sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Kiptaş Yeni Konut Projeleri Yapacak!

Kiptaş Yeni Konut Projeleri Yapacak!
24 Ağustos 2010 00:00 Yorum yaz Çıktı al
KİPTAŞ, Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında Küçükçekmeceyi kendine pilot bölgeler olarak seçti.

KİPTAŞ, Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında Küçükçekmeceyi kendine pilot bölgeler olarak seçti.

İstanbulun konut sorununa sosyal konutla çözüm üretmek ve plansız yapılaşmayı önlemek amacıyla İBB tarafından 1995 yılında kurulan KİPTAŞ, bu amaç doğrultusunda Anadolu yakasında Pendik, Avrupa yakasında Küçükçekmeceyi kendine pilot bölgeler olarak seçti. Avrupa yakasında Başakşehir etaplarını, Pendikte ise Hilalşehiri kuran Kiptaş, sosyal konut ihtiyacının bir kısmını bu sitelerle karşıladı.

Sektörün çapını büyüttük

Kiptaş olarak 2010 yılını gerçekleştirdikleri projelerle toparlanma yılı olarak gördüklerini dile getiren Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım, toplamda 6 bin konutu bulan yeni projelere başladıklarını dile getirdi. Bunun yanında 7-8 yerde bitirilen toplamda 12 bini bulan konutun teslimine başladıklarını açıklayan Yıldırım, Yapılanlar ve yapılacak olanlara baktığımızda, 2010 yılında iyi bir performans sergiledik diyebiliriz. Türkiye genelinde küçük çaplı yap-satçılık şeklinde konut üretimi yapılırken, TOKİ ve KİPTAŞın önayak olduğu büyük çaplı projeler özel sektörün ufkunu açtı. Son on yılda konut alanındaki müteahhitlik sektörü çok gelişti dedi.
Yapılan her 1000 konutta minimum 2 bin kişinin çalıştığına değinen Yıldırım, İnşaat, yan sektörleriyle ekonomiye önemli ölçüde katma değer sağlıyor. İBBnin desteği ve Kiptaşın çalışmalarıyla başlayan dönüşüm projeleri ile yakın gelecekte çirkin görüntü oluşturan gecekondu bölgeleri çevre düzenlemesi yapılmış modern yaşam alanlarına dönüşecek şeklinde konuştu.

Kentler kurdu

Bugüne kadar yaklaşık 55 bin konut üreten KİPTAŞ, konutların yanı sıra burada yol ve alt yapı hizmetlerini de gerçekleştirdi. Genellikle yeni yerleşim bölgelerinde kurulan Kiptaş konutları, sadece teknik anlamda hizmet üretmek yerine bölgenin sosyal ihtiyaçları da karşıladı. KİPTAŞ, toplu konut bölgelerinde peyzaj uygulamaları, ağaçlandırma, çocuk oyun alanları, otoparklar, çarşı, dini ve sağlık tesisleri, okul, kreş ve spor alanları da yaptı.

Kentsel dönüşüm

Halen 9 bin 358 konut inşa ettiren Kiptaş, 10u konut, 5i eğitim ve yol olmak üzere 15 projenin çalışmalarını devam ettiriyor. Bu projeler doğrultusunda ortaya çıkacak konut sayısı ise 16 bin 803. Kiptaşın yürüttüğü konut projelerinden ikisi ise Süleymaniye ve Zeytinburnunda gerçekleştirilmesi planlanan kentsel dönüşüm projeleri. Bu projeler kapsamında Kiptaş Süleymaniyeye iki bin konut yaptırmayı planlarken Zeytinburnunda da 926 konut gerçekleştirmeyi planlıyor.

Sosyal konutu ihmal etmiyor

Sosyal konut için Çatalcada da bazı projeler gerçekleştiren Kiptaş, burada 1872 konutun planlaması yaparken Alibeyköy Gecekondu ıslah projesi kapsamında 5 bin 300, Yakuplu sosyal konut projesi kapsamında 336 konutun yapımını da planlamaları içinde tutuyor.

Milliyet

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ

İLGİLİ HABERLER

İLGİLİ GALERİLER

İLGİLİ VİDEOLAR

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN