yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Kışla Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yıkımları başladı!

Kışla Mahallesi'nde kentsel dönüşüm yıkımları başladı!
27 Haziran 2013 17:20 Yorum yaz Çıktı al
Yüreğir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları kapsamında Kışla Mahallesinde yıkım çalışmalarına 1998 yılında yaşanan Adana Depreminin yıldönümünde başladı.
Yüreğir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları kapsamında Kışla Mahallesinde yıkım çalışmalarına 1998 yılında yaşanan Adana Depreminin yıldönümünde başladı. Yaşanan depremde 145 vatandaşımız hayatını kaybetmiş 1500 vatandaşımız yaralanmış 1356 bina tamamen yıkılmıştı. Bayındırlık ve İskan Müdürlüğü Raporlarına göre 18 bin 395 bina oturulamaz ve 43 bin 721 bina hasarlı ve oturulamaz duruma gelmişti.
 
 Adana'nın ve Yüreğir'in Deprem kuşağı bölgesinde olduğunu yaşanabilecek bir depremde can ve mal kaybı olmasının kaçınılmaz olduğunu belirten Yüreğir Belediye Başkanı Mahmut Çelikcan '1998 yılında yaşanan 6.2 üzeri bir depremde 145 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, ya da evlerini kaybetmişlerdi. Adana depreminin ekonomimize kaybı ise 1 milyar dolar civarında olmuştu. Ben ölenlere Allahtan rahmet yakınlarına da başsağlığı diliyorum. Bu acı olayların yaşanmaması için Yüreğir de Gerçek Kentsel Dönüşüm Çalışmalarını başlatmıştık. Vatandaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonucunda onları ikna ederek bugün kazmayı çok şükür vuruyoruz. Mevcuttaki evlerin yerine modern binalar yapılacak ve vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız. İlk başta bize tepki gösteren vatandaşlarımız hazırladığımız projeleri görünce onlara da mantıklı geldi ve büyük çoğunluğu ile anlaşma yoluna gidildi. Geriye kalan az bir gurubun da paraları hesabına yattı ve çok şükür Kentsel Dönüşüm de ilk kazmayı Adana depreminin yıldönümünde vurmanın mutluluğunu yaşıyoruz.' şeklinde konuştu.
 
Yapılan binaların Deprem yönetmenliğine uygun olarak yapıldığını belirten Başkan Çelikcan ' Yüreğir de bulunan mevcut yapıların yaklaşık yüzde 90'ı deprem yönetmenliği çıkmadan önce yapılmış ve risk taşıyan binalardır. Biz o yüzden Yüreğir de Kentsel Dönüşüme çok büyük önem veriyoruz. Yakın zaman da yaşanan Van depreminde bir çok vatandaşımız yaşamını yitirdi. Onbinlerce vatandaşımız da mağdur oldu. Biz de aynı duruma düşmek istemiyorsak ona göre tedbirimizi alıp Deprem Riski taşıyan binalarımızı kendimiz yıkıp yerine modern binaları yaparak tedbirimizi almalıyız. Bunun için Yüreğir de 8 bölgemizi kentsel dönüşüm alanı ilan ettik ve Kışla Mahallesinden sonra diğer bölgelerimizde de 'Kentsel Dönüşüm Çalışmalarımız devam edecektir. Kışla Mahallemizde 60 dönümlük alanda, 324 adet mevcut konutun yıkılarak, yerine 786 adet yeni Konut ve 43 adet işyeri yapılacaktır. Burada yapılacak Yeni konutlar ve işyerleri alanın sadece % 20'sini oluştururken, geriye kalan % 80'lik kısım ise yol, yeşil alan, Otopark ve açık alanlardan oluşacaktır.' dedi.
 
Kaynak: Yaniadana.com
Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN KENTSEL DÖNÜŞÜM HABERLERİ

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme