Esenler'de kentsel dönüşüm tam gaz

05 Mart 2012 09:08

Esenler Belediyesi'nde kentsel dönüşüm çalışmaları

Esenler'de kentsel dönüşüm tam gaz

Büyükşehir'de çalışmalar tamamlandığında bölgede seferberlik başlayacak. Çünkü halk her mahallede dönüşüm istiyor

Toplam 16 mahalleden oluşan Esenler Belediyesi'nde bugünlerde tatlı bir telaş yaşanıyor. Telaşın nedeni Kentsel dönüşüm. Halihazırda Oruçreis, Turgutreis ve Çiftehavuzlar mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışmaları başladı.

Esenler Belediye Başkanı M.Tevfik Göksu kentsel dönüşüm sürecini başlatırken bu kadar yoğun ilgi olacağını tahmin etmediklerini, şu anda birçok mahalleden vatandaşın kendilerine gelip 'bizi de kentsel dönüşüm kapsamına alın' dediklerini söyledi. Her mahallede proje alanlarının belirlendiğine dikkat çeken Göksu, "Büyükşehir Esenler'de mahalle mahalle nasıl bir dönüşüm yaparsa sağlıklı olur konusunda ihaleye çıkıyor. Esenlerin bütününde imar artışı ile dönüşüm yapılabilmesi mümkün görünmüyor. Çünkü bölgede bazı yerlerde emsaller 5.6'ya kadar çıkmış durumda. Büyükşehirde çalışmalar tamamlandığında bölgede tam bir seferberlik başlayacak" bilgisini verdi.

İlk dönüşüm teslimi 2013'te

Bölgede ilk kentsel dönüşüm Oruçreis mahallesinde başladı. 1990 hane halkını kapsayan dönüşüm için ilk etapta Esenler Belediyesi mahalleye yürüme mesafesinde olan bölgede 10 bin metrekarelik bir alan üretti. Üretilen alan TOKİ'ye verildi. Böylece stok konutların üretimi başladı. Oruçreis mahallesinde dönüşüm toplam 73 bin metrekare alan üzerinde gerçekleşecek.

Projenin ilk etabının tamamlanmak üzere olduğunu belirten Göksu, "Hiç kimseyi mağdur etmeden ve yerlerinden oynatmadan dönüşüm yapıyoruz. Bu mahallelerde yaşayanların mülkiyet problemi vardı.

Biz burada kamulaştırma projesini dönüşüm projesi yaptık. Kamulaştırma yetkimiz var ama bunu yapmadık. Yeni evin anahtarını al, eski evin anahtarını ver diyoruz"
şeklinde konuştu. İlk etap konutların teslim tarihi 2013 olarak planlanıyor.

Büyükşehir'le de anlaştı

Turgutreis mahallesi de dönüşümün başladığı mahalleler arasında yer alıyor. Bu mahallede belediyenin arazisinin işgal edildiğini belirten Göksu, "Yaklaşık 10 bin metrekarelik alan işgal edilmişti. Biz gelir gelmez Büyükşehir'e dedik ki biz burayı size mülkiyeti ile devredelim ve karşılığında da sizden bölge sınırlarındaki başka bir yeri alalım. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ta bize destek oldu ve belediye binamızın yerini bize devretti. Büyükşehir işgalci oldukları halde ceza kesmedi. Şu anda Büyükşehir Belediye'si tarafından oraya konut inşa ediliyor" dedi. Turgutreis'te 282 konutun inşaatı bitmek üzere. Bu inşaatlar bittiği zaman yakın parseldeki kişiler buraya taşınacak. Sonra diğer parsele de konut yapılacak. İki tarafta bitince iki proje birleştirip 20 bin metrekarelik siteye dönüştürülecek.

Çiftehavuzlar mahallesi komple kalkıyor

Şu anda bölgede 858 konut bulunuyor. Buranın inşaatı TOKİ ile birlikte yapılacak. Mahallenin kenarında 13 bin metrekarelik bir yer vardı. Bu yer Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi'ne tahsis edilmişti. Bu yer yaklaşık 6 trilyon lira bedel ödeyerek TOKİ tarafından alındı. Yaza doğru burada da kentsel dönüşüm başlayacak. Dönüşüm diğer mahallelerde olduğu gibi önce yeni konutun inşaatı sonrasında eski konuttan yeni konuta taşınma şeklinde olacak. Buradaki arazinin büyüklüğü 83 bin 300 metrekare civarında. Burada 858 konut ihtiyacı var. Ama belediye buraya yaklaşık 800 konut daha ilave edecek. İlave konutlara Nenehatun mahallesi sakinleri yerleşecek. Böylece kentsel dönüşüm için bir döngü başlatılmış olacak.

Dörtyol bölgesi Kiptaş'la yapılacak

Buranın da şu anda ekspertiz çalışmaları yapılıyor. Bölgede yaklaşık 800 daire bulunuyor ve daha çok ticari üniteler yer alıyor. İnşaatı Kiptaş yapacak. Burada hedef inşaatların başlangıç tarihinden itibaren 6 ay içinde tamamlanması.

Havaalanı mahallesi yatırımcıya açılacak

Havaalanı mahallesinde oturanların isteği üzerine belediye bu mahallede de çalışma başlattı. Burada da mülkiyet ve imar sorunları bulunuyor. 1213 dairenin bulunduğu mahallede dönüşümün özel sektör ile yapılması planlanıyor. Bütün alt yapı çalışmaları ise Esenler Belediye'sinin şirketi tarafından bitirilecek. Bu alanın büyüklüğü 70 bin metrekare. Mahallede imar artışı da yapılacak. Şu anda emsal 1.5. Planlanan emsal ise 3 civarında olacak.

Mahalle müteahhitleri şirketleşiyor

Bölgede küçük çaplı inşaat firmalarının ise birleşmeye başladığı belirtiliyor. Göksu, özellikle vatandaşı mağdur etmemek için bu bölgede oturan müteahhitlere birleşip bir şirket kurun ve bölgenin rantını başkasına vermeyin dedik. Bunun için mütahitler bölgede önce dernekleşti. Sonra şirketleşecek ve bölgedeki dönüşümde kendileri de işin içinde olacak.

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...