yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Tapu harçlarında indirim yapıldı!

Tapu harçlarında indirim yapıldı!
15 Mart 2017 14:46 Yorum yaz Çıktı al
Tapu harçlarında 30 Eylül'e kadar indirim yapıldı. Tapu harçları binde 20'den binde 15'e çekildi. Bir önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada; '(Tapu harçları) Önümüzdeki günlerde Maliye Bakanımızın bu konuda birtakım müjdeleri olacak.' ifadesinde bulunmuştu.

 

Bakanlar Kurulu, banka ve finansman şirketleri dışındaki kişilerin, yurtdışından sağladıkları TL cinsi kredilerde KKDF oranlarını indirdi. Kat karşılığı ve hasılat paylaşımı inşaat sözleşmelerinde damga vergi sıfırlanırken, gayrimenkul sertifikası karşılığı tapu ediniminde de tapu harcı indirildi.

 

Damga Vergisi Kanununa ekli tablolar ile Harçlar Kanununa bağlı tarifelerde yer alan tablolardaki harçlar ve KKDF oranlarını belirli durumlar için yeniden belirledi.

 

Banka ve finansman şirketleri dışında Türkiye’de yerleşik kişilerin yurtdışından sağladıkları TL kredilerinde (fiduciary işlemler hariç) 1 yıla kadar olan vadelerde KKDF yüzde 3’ten yüzde 1’e indirildi. Ortalama vadesi 1 yılın üzerinde olan kredilerde ise KKDF sıfırlandı.

 

488 sayıla kanuna ekli 1 sayılı tabloda yer alan “akitlerle ilgili kağıtlar” başlıklı bölümünde bazı bentlerde yer alan kağıtlar için binde 9.48 olan damga vergisi oranları sıfırlandı.

 

Buna göre; resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat işlerine ilişkin danışmanlık hizmet sözleşmelerinde damga vergisi ödenmeyecek.

 

Öte yandan, gayrimenkul sertifikası karşılığı tapu ediniminde binde 20 olan tapu harcı da 30 Eylül 2017’ye kadar binde 15’e düşürüldü.

 

Tapu harcı nasıl hesaplanır?

 

Gayrimenkul alım – satımı yapacakları yakından ilgilendiren konular arasında olan tapu harcı, 2012 yılı mevzuatlarına göre bir gayrimenkulun alım satımında söz konusu gayrimenkulun bedeli üzerinden binde 33 oranında alınıyordu. Gayrimenkulun satış bedelinin binde 16.5’ini alıcı, binde 16.5’lik kısmını ise satıcı ödüyordu.

 

2017-2018 yılı için ise söz konusu mevzuatta değişiklik yapıldı. Yeni mevzuata göre, gayrimenkul alacak veya tam tersi satacaksanız, gerçek satış bedeli üzerinden binde 20’şer(yüzde 2) oranında ayrı ayrı tapu harcı ödeyeceksiniz. Ancak bugün gelen bilgiye göre tapu harcı binde 15'e indirildi. Bu indirim 30 Eylül tarihine kadar geçerli olacak.

 

yapi.com.tr

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN