Kışla Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yıkımları başladı!

27 Haziran 2013 17:20

Yüreğir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları kapsamında Kışla Mahallesinde yıkım çalışmalarına 1998 yılında yaşanan Adana Depreminin yıldönümünde başladı.

Kışla Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yıkımları başladı!
Yüreğir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları kapsamında Kışla Mahallesinde yıkım çalışmalarına 1998 yılında yaşanan Adana Depreminin yıldönümünde başladı. Yaşanan depremde 145 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 1500 vatandaşımız yaralanmış 1356 bina tamamen yıkılmıştı. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Raporlarına göre 18 bin 395 bina oturulamaz ve 43 bin 721 bina hasarlı ve oturulamaz duruma gelmişti.
 
 Adana'nın ve Yüreğir'in Deprem kuşağı bölgesinde olduğunu yaşanabilecek bir depremde can ve mal kaybı olmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan '1998 yılında yaşanan 6.2 üzeri bir depremde 145 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, ya da evlerini kaybetmişlerdi. Adana depreminin ekonomimize kaybı ise 1 milyar dolar civarında olmuştu. Ben ölenlere Allahtan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Bu acı olayların yaşanmaması için Yüreğir de Gerçek Kentsel Dönüşüm Çalışmalarını başlatmıştık. Vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda onları ikna ederek bugün kazmayı çok şükür vuruyoruz. Mevcuttaki evlerin yerine modern binalar yapılacak ve vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. İlk başta bize tepki gösteren vatandaşlarımız hazırladığımız projeleri görünce onlara da mantıklı geldi ve büyük çoğunluğu ile anlaşma yoluna gidildi. Geriye kalan az bir gurubun da paraları hesabına yattı ve çok şükür Kentsel Dönüşüm de ilk kazmayı Adana depreminin yıldönümünde vurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.' şeklinde konuştu.
 
Yapılan binaların Deprem yönetmenliğine uygun olarak yapıldığını belirten Başkan Çelikcan ' Yüreğir de bulunan mevcut yapıların yaklaşık yüzde 90'ı deprem yönetmenliği çıkmadan önce yapılmış ve risk taşıyan binalardır. Biz o yüzden Yüreğir de Kentsel Dönüşüme çok büyük önem veriyoruz. Yakın zaman da yaşanan Van depreminde bir çok vatandaşımız yaşamını yitirdi. Onbinlerce vatandaşımız da mağdur oldu. Biz de aynı duruma düşmek istemiyorsak ona göre tedbirimizi alıp Deprem Riski taşıyan binalarımızı kendimiz yıkıp yerine modern binaları yaparak tedbirimizi almalıyız. Bunun için Yüreğir de 8 bölgemizi kentsel dönüşüm alanı ilan ettik ve Kışla Mahallesinden sonra diğer bölgelerimizde de 'Kentsel Dönüşüm Çalışmalarımız devam edecektir. Kışla Mahallemizde 60 dönümlük alanda, 324 adet mevcut konutun yıkılarak, yerine 786 adet yeni Konut ve 43 adet işyeri yapılacaktır. Burada yapılacak Yeni konutlar ve işyerleri alanın sadece % 20'sini oluştururken, geriye kalan % 80'lik kısım ise yol, yeşil alan, Otopark ve açık alanlardan oluşacaktır.' dedi.
 
Kaynak: Yaniadana.com

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...