Konya Belediyesi Meram'ı yeniliyor

27 Mart 2012 09:24

Meram, 'Kentsel Dönüşümle Yenileniyor

Konya Belediyesi Meram'ı yeniliyor

Meram Belediyesi, yeni dönemde TOKİ işbirliğiyle başlattığı kentsel dönüşüm projelerine hızla devam ediyor. Konya'nın merkez Meram ilçesinde başlatılan 1220 konutluk Yenice- Hacı İsa Efendi kentsel dönüşüm projesi, 2624 konutluk 'Konevi Konutlan' kentsel dönüşüm projesinde inşaatlar hızla devam ediyor.

Meram Belediye Başkanı Serdar Kalaycı, her iki projede yapılan konutların iki yıl içinde hak sahiplerine teslim edileceğini söyledi. Meram'da başlatılan kentsel dönüşüm projelerinin tarihi öneme sahip olduğunu belirten Başkan Kalaycı, "Yenice ve Hacısaefendi Mahallelerini de kapsayan bu bölge Meram'm alt merkezi olacak ve şehrimizin önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelecek. İlk etapta 23 blok yapılacak. 100, 150 ve 200 metrekarelik konutlar inşa edilecek.

Tamamı arsa sahiplerine verilecek bu konutların alanı 110 bin metrekaredir. Bu etaptan sonra 2. etabın ihalesi yapılacak ve 1404 konutla birlikte toplam 2 bin 624 konut yapılacak" dedi. Belediye öncülüğünde Gödene Mahallesi'nde başlatılan Seyirtepe Konutlan inşaatlarında da 672 konut yapıldığını belirten Başkan Kalaycı, Gödene'nin Meram'm ilk uydu kenti olacağını kaydetti.

Kalaycı, "Belediyemiz öncülüğündeki Seyirtepe Yapı Kooperatifi tarafından ilk etapta 15, ikinci etapta 25 blok olmak üzere toplam 1200 daireden oluşacak 40 blok yapılıyor. Kooperatif çalışmalarıyla birlikte bu bölgede TOKİ tarafından 3 etapta toplam 3 bin 500 konut inşaa ediliyor. Kısa bir süre sonra burası yaklaşık 30 binlik nüfusuyla bir mahalleden ziyade küçük bir şehir hüviyeti kazanacak" dedi.

KOVANAÖZI'NDA 2 FARKLI KONUT HAMLESİ

Belediyenin başlattığı ve öncülük ettiği kentsel dönüşüm projeleri kapsamındaki toplu konut hamleleri Küçük Kovanagzı Mahallesi'nde başlatılan "Serra Park" ve "Güven Park" adlarıyla devam ediyor. Şehir merkezine iki kilometre uzaklıktaki Serra Park Konutları 376, Güvenpark Konutları ise 620 daireden oluşuyor.

Meram Belediyesi öncülüğünde yapımı tamamlanan Çaybaşı 1. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında 448 konutluk Mesnevi Konutlan'nm anahtar teslimini 2010 yılı Eylül ayında yaptıklarını hatırlatan Kalaycı, "Çaybaşı 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Reyhan Park Konut Yapı Kooperatifi'nin kurulmasına öncülük ettik.

18 bin 334 metrekarelik alanda yapılacak Reyhan Park Konutlan'nda toplam alanın yaklaşık yüzde 80'i yeşil alan, otopark ve çocuk parkı olacak. Toplamda 248 dairenin yapılacağı konutlar; Deprem yönetmeliklerine uygun, ısı yalıtımlı, kaloriferli ve asansörlüdür. Bu konutlar, toplam 900 konutluk Çaybaşı 2. Etap Kentsel Dönüşüm Projesi'nin ilk kısmını oluşturuyor" diye konuştu.

Meram Belediye Başkanı Dr. Serdar Kalaycı, Çaybaşı Mahallesi'nde yaklaşık 4 bin metrekarelik alanda yapacaklan yan olimpik yüzme havuzu, sauna, fitness salonu ve hamamdan oluşan kompleksin projesinin de tamamlandığını, en kısa sürede ihalesinin yapılacağını sözlerine ekledi.

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...