Hasılat paylaşım modeli nedir.?

26 Şubat 2010 00:00

Emlak sektörün'de faaliyet gösteren ikinci kamu şirketi de hasılat paylaşımı modeline geçti.

Hasılat paylaşım modeli nedir.? Emlak sektörün'de faaliyet gösteren ikinci kamu şirketi de hasılat paylaşımı modeline geçti. Kiptaş, 200 bin metrekarelik arsadan toplam 210 milyonTL gelir elde edecek.İstanbul Büyükşehir Belediyesinin iştiraki Kiptaş da hasılat paylaşımı modeline geçti.  Şirket, bu ilk denemenin başarılı olması halinde portföyünde bulunan başka arazilerde de yöntemi kullanacak. Böylece gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren iki kamu şirketi de model üzerinde uzlaşmış oldu. Tokinin iştiraki olan Emlak Konut GYO da 2003ten beri hasılat paylaşımı modeliyle çalışıyor.

Kiptaşın bu modele ilk kez yöneldiği şirket ise Özyazıcılar İnşaat oldu. Şirket, Kiptaşa ait Maltepede yer alan 200 bin metrekarelik arsada 2 bin 150 konutluk Nish Adalar projesini hayata geçirecek. Kiptaşın alacağı para ise 210 milyon TL olacak.  Maltepe sırtlarındaki arazi, Büyükada, Kınalı ada, Burgazada ve Heybeliadayı tepeden görüyor.Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, Aslında, bu metoda yabancı değiliz. Daha önce kısmi hasılat paylaşımı uyguluyorduk. Özyazıcı Grubu satışı üstlenmek istedi. Biz de yaptığımız değerlendirme sonucunda el sıkıştık. Özyazıcı Grubu projede arsamız karşılığı bize enaz 210 milyon TL ödeme yapacak. Satıştaki ciroya bağlı olarak bu rakam daha da fazla artabilir dedi.Sağlayacakları kaynakla yeni arsalar alacaklarını kaydeden Yıldırım,Çatalca ve Esenyurt ta yeni başlayacağımız projelerde de bu kaynaktan faydalanacağız. Riske girmeden bilançomuzu düzelteceğiz. Nakit durumumuz güçlenecek. Sistem başarılı olursa, bu yöntemi başkaar azilerimizde de kullanacağız dedi.

SES GETİREN PAYLAŞIMLAR

1) Akkoza: Esenyurtta yer alan ve üç bölümden oluşan projenin konut bölümünün arsa sahibi Mermerci ailesi. Mermerciler, satılan konutlardan yüzde 28.5 oranında pay alıyor.

2) 212 Ağaoğlu Residence:

Edip İplikin sahibi Akın ailesi, 212 Ağaoğlu Residencede Ağaoğlu ile hasılat paylaşımı modeliyle anlaştı. Anlaşmaya göre satılan konutlardan Akın ailesi yüzde 38 pay alıyor.

3) Eston Şehir ve Göl: Her iki proje de Mermercilere ait arsa üzerinde gerçekleştirildi. Anlaşma çerçevesinde satılan konutlardan,aynı zaman Akfil Grupun da sahibi olan Mermerci ailesi yüzde 20civarında pay aldı.

Kamu projeleri: Kamuda ise Batı Ataşehirin üçüzleri olarak bilinen Ağaoğlu My World, Uphillcourt ve Kentplus ve Bahçeşehirdeki Kuzu Grubaait Spradon projeleri, Ispartakule, Bizim Evler, Divan Residence gibi projeler hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçiriliyor.

Talep toplanıyor

Kiptaşın hasılat paylaşımı modeline geçtiği ilk proje olan Nish Adalar ise Ocak 2011de satışa çıkacak.  Özyazıcı Grubu, cuma günündenitibaren talep toplamaya başladı. İnşaatına bu hafta başlanacak projenin ilk teslimatları 2012de gerçekleştirilecek.

Özyazıcı Grubu Genel Müdürü Ahmet Özyazıcı ise  proje için, Böyle özelbir araziyi layık olduğu şekilde projelendirmek için mimarımız İsmet Köseoğlu ile birlikte 3 ayı aşkın süre geceli gündüzlü çalıştık.Projede hem içeriden manzarayı en güzel göstermeye hem de İstanbulagüzel bir silüet kazandırmaya çok dikkat ettik dedi. Toplam 160 binmetrekare yeşil alanı bulunan projedeki konutların yüzde 75i denizmanzaralı olacak.Özyazıcı Grubu, 1997den beri inşaat sektöründe. Bu döneme kadar 3binin üzerinde konut yaptı. Şu anda Yenibosnada yapımı devam eden veTemmuz 2010da tamamlanacak olan Nish İstanbul üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

HASILAT PAYLAŞIMI MODELİ NEDİR?

Kişi ya da kurumların kendi arsalarını, üçüncü kişilere belirli birbedel karşılığı  devretmesi. Örneğin, 100 milyon TLlik bir projede yüzde 35 oranında hasılat paylaşımında anlaşılırsa arsa karşılığısatılan konutların satış bedelinin yüzde 35i arsa sahibine verilir.Geriye kalan yüzde 65i projeyi yapan ve satan şirket devralır.Paylaşım, aylık, yıllık veya konut bazlı yapılabilir...

Emlak Lobisi

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...