Kiptaş Yeni Konut Projeleri Yapacak!

24 Ağustos 2010 00:00

KİPTAŞ, Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında Küçükçekmeceyi kendine pilot bölgeler olarak seçti.

Kiptaş Yeni Konut Projeleri Yapacak!

KİPTAŞ, Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında Küçükçekmeceyi kendine pilot bölgeler olarak seçti.

İstanbulun konut sorununa sosyal konutla çözüm üretmek ve plansız yapılaşmayı önlemek amacıyla İBB tarafından 1995 yılında kurulan KİPTAŞ, bu amaç doğrultusunda Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında Küçükçekmeceyi kendine pilot bölgeler olarak seçti. Avrupa yakasında Başakşehir etaplarını, Pendikte ise Hilalşehiri kuran Kiptaş, sosyal konut ihtiyacının bir kısmını bu sitelerle karşıladı.

Sektörün çapını büyüttük

Kiptaş olarak 2010 yılını gerçekleştirdikleri projelerle toparlanma yılı olarak gördüklerini dile getiren Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, toplamda 6 bin konutu bulan yeni projelere başladıklarını dile getirdi. Bunun yanında 7-8 yerde bitirilen toplamda 12 bini bulan konutun teslimine başladıklarını açıklayan Yıldırım, Yapılanlar ve yapılacak olanlara baktığımızda, 2010 yılında iyi bir performans sergiledik diyebiliriz. Türkiye genelinde küçük çaplı yap-satçılık şeklinde konut üretimi yapılırken, TOKİ ve KİPTAŞın önayak olduğu büyük çaplı projeler özel sektörün ufkunu açtı. Son on yılda konut alanındaki müteahhitlik sektörü çok gelişti dedi.
Yapılan her 1000 konutta minimum 2 bin kişinin çalıştığına değinen Yıldırım, İnşaat, yan sektörleriyle ekonomiye önemli ölçüde katma değer sağlıyor. İBBnin desteği ve Kiptaşın çalışmalarıyla başlayan dönüşüm projeleri ile yakın gelecekte çirkin görüntü oluşturan gecekondu bölgeleri çevre düzenlemesi yapılmış modern yaşam alanlarına dönüşecek şeklinde konuştu.

Kentler kurdu

Bugüne kadar yaklaşık 55 bin konut üreten KİPTAŞ, konutların yanı sıra burada yol ve alt yapı hizmetlerini de gerçekleştirdi. Genellikle yeni yerleşim bölgelerinde kurulan Kiptaş konutları, sadece teknik anlamda hizmet üretmek yerine bölgenin sosyal ihtiyaçları da karşıladı. KİPTAŞ, toplu konut bölgelerinde peyzaj uygulamaları, ağaçlandırma, çocuk oyun alanları, otoparklar, çarşı, dini ve sağlık tesisleri, okul, kreş ve spor alanları da yaptı.

Kentsel dönüşüm

Halen 9 bin 358 konut inşa ettiren Kiptaş, 10u konut, 5i eğitim ve yol olmak üzere 15 projenin çalışmalarını devam ettiriyor. Bu projeler doğrultusunda ortaya çıkacak konut sayısı ise 16 bin 803. Kiptaşın yürüttüğü konut projelerinden ikisi ise Süleymaniye ve Zeytinburnunda gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projeleri. Bu projeler kapsamında Kiptaş Süleymaniyeye iki bin konut yaptırmayı planlarken Zeytinburnunda da 926 konut gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sosyal konutu ihmal etmiyor

Sosyal konut için Çatalcada da bazı projeler gerçekleştiren Kiptaş, burada 1872 konutun planlaması yaparken Alibeyköy Gecekondu ıslah projesi kapsamında 5 bin 300, Yakuplu sosyal konut projesi kapsamında 336 konutun yapımını da planlamaları içinde tutuyor.

Milliyet

Sizde bir yorum yazın

İlgili İçerikler

 • kat irtifakı
  Misafir / 17 Ekim 2014 Cuma 11:47

  KAT İRTİFAKI OLMAYAN BİR DAİREYE KAT İRTİFAKI ALINABİLİRMİ? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 • Cevap Veren : 31 Ekim 2014 Cuma 15:58

  Kesinlikle kat irtifakı tapusu alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken dairenizin bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunmak. Belediye sizden gerekli evrakları isteyecektir. Hangi evrakları hazırlamanız gerektiğini belediyede yetkili kişiler size bildirecektir. Belediye sizden edindiği evrakları tapu sicil müdürlüğüne gönderecektir.

 • Vergi
  Misafir / 27 Mart 2014 Perşembe 23:28

  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.Rayiç bedeli 0.00 olan arsaya 2010'dan bu zamana kadar ne kadar vergi ödenir?

 • Cevap Veren : 28 Mart 2014 Cuma 13:52

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...

 • Şerifali'de ev almak?
  Misafir / 23 Mart 2014 Pazar 21:01

  Öncelikle vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkür ederim. Şerifali'de Hatboyu caddesine bir sokak paralelde bulunan ve tek bloktan oluşan 11 katlı 22 daireli bir apartmandan 10. Katta Güney cephe 2+1 daire almayı düşünüyorum. Evin metrekaresini bilmiyorum ama tahminimce net 80-90 m2 arasıdır. Apartman cadde köşeli, çift asansörlü, batı girişli ve açık otoparkı da bulunuyor. Evin tapusu kat irtifaklı ve toplam arsa 700 m2. Pazarlıkla evi 260bine düşürdük. Ev sahibi müteahhitin iskan için başvuruda bulunduğunu ve 1 ay içerisinde iskan alınacağını söyledi. Ev Güney cephe olduğu için güneş alıyor ve sıcak :) hatboyu caddesine, çetin caddesine 50 adım. Kira'ya versem 1000tl kira getirisi olurmuş. Şimdi size şunları sormak istiyorum. İskan olmadan banka konut kredisi verir mi? Verse bile iskansız bir evi almak mantıklı mı? Evi kat mülkiyetine aldıktan sonra ben mi geçireceğim müteahhit mi? Şerifali bölgesinin geleceği ve getireceği nedir? Inanın kafamız çok karışık... Bu arada evin tahmini ekspertiz değeri 240bin TL... Sizce şerifali'de tek bloklu bir apartmandan bu fiyata ev almak mantıklı mı? Yardımlarınızı bekliyorum... Vereceğiniz cvp çok önemli bizim için :)

 • Cevap Veren : 24 Mart 2014 Pazartesi 16:06

  Şerifali bölge olarak mantıklı seçenekler arasında yer alabilir. İskanı alınmamış daire için banka kredisi alamazssınız. İskanı alacak olan da inşaatı yapan firmadır. İskan alabilmek için de binayla ilgili aranan tüm şartların tamamlanmış olması gerekiyor. Kısaca iskanı olmayan konuttan uzak durun derim. İstanbul'da yıllar evvel yapılmış ve hala iskanı olmayan binalar vardır. Bir ay sonra alınacak olan iskan 10 yıl bile alınmayabilir. Yüksek rakamlar ödeyerek konut satın alıyorsunuz riske atmaya değmez...

 • devremulk yatirim
  Misafir / 17 Mart 2014 Pazartesi 12:42

  Merhaba ben Danimarkadan osman. 1+0 konut konut dairesi almayi dusunuyorum. Ama ogrenci oldugumdan yeterli butcem yok. Cok zamandir bir daire almayi dusunmuyorum ama indirimli kampanyali bir daire bulamadim. Butcem yaklasik 10000 ve 15000 tl arasinda. Bazen televizyonda indirimli daire secimleri oluyordu ama bana benk gelmedi. Yardimci ilabirlirseniz sevinirim.

 • Cevap Veren : 20 Mart 2014 Perşembe 00:17

  Danimarka'dan Osman kardeşim sanırım ya şaka yapıyorsun ya da rakamlarda bir yanlışlık var. Bu rakamlara İstanbul'da ya da başka bir ilde ancak konteyner alabilirsin. Yani Prefabrik yapı. Danimarka soğuk iklime sahiptir. Bence sen soruda eksik birşeyler bırakmışsın tekrar yazarsan yardımcı olabilirim. Danimarka'da yaşayan yurttaşlarımıza da ayrıca selamlarımı ve sevgilerimi gönderiyorum.

 • HİSSE DEVRİ
  Misafir / 18 Şubat 2014 Salı 19:43

  MERHABA KOLAY GELSİN ŞÖYLE Bİ SORUM VAR TARLA NİTELİĞİNDE MİRAS KALAN BİR TARLA VAR 4 HİSSEDAR VAR MİRASÇILARDAN 1 HİSSEYİ SATIN ALDIM BENDE 2 HİSSE OLDU VE ŞİMDİ DİĞER HİSSEDARLAR SATMAK İSTEMİYOLAR.BENDE OLAN 2 HİSSEYİDE ALMIYOLAR BEN BU HİSSEYİ 3. BİR ŞAHSA SATABİLİRMİYİM YARISINA SAHİBİM TARLANIN. TEŞEKKÜR EDERİM

 • Cevap Veren : 19 Şubat 2014 Çarşamba 13:59

  Merhaba, sorunuzu avmcengiz@hotmail.com adresine gönderirseniz avukat Mehmet Cengiz bey size yardımcı olacaktır...