sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Sönmez Aydın: Yabancı yatırımcıyı çekmek adına güzel bir karar!

Sönmez Aydın: Yabancı yatırımcıyı çekmek adına güzel bir karar!
16 Şubat 2017 17:01 Yorum yaz Çıktı al
Yeni düzenlemeyle Türkiye'de konut veya iş yeri satın almak isteyen yabancılar için KDV kalktı.Böylece yabancı yatırımcı için ülkemizin cazip hale gelmesi adına bir adım daha atılmış oldu.

Yabancılara konut ve işyeri satışında KDV istisnası düzenlemelerini de içeren teklifin, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilmiş olması son derece sevindirici. Vergisini düzenli ödeyen mükellefe yüzde 5 indirim getirilmesi bir nevi teşviktir, mükellefe kolaylıktır. Sadece, büyük mükellef ve finans kuruluşlarının bunun dışında bırakılması konusu belli kesimlerde tartışma yaratabilir. Yeni düzenlemeyle Türkiye'de konut veya iş yeri satın almak isteyen yabancılar için KDV kalktı.

 

Böylece yabancı yatırımcı için ülkemizin cazip hale gelmesi adına bir adım daha atılmış oldu. Ayrıca düzenleme Bakanlar Kurulu’nu tapu harcı oranını, gayrimenkullerin türleri, gayrimenkul sertifikası karşılığı edinimi, sınıfları, büyüklükleri, bulunduğu yer ve vergi değerleri itibarıyla 1 katına kadar artırmaya ve 10’da 1’ine kadar indirmeye yetkili hale getiriyor. Bu da oranı konut ve işyerleri için farklılaştırılabilecek, büyükşehir ve illere göre konutun vergi değerine göre belirleme imkanı sağlayacak ve daha adil bir dağılımı beraberinde getirecektir.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN