”

 

 

Sözcü

 

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN