yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

İki haftada 330 milyonluk konut kredisi kullandık

İki haftada 330 milyonluk konut kredisi kullandık
26 Ağustos 2016 10:50 Yorum yaz Çıktı al
Bankaların faiz indirimi yetersiz kalınca konut kredileri 2 haftada sadece 329 milyon TL artabildi. Oysa Emlak GYO’nun \% 0.70’le ev sahibi yapan kampanyasında 25 günde 1 milyar 450 milyon TL’lik konut satıldı.

Konut kredisi faizinde indirimin istenilen seviyede olmaması, tüketicinin kredi iştahını artırmadı. Merkez Bankası'nın dün açıkladığı verilere göre 5-19 Ağustos tarihleri arasındaki iki haftalık dönemde konut kredilerindeki artış 329.6 milyon lirada kaldı. Bu rakam, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu yetmez, faizin daha da inmesi gerekir. Yatırımın, üretimin ve istihdamın artması için faiz inmeli" açıklamasını da destekledi.

 

Konut kredi faizleri hala çok yüksek

Ay başında kamu bankalarının öncülüğünü yaptığı bu süreçte 10 yıllık konut kredisinin aylık faizi yüzde 0.95'e kadar çekildi. Buna rağmen, konutta en düşük yıllık ortalama faiz, masraf ve kosimyonlar hariç yüzde 11.5 seviyesinde bulunuyor. Bankalar özellikle 25-60 ay vadede aylık faizi düşüşürken, bu vade tüketicinin en az kullandığı seçenek olarak dikkat çekiyor. Konut kredilerinde beklenen artışın gerçekleşmemesinin en önemli nedeni, faizin önümüzdeki dönemde düşeceği beklentisi. Zira 3 yıl önce konut kredisinde aylık faiz yüzde 0.60'lara kadar gerilerken, yıllık faiz ise yüzde 7 seviyelerine kadar düşmüştü. Merkez Bankası'nın indirim sürecine devam etmesi, küresel likidite bolluğunun etkisiyle bankaların finansmana erişimde sıkıntı yaşamaması ve hükümetin konut yardımının da devreye giriyor olması, faizlerin düşeceğine ilişkin beklentileri güçlendirdi. Son indirimle 10 yıllık konut kredisinde ortalama 15 milyar TL daha az faiz ödeyecek olan tüketici, bu sürecin devam edeceği öngörüsüyle konut alımını erteliyor.

 

Kampanyalarda düşük faiz cazip geldi

Tüketicilerin, konut kredisi için faizin düşmesini beklediğinin en önemli göstergesi, Emlak GYO öncülüğünde başlatılan kampaya oldu. Emlak Konut GYO'nun 1 Ağustos itibarıyla başlattığı ve arkasından Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) üyelerininde dahil olduğu kampanya atağı konut sektörüne büyük hareket getirdi. Konut kredi faizlerini yüzde 0.70'e, vadeyi de 120 aya çeken kampanya kapsamında Emlak Konut projelerinde 25 günde 2 bin 200 bağımsız bölüm satıldı. 1 milyar 450 milyonluk ciro yapılan projelerde günde ortalama 90 konut satışı gerçekleşti.

 

Kampanyalar uzatılabilir

Emlak Konut'un 30 projede 15 bin konutla başlattığı kampanyaya Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği de (GYODER) katılmış, proje sayısı 86'ya konut sayısı da 56 bine çıkmıştı. GYODER Başkanı Aziz Torun, kampanyaya vatandaşın yoğun talep gösterdiğini belirterek, "3 haftada 2 binin üzerinde konut satışı çok ciddi bir başarı. Yaz durgunluğunun olduğu şu günlerde birçok vatandaşımız tatilde olduğundan kampanyadan faydalanamadığı için süreyi uzatmamız yönünde çok fazla talep alıyoruz. 31 Ağustos'ta yapacağımız toplantıdan sonra uzatmamız gündeme gelebilir" dedi.

 

(Seda Tabak/Sabah)

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN MORTGAGE HABERLERİ

E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
yapikredi kredi kartı borç sorgulama hgs yükleme ttnet fatura ödeme