yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Kentsel Dönüşüm'ün önü açıldı ?

Kentsel Dönüşüm'ün önü açıldı ?
06 Mart 2012 10:20 Yorum yaz Çıktı al
Kozlu ve Kemerbaca'nın beklediği Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı alt komisyondan geçti

Başbakan Erdoğan'ın "İktidarımıza bile mal olsa yapacağız" dediği Kentsel Dönüşüm'ün yol haritası belli oldu. Dönüşüm, İstanbul'un 4 ilçesinde başlayıp dalga dalga yayılacak.

Deprem ve kentsel dönüşüme ihtiyacı olan riskli yerleşim yerlerinde gerçekleştirilecek 'Kentsel dönüşüm' için hazırlanan yasa tasarısı, Meclis'te alt komisyondan geçerken, Türkiye'nin dev dönüşümünün yol haritası da belli oldu. "Kentsel dönüşüm rüyalarıma giriyor" diyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, kentsel dönüşüm ile ilgili, "Türkiye'deki binalar dalga dalga modernleşecek Değişim 3, 5, 10, 20 yıllık periyotlarla olacak. Dalga dalga Türkiyemizi modern hale getirmek bizim boynumuzun borcudur" değerlendirmesinde bulundu. Türkiye'nin dönüşümü İstanbul'dan 'start' alacak.

Sabah gazetesinin haberine göre, İstanbul'un acil dönüşümü bekleyen dört ilçesinde eş zamanlı yıkımlarla başlayacak dev dönüşümde ilk kazmayı, Başbakan Tayyip Erdoğan vuracak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, nisan ve mayısta hedeflenen tarihi 'start'm verileceği ilçeleri sır gibi saklarken, bu ilçelerin Zeytinburnu, Ümraniye, Pendik ve Avcılar olduğu öğrenildi.

Zeytinburnu, Pendik ve Avcılar için kentsel dönüşüm alanları belirlemeleri tamamlanırken, Ümraniye için çalışmalar 2-B arazilerinden doğan sorunlar nedeniyle orta vadede çözülecek. Başbakan Erdoğan'ın "İktidarımıza mal olsa da yapacağız" diyerek sahiplendiği dev dönüşüm eş zamanlı olarak İstanbul ve Anadolu geneline yayılacak. Yeni İstanbul'un dönüşümü, Kanalİstanbul ve iki şehir projeleri ile eşzamanlı ilerleyecek.

'Yeni İstanbul' 2023'e yetiştirilmeye çalışılacak. Meclis'te alt komisyondan geçen kanun tasarısının genel kurulda kabul edildikten sonra yasalaşacak. Yasa çıktıktan sonra acil dönüşümün başlatılacağı yerlerde 30 günlük tahliye süreci başlatılacak.

VATANDAŞ DA BAŞVURDU

Kentsel Dönüşüm için belediye başvurularının yanında vatandaştan da sayısız telefon, e-mail ve yazılı başvuru geldiği öğrenebildi. Başvurularda, vatandaşların evlerinin depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda endişelerinin olduğu ve evlerini mutlaka Kentsel Dönüşüm kapsamında yenilemek istediklerini anlattıkları başvurular başı çekiyor.

Bakan Erdoğan Bayraktar'm "Kentsel Dönüşüm'ü çalışan ve proje hazırlayan belediyelerle gerçekleştireceğiz" açıklamasından sonra, 110 il ve ilçe ayrıntılı ? Zonguldak'ta ise Kozlu Güney Mahallesi ile Merkez Çınartepe Mahallesi'nde mevcut binalar yıkılarak yaklaşık 3 bin 500 konut üretilecek. İkinci Makas için de proje hazırlanabilir.

çalışmalarım hazırlayarak bakanlığa başvurusunu yaptı. Bazı iller tüm ilçeleri ortak başvuru hazırlarken, başvurular Türkiye'deki çarpık ve depreme dayanıksız yapılanmayı bir kez daha gözler önüne serdi. Kentsel Dönüşüm ihtiyacı olan yerleşim alanlarının yer aldığı başvurular ayrıca Türkiye'deki 'sel ve taşkın' gerçeğini de ortaya çıkardı.

ZONGULDAK'IN İKİ PROJESİ HAZIR

Bakan Erdoğan Bayraktar'm "110 il ve ilçe ayrıntılı çalışmalarını hazırlayarak bakanlığa başvurusunu yaptı" dediği iller arasında Zonguldak'ta bulunuyor. Bunlardan ilki Zonguldak Belediyesi çekildiği için Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Çınartepe Mahallesi'nde yapılacak olan yaklaşık 2 bin 100 konutluk proje.

Bir diğeri ise Kozlu Güney Mahallesi'nde yapılacak olan bin ile bin 300 konut yapılması beklenen proje. Her iki proje için 'Kentsel dönüşüm' için hazırlanan yasa tasarısı, Meclis'ten geçmesi bekleniyordu. Her iki mahallede mevcut yapılar yıkılarak yerine TOKİ'nin mevcut konut projelerinin dışında coğrafi şartlara uygun özel projeli konutlar üretileceği belirtilmişti.

Çmartepe'de Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Üzülmez Lojmanları Kentsel Dönüşüm Projesi'nin de yasa değişikliğiyle birlikte hızlanması bekleniyor. Ön hazırlıkları tamamlanan projeyle ilgili olarak yasanın çıkmasıyla birlikte mevcut konut sahipleri ile toplantı yapılacak. TTK yetkililerinin konuyla ilgili olarak Çarşamba günü Ankara'ya gitmesi bekleniyor.

Toplantının önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. Kozlu'da ise Belediye Başkanı Ali Bektaş yasa tasarısının, Meclis'ten geçmesini beklediklerini belirterek; "Güney Mahallesi'nde tasman (kömür üretimine bağlı zeminde meydana gelen çökmeler) sona erdi. Buradaki arazi yapısına uygun beş katlı konutlar üretmek istiyoruz.

Bunu TOKİ kanalıyla da yapabiliriz ama biz Belediye kanalıyla yapmayı düşünüyoruz. Hak sahiplerinin haklarını koruyarak dairelerini kısa sürede teslim edeceğiz" dedi. Zonguldak ve Kozlu'nun dışında diğer ilçelerde de benzer kentsel dönüşüm projeleri hazırlanması bekleniyor. Bunlardan biri de roman vatandaşların oturduğu Mithatpaşa Mahallesi ve İkinci Makas mevki. Burada yapılacak çalışma için Zonguldak Belediyesinin de talep etmesi bekleniyor.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme