yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Üçüncü Köprü hangi bölgelerde konut fiyatlarını uçurdu?

Üçüncü Köprü hangi bölgelerde konut fiyatlarını uçurdu?
02 Eylül 2016 10:19 Yorum yaz Çıktı al
Geçtiğimiz günlerde açılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu, geçtiği bölgelerdeki konut fiyatlarını neredeyse ikiye katladı.

İstanbul Boğazı'na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun açılmasının ardından bölgedeki konut fiyatları da yükseldi

 

Satılıklar ikiye katlandı, kiralıklar tükendi

Satılık konutların fiyatlarının 2 kat arttığını, kiralık evlerin ise tükendiğini belirten Gayrimenkul Danışmanı Leyla Portakal, köprünün ve otoyolun açılmasıyla birlikte müthiş bir talep patlaması yaşadıklarını belirterek, "Fiyatların artmasına rağmen elimizde kiralık daire kalmadı ancak köprüye yakın yerlerin fiyatları maalesef düştü" dedi.

 

Üçüncü Köprü nerelerde konut fiyatlarını artırdı?

İstanbul Boğazı'na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü (YSS) ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun çevresindeki ilçelerde arsa ve markalı konutlarda değer artışı yaşandı. Köprüye giden otoyolunun güzergahının açıklanmasıyla beraber konut ve arsa fiyatlarının artmaya başladı. Köprünün ve otoyolunun açılmasıyla birlikte konutların değerinin 2 kat daha arttığı belirtildi. Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçeleri köprü ve otoyolu sayesinde ön plana çıktı. Köprüden biraz daha uzak köy ve semtlerde kiralık konutlar fiyat artışına rağmen tükenirken, köprüye yakın sitelerde satış yapılamadığı öğrenildi. Vatandaşların doğal ve sessizliği nedeniyle bu köyleri tercih ettiklerini ve viyadükteki sesten uzak yerlerden konut satın aldıkları belirtildi.

 

"Talep patlaması yaşadık, daire kalmadı"

Konut ve arsa fiyatlarının artması hakkında açıklamalarda bulunan Gayrimenkul Danışmanı Leyla Portakal, "Müthiş bir talep patlaması yaşıyoruz. Hafta içi olmasına rağmen dün bir hayli kalabalıktı. Öncelikle kiralık daire elimizde hiç kalmadı, fiyatları müthiş arttı. Kirası 3 bin lira olan yerlerde 5-6 bin lira oldu. Bölgede hemen hemen kiralık daire sıkıntısı yaşıyoruz. Satılık konutların fiyatları arttı ve satılanlar da oluyor.

Faizlerin düşmesi de alımları etkiledi. Köprüye yakın yerlerin fiyatları maalesef düştü. Orada kiralık ve sıfır çok güzel villalarımız vardı ama veremiyoruz. Çünkü köprüye yakın olan siteler tamamen bitti. Ne satılık olarak ne de kiralık olarak kimse yüzüne bakmıyor. Çünkü vatandaşlar, 'biz buraya doğal ve sessizlik için geliyoruz' dediler. O yüzden köprüye yakın yerler değerini kaybetti" dedi.

(İHA)

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN