sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Türkiye’de Son 5 Yılın En Fazla Konut Satışı Gerçekleşti

Türkiye’de Son 5 Yılın En Fazla Konut Satışı Gerçekleşti
27 Şubat 2017 11:49 Yorum yaz Çıktı al
Propertyist Gayrimenkul Danışmanlık’ın gerçekleştirdiği araştırma ve sektör analizine göre 2017 Ocak ayı itibariyle Türkiye’de son 5 yılın en fazla konut satışı gerçekleşti.

Gayrimenkul sektöründe kullanıcılara, mal sahiplerine ve yatırımcılara aracılık ve danışmanlık hizmeti sağlayan Propertyist’in, 2017 Ocak verilerini değerlendirdiği araştırmaya göre, 2017 Ocak ayı itibariyle konut satışları Türkiye’de %12,8 artış göstererek, 95 bin 389 adede ulaştı.


 
Konut Satışlarında Lider İlk 5 İl; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa.
2017 Ocak ayı itibariyle konut satışları İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da sırasıyla;  %2, %19, %8 ve %10 artış göstermiş olup, Antalya’da ise % 3 düşüş görülmektedir. Bir önceki yılın aynı dönemine göre sıralamanın değişmediği dikkat çekmektedir.


 
Satılan Her 2 Konuttan 1’i İlk Satış.
2017 Ocak ayı itibariyle Türkiye genelinde satılan 95 bin 389 adet konutun %46’sını, konutun ilk defa satılması anlamına gelen ‘‘ilk satışlar’’ oluşturuyor. Bu oran da yaklaşık her 2 konuttan 1’ine denk geliyor. Yatırımcının yeni konuta olan talebinde artış olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye’de Son 5 Yılın En Fazla Konut Satışı Gerçekleşti, Propertyist Gayrimenkul Danışmanlık, Yabancıya Satışlarda Iraklılar Yine Zirvede, Satılan Her 2 Konuttan 1’i İlk Satış, Konut Satışlarında Lider İlk 5 İl; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa,

Yabancıya Satışlarda Iraklılar Yine Zirvede.
Türkiye genelinde yabancılara yapılan konut satışları incelendiğinde, 2017 Ocak ayında toplam 1.398 adet konutun yabancılara satıldığını görüyoruz. Yabancılara yapılan satışlar, bir önceki yılın aynı dönemine göre %5 azalış göstermiştir. En fazla konut satılan alan yatırımcıların başında ise Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları geliyor. Yabancılara yapılan toplam satışlar içerisindeki Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşlarının payı sırasıyla; %20, %10 ve %8 şeklinde. Yabancı yatırımcıların en çok tercih ettiği ilk 3 il ise sırasıyla; İstanbul, Antalya ve Bursa olarak karşımıza çıkıyor.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN