yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Behzat Şimşek: “Vatandaşlık yasası geçerse sektörün eli güçlenir”

Behzat Şimşek: “Vatandaşlık yasası geçerse sektörün eli güçlenir”
06 Eylül 2016 12:08 Yorum yaz Çıktı al
Dubai’de bugün başlayan Cityscape fuarını değerlendiren Networks Grup Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Şimşek, vatandaşlık sağlayan yasanın geçmesi halinde gayrimenkul sektörünün elinin güçleneceğini söyledi.

Gayrimenkul satış ve pazarlamanın önde gelen ekiplerinden Networks Grup Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Şimşek, Salı günü (6 Eylül) başlayan Dubai Cityscape Fuarının bu yıl her zamankinden daha önemli ve anlamlı olduğunu söyledi. Türk firmalarının iddialı projelerle katılarak, dünyaya ekonominin gücünü, sektörün yükselişini üstelik de 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası sarsılmaya çalışılan kredibilitesinin varlığını gösterecek olan bu yılki fuar, son aylarda düşüş gösteren yabancıya konut satışı rakamlarının düzelmesine de katkıda bulunacak.

 

“Vatandaşlık yasası bir an önce geçmeli”

Networks Grup Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Şimşek, Türkiye’nin yabancıya satış konusunda yüksek potansiyelini kullanabilmesi için vatandaşlık sağlayan yasanın bir an önce geçirilmesi gerektiğini söyledi. Yabancıya konut satışını artıracak en önemli adımlardan biri olarak görülen, vatandaşlık konusunun bir süredir ülke gündeminde olduğunu da hatırlatan Şimşek, bu uygulamanın çeşitli ülkelerde olumlu sonuçlar verdiğine işaret etti. Behzat Şimşek, “İspanya’da konut alıcılarına vatandaşlık verilmesiyle birlikte çok ciddi satış rakamlarına ulaşılmıştır. Portekiz, Yunanistan gibi ülkeler de buna örnek gösterilebilir. Söz konusu ülkeler bir dönem cari açıktaki dengesini konut satışlarıyla sağlama yoluna gitmişlerdir” dedi.

 

“Potansiyelimizi kullanmalıyız”

Behzat Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin bu alandaki yüksek potansiyelini kullanmaya ihtiyacı vardır. Yasayla birlikte gerçekleşecek konut satışlarıyla çok ciddi bir döviz kaynağı ülkemize gelecektir. Ayrıca zaman içerisinde vatandaşlıkla birlikte ülkemizde yaşayacak olan kişilerin sağlık sektörü, turizm, otomotiv, dayanıklı tüketim malları, ev tekstili gibi birçok alanda da yaşamını devam ettirecek, harcama yapmasıyla uzun süreli ve sürekliliği olan döviz kaynağına ülkemiz ekonomisine canlılık sağlayacaktır.

Sonuç olarak ülkemizden konut alımı yabancı müşteri sayısını artırmak için yapılacak olanlar; Türkiye’nin istikrar ortamını devam etmesi özellikle Körfez ülkelerindeki güvenli liman algısını kaybolmaması, gayrimenkul firmalarının katıldıkları organizasyonlarda ülke ekonomisinin faaliyetlerine aksamadan devam ettiğini aktarması, konut alımı yapacak yabancılara vatandaşlık sağlayacak yasanın zaman kaybetmeden çıkması, buna ek olarak uygulamanın hızlı ve bürokratik işlerinin en aza indirildiği şekilde (oturma izni için 6 ay randevu bekleyen yabancılar vardır) olması gerekmektedir.

TÜİK 2016 yılı Temmuz ayı verilerine göre yabancıların Türkiye’den satın aldıkları konut sayısı yüzde 48.5 oranında azaldı. Bir başka ifadeyle yabancılara konut satışı neredeyse yarı yarıya düştü. Yabancıya konut satışı, satılan mülkün Türkiye’de kaldığı değişik bir ihracat türüdür ve ülkenin cari açığına ve döviz etkisine önemli etkide bulunan bir faaliyettir. Bu nedenle dönemsel düşüşler gelecekteki ekonomik dengeler adına yakinen izlenir. Konuyla ilgili olarak üzerinde duracağımız nokta;  Türkiye’ye yatırım yapma fikrini değiştiren kitleyi ülkemize nasıl tekrar çekebilir, bu rakamların düşmesini engelleyerek, yükselmesini sağlayabiliriz sorusudur.  Türk firmalarının böyle bir dönemde hiçbir maliyetten ve özveriden kaçınmayarak Dubai gibi önemli bir uluslararası pazarda boy göstermesi, belirsizliklerin aşılması ve imajın düzelmesi anlamında önemli bir adımdır. Sırada yabancıya vatandaşlık gibi teşvikler vardır ki Ankara’dan bu yönde gelecek haberler, firmaların elini güçlendirecektir…

 

Behzat Şimşek kimdir?

Networks Grup Uluslararası Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Şimşek, İstanbul Üniversitesi İletişim bölümünden mezundur ve İstanbul Üniversitesi’nde Pazarlama yüksek lisans programını tamamlamıştır.

Pegasus Hava Yolları’nda başladığı profesyonel kariyerinde satış, pazarlama, marka yönetimi ve proje geliştirme konularında uzmanlaşan Şimşek, daha sonra Dumankaya İnşaat A.Ş Satış ve Pazarlama Direktörlüğü bünyesinde görev almıştır. Görev süresince gösterdiği performans yenilikçi ve farklı fikirleri sayesinde birçok kez Satış ve Pazarlama başarı ödülü alan Şimşek 2014 yılında Dumankaya’daki görevinden ayrılmıştır.

Ardından “Bizce her şey "net" olmalı, yapılan "işler" de yenilikten ilham almalı” mottosu ile gayrimenkul sektörüne farklı bir boyut getiren Networks Grup’un kurucularından biri olmuştur.

Şimşek, projeler bazında özel satış ve pazarlama taktikleri sunarak, markaların maksimum fayda sağlaması için çalışmalar geliştiren grupta Uluslararası Satış ve Pazarlama’dan sorumludur. Marka iletişiminin yapılandırılmasından, proje strateji ve lansman planlarının oluşturulmasına, sadakat programlarının geliştirilmesinden, fiyat – şerefiye çalışmaları ve ürün konumlandırmasına kadar gayrimenkul sektöründeki projeler için 360 derece stratejik pazarlama danışmanlığı vermektedir.

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN FUARLAR HABERLERİ

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme