Hasılat paylaşım modeli nedir.?

Hasılat paylaşım modeli nedir.?
26 Şubat 2010 00:00 Yorum yaz Çıktı al
Emlak sektörün'de faaliyet gösteren ikinci kamu şirketi de hasılat paylaşımı modeline geçti.
Emlak sektörün'de faaliyet gösteren ikinci kamu şirketi de hasılat paylaşımı modeline geçti. Kiptaş, 200 bin metrekarelik arsadan toplam 210 milyonTL gelir elde edecek.İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki Kiptaş da hasılat paylaşımı modeline geçti.  Şirket, bu ilk denemenin başarılı olması halinde portföyünde bulunan başka arazilerde de yöntemi kullanacak. Böylece gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren iki kamu şirketi de model üzerinde uzlaşmış oldu. Tokinin iştiraki olan Emlak Konut GYO da 2003ten beri hasılat paylaşımı modeliyle çalışıyor.

Kiptaşın bu modele ilk kez yöneldiği şirket ise Özyazıcılar İnşaat oldu. Şirket, Kiptaşa ait Maltepede yer alan 200 bin metrekarelik arsada 2 bin 150 konutluk Nish Adalar projesini hayata geçirecek. Kiptaşın alacağı para ise 210 milyon TL olacak.  Maltepe sırtlarındaki arazi, Büyükada, Kınalı ada, Burgazada ve Heybeliadayı tepeden görüyor.Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Aslında, bu metoda yabancı değiliz. Daha önce kısmi hasılat paylaşımı uyguluyorduk. Özyazıcı Grubu satışı üstlenmek istedi. Biz de yaptığımız değerlendirme sonucunda el sıkıştık. Özyazıcı Grubu projede arsamız karşılığı bize enaz 210 milyon TL ödeme yapacak. Satıştaki ciroya bağlı olarak bu rakam daha da fazla artabilir dedi.Sağlayacakları kaynakla yeni arsalar alacaklarını kaydeden Yıldırım,Çatalca ve Esenyurt ta yeni başlayacağımız projelerde de bu kaynaktan faydalanacağız. Riske girmeden bilançomuzu düzelteceğiz. Nakit durumumuz güçlenecek. Sistem başarılı olursa, bu yöntemi başkaar azilerimizde de kullanacağız dedi.

SES GETİREN PAYLAŞIMLAR

1) Akkoza: Esenyurtta yer alan ve üç bölümden oluşan projenin konut bölümünün arsa sahibi Mermerci ailesi. Mermerciler, satılan konutlardan yüzde 28.5 oranında pay alıyor.

2) 212 Ağaoğlu Residence:

Edip İplikin sahibi Akın ailesi, 212 Ağaoğlu Residencede Ağaoğlu ile hasılat paylaşımı modeliyle anlaştı. Anlaşmaya göre satılan konutlardan Akın ailesi yüzde 38 pay alıyor.

3) Eston Şehir ve Göl: Her iki proje de Mermercilere ait arsa üzerinde gerçekleştirildi. Anlaşma çerçevesinde satılan konutlardan,aynı zaman Akfil Grupun da sahibi olan Mermerci ailesi yüzde 20civarında pay aldı.

Kamu projeleri: Kamuda ise Batı Ataşehirin üçüzleri olarak bilinen Ağaoğlu My World, Uphillcourt ve Kentplus ve Bahçeşehirdeki Kuzu Grubaait Spradon projeleri, Ispartakule, Bizim Evler, Divan Residence gibi projeler hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçiriliyor.

Talep toplanıyor

Kiptaşın hasılat paylaşımı modeline geçtiği ilk proje olan Nish Adalar ise Ocak 2011de satışa çıkacak.  Özyazıcı Grubu, cuma günündenitibaren talep toplamaya başladı. İnşaatına bu hafta başlanacak projenin ilk teslimatları 2012de gerçekleştirilecek.

Özyazıcı Grubu Genel Müdürü Ahmet Özyazıcı ise  proje için, Böyle özelbir araziyi layık olduğu şekilde projelendirmek için mimarımız İsmet Köseoğlu ile birlikte 3 ayı aşkın süre geceli gündüzlü çalıştık.Projede hem içeriden manzarayı en güzel göstermeye hem de İstanbulagüzel bir silüet kazandırmaya çok dikkat ettik dedi. Toplam 160 binmetrekare yeşil alanı bulunan projedeki konutların yüzde 75i denizmanzaralı olacak.Özyazıcı Grubu, 1997den beri inşaat sektöründe. Bu döneme kadar 3binin üzerinde konut yaptı. Şu anda Yenibosnada yapımı devam eden veTemmuz 2010da tamamlanacak olan Nish İstanbul üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

HASILAT PAYLAŞIMI MODELİ NEDİR?

Kişi ya da kurumların kendi arsalarını, üçüncü kişilere belirli birbedel karşılığı  devretmesi. Örneğin, 100 milyon TLlik bir projede yüzde 35 oranında hasılat paylaşımında anlaşılırsa arsa karşılığısatılan konutların satış bedelinin yüzde 35i arsa sahibine verilir.Geriye kalan yüzde 65i projeyi yapan ve satan şirket devralır.Paylaşım, aylık, yıllık veya konut bazlı yapılabilir...

Emlak Lobisi
Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN KIPTAŞ HABERLERİ

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN