Kentsel dönüşüm Kağıthane'de tam gaz devam ediyor

23 Nisan 2012 09:15

Kağıthane hızla dönüşüyor Maslak’ın yükünü alıp, 25 bin kişiye alternatif olacak

Kentsel dönüşüm Kağıthane'de tam gaz devam ediyor

Kentsel dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçelerden Kağıthane’de, yatırımcının ilgisi arsa fiyatlarını ikiye katladı. Fabrikaların konut, rezidans, ofis ya da alışveriş merkezi projelerine dönüştüğü bölgede 3-4 yılda 250 bin metrekarelik ticari gayrimenkul, 100 bin adet yeni konut arzı oluşacak. Maslak’a alternatif bölgede 25 bin kişi çalışacak.

İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi tarafından kentsel dönüşüm bölgesi seçilmesinin ardından dönüşümün en hızlı yaşandığı ilçelerden birisi olan Kağıthane’deki mevcut sanayi alanları teker teker konut, rezidans, ofis ya da alışveriş merkezi projelerine dönüşüyor.

Özellikle ticari gayrimenkul projelerinin ağırlık kazandığı Kağıthane’nin 3-4 yıl içerisinde İstanbul’un iş merkezi Maslak’a alternatif olması bekleniyor. Şimdiden Maslak’tan da yatırımcı çekmeye başlayan Kağıthane’de önümüzdeki yıllarda 250 bin metrekarelik ticari gayrimenkul arzının oluşacağı beklenirken, bölgeye 100 bin yeni konutun da inşa edileceği öngörülüyor. Kağıthane’deki arsa fiyatları da bu gelişimle birlikte yükselişe geçti.

Metrekaresi ortalama 1500 dolardan el değiştirmelerin yaşandığı bölgede şimdi metrekare başına 2 bin 200 dolarlar telaffuz edilmeye başlandı. Altyapı ve ulaşım yatırımları Levent-Maslak aksındaki gökdelenlerin gölgesinde kalan Kağıthane, son dönemde gerçekleştirilen ulaştırma ve altyapı yatırımlarıyla çekim merkezi haline geliyor. Tüneller ve metro bağlantılarıyla ulaşımın güçlendiği Kağıthane, yatırımcıların da dikkatini çekti ve bölgede dönüşüm başladı.

Cendere Vadisi boyunca düzenlenecek olan rekreasyon alanları, tarihi demiryolunun yeniden hayata geçirilmesi, fabrikaların da şehrin dışına taşınması bölgenin değerini yükseltti. Bölgeden taşınan fabrikaların arazilerinde yeni yatırımlar da gündeme geldi.

Şu anda Kağıthane’de Sur Yapı alışveriş merkezi projesiyle, Eroğlu Ofishane, Mesa ve Ferko Papirus Plaza, Tekfen Kağıthane Ofispark gibi ticari gayrimenkul projeleriyle yer alırken, Timur Gayrimenkul Nef Kağıthane ile konut, Artaş, Keleşoğlu, Aydınlı ortaklığı da karma bir projeye imza atıyor.

Bölgede Dap Yapı’nın ofis projesi, Ağaoğlu’nun da konut projesi hazırlıkları bulunuyor. 250 bin metrekare alan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Kağıthane’nin dönüşümüne 5-6 yıl önce inandıklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Kent merkezlerinde sanayi alanlarının dönüşüm fırsatına inanarak bu işe girdik. Kağıthane, merkezi aksa en yakın bölgelerden biri.

Cendere Caddesi de Büyükdere Caddesi’ne paralel bir akstır. Bu aksın gelişebileceğini öngördük ve bölgedeki ilk yatırımcılardan biri olduk. Alışveriş merkezi konusunda bir açık olduğunu farkedip, Hasel Halı fabrikasının arazisinde yatırıma başladık. Bölgede yaklaşık 300 bin metrekareye yakın bir sanayi alanı var ve bu alan hızla dönüşüyor.

Parsellerin çoğu el değiştirdi. Yaklaşık 250 bin metrekareye yakın bir ticaret alanı arzı oluşacak. Bu 25 bin kişinin çalışacağı anlamına geliyor. Home-ofis ve rezidans şeklinde de 100 bin konut inşa edilir.” Kiralamalar 20 dolar Mesa ile birlikte Papirus Plaza’yı hayata geçiren Ferko’nun Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Fehmi Meriçten, diğer MİA alanlarında trafiğin zorlanmaya başladığını, Kağıthane’nin ulaşım avantajları olduğunu söyledi.

Arsa fiyatlarının da son dönemde iki kat yükseldiğini anlatan Meriçten, “Metrekare fiyatı olarak 2 bin dolar hatta 2 bin 200 dolar konuşulmaya başlandı” dedi. Ferko Başkan Yardımcısı Gökçe Meriçten ise, kiralamanın metrekare başına 20-22 dolar arasında seyrettiğini, bunun Maslak’ta 40, Levent’te 35 dolar seviyesinde olduğunu belirtti.

İşyeri ve konutu bir araya getirecek AVRUPA Konutları Satış ve Pazarlama Koordinatörü Varol Tezmen, Evyap’ın arazisinde Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu ortaklığında yaklaşık 4 bin konuttan oluşan bünyesinde otel, alışveriş merkezi ve ofisi de barındıran bir proje yapacaklarını hatırlattı. Tezmen, bölge hakkında şunları söyledi: Kağıthane’de çok büyük projeler yapılıyor.

İstanbul’un ikinci Maslak’ı olacak. Belki Maslak’ı bile geçecek. Çünkü Kağıthane alan olarak daha büyük. Maslak’ta ağırlıklı olarak işyerleri bulunuyor. Kağıthane ise işyeri ile konutun bir araya geldiği bir bölge olacak. Konut ve işyerinin yarı yarıya pay alacağını düşünüyorum.” Projelerin etrafı çevrili olmayacak SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Kağıthane’de yatırım yapan kuruluşların, projelerinin etrafını duvarlarla çevirmeyeceğini belirterek, “Projeler şehre açık olacak ve yeni bir kent meydanı oluşacak. Boydan boya bir yaya alanı olacak” dedi.

Arazi buldukları takdirde bölgede konut yapmayı da istediklerini anlatan Elmas, alışveriş merkezi projelerinde 45 bin metrekare brüt alan bulunduğunu, açılışını yılbaşına yetiştirmeye çalıştıklarını anlattı. Kağıthane’de kim, ne yapıyor? Kağıthane’deki diğer projeler şöyle: Kağıthane OfisPark: Tekfen Emlak Geliştirme tarafından geliştirilen projede teslimler hemen yapılıyor.

75 milyon liralık yatırımla hayata geçen projede satış ve kiralamalar mevcut. Kağıthane OfisPark projesinde tek katta 262 ile 1500 metrekarelik ofisler satılabilir, 233 ile 1500 metrekarelik ofisler ise kiralanabilir durumda bulunuyor. Daha büyük alanlarda ise ofislerin alanları 3 bin metrekare ile 3 bin 500 metrekare arasında değişiyor.

Ofishane: Eroğlu’nun inşaatına devam ettiği Ofishane projesinde toplam 55 bin metrekare inşaat alanı bulunurken, kiralanabilir alan da 33 bin metrekare civarında. Projenin 21 bin metrekaresi ofis olurken, 12 bin metrekaresinde de Bauhaus hizmet verecek. 390 ile 780 metrekare arasındaki ofislerin bulunduğu Ofishane’nin yatırım bedeli 120 milyon lira. Papirus Plaza: Toplam 74 bin 722 metrekare inşaat alanına sahip proje, zemin üzerinde 13 katta yükseliyor.

Papirus Plaza’da, 159 metrekareden 454 metrekareye kadar değişen büyüklüklerde ve farklı tiplerde toplam 158 adet ofis bulunuyor. Akıllı ve efektif metrekarelerde çalışma olanağı da bulunan Papirus Plaza’da, birleştirilebilen ofisler, tek katta 4 bin 907 metrekarelik büyüklüğe kadar ulaşabiliyor.

Dap Yapı: Kağıthâne’nin ilk markalı projesini inşa eden Dap Yapı, Polisan’ın eski fabrikasının bulunduğu araziye ofis ve rezidans projesi yapmaya hazırlanıyor. Projede 300-350 adet ofisin ve 50 adet dükkanın yer alması planlanırken, çalışmalar devam ediyor. Nef Kağıthane 11: Timur Gayrimenkul tarafından geliştirilen 214 bin metrekarelik alana yayılan projede konut, ofis ve uluslararası otel işletmecilerinin yöneteceği uzun dönem kiralanabilir rezidanslar yer alacak.

Blox Haliç: Efektif Gayrimenkul tarafından geliştirilen Blox Haliç, 3 etaptan oluşuyor. Birinci etapta 62, ikinci etapta 92, üçüncü etapta ise 145 daire yer alıyor. Ağaoğlu: Kağıthane’de arazi satın alan Ağaoğlu, yaklaşık 1500 dairelik bir proje yapacağını duyurmuştu. Projenin 110 bin metrekarelik alana kurulması hedefleniyor.

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...