yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

‘‘Gayrimenkul sektörü 2017’de patlama yapacak!’’

‘‘Gayrimenkul sektörü 2017’de patlama yapacak!’’
30 Eylül 2016 15:06 Yorum yaz Çıktı al
Varyap CEO’su Erdinç Varlıbaş gayrimenkul sektörünün gündemine yönelik tespitlerde bulunarak “Gayrimenkul sektörü 2005 yılında gerçekleştirdiği patlamanın bir benzerini 2017 yılında yapacak. Bu şeklide gidilirse inşaat 20 yıl daha Türkiye’nin lokomotifi olarak kalır” dedi.

Dinçer BİLGENER
dincerbilgener@
emlaklobisi.com

Daha önce Ataşehir’de geliştirdiği Varyap Meridian ve Metropol İstanbul gibi projeler ve taahhüt işleri ile bilinen Varyap İnşaat’ın CEO’su Erdinç Varlıbaş, gayrimenkul sektörünün gündemine yönelik değerlendirmelerde bulundu. 2017 yılının gayrimenkul sektörünün yılı olacağını söyleyen Varlıbaş, ‘‘2005 yılında patlama yapan gayrimenkul sektörü, bu patlamanın bir benzerini 2017 yılında da gerçekleştirecek. Özellikle yılın ikinci yarısında müthiş bir talep patlaması bekliyoruz’’ diye konuştu.

 

“Tüketici algıyı pozitife çevirdi, talebi realize edecek”

Firmanın Bodrum’un Yalıkavak beldesinde yer alan ünlü Tilkicik Koyu’nda geliştirdiği Varyap Yalıkavak projesinin basın lansmanında konuşan Varlıbaş, 2001 yılında cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizini yaşayan Türkiye’de gayrimenkul sektörünün 2005 yılında büyük bir patlama gerçekleştirdiğini hatırlatarak ‘‘Son dört beş yıldır da Gezi Parkı olayı gibi, 17-25 Aralık olayı gibi ve en son bu 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi gibi Türkiye üzerine oynanan oyunların arttığını görüyoruz. Ancak Türkiye öyle bir ülke ki, darbe girişiminin hemen ardından Emlak Konut GYO’nun başlattığı tarihi kampanyayla 10 binin üzerinde konut satışı yapıldı. Her zaman her ortamda dile getirdiğim bir olgu var: Ekonomi, beklentilerle ve insanlarla hareket eden bir olgudur. 2001 kriziyle beklemeye geçen insanımız, 2005 yılında oluşan uygun yatırım ortamı nedeniyle beklentilerini pozitif yöne çevirerek harekete geçti ve 2005’teki bu gayrimenkul patlaması yaşandı. O yıllardan bu yıla gelene kadar da Türkiye gayrimenkul sektörünün gerçek potansiyelini görmüş oldu. Son dört yıldır yaratılmaya çalışılan negatif hava da yine insanlarda bekleme isteği ve algısı oluşturdu. Ancak 15 Temmuz’dan sonra gerçekleştirilen hamlelerle bu algı yine tersine çevrildi. Şöyle örneklendirirsek: Bir hortumun ağzını sıktığınızı ve suyun arkada birikerek hortumu şişirdikçe şişirdiğini düşünün. Bu hortumun ağzını serbest bıraktığınızda oluşacak fışkırmayı da düşünün. İşte bizim yaşadığımız süreç tam da bu. Biz de yaşanacak bu patlamaya yönelik hazırlıklarımızı yapıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

 

“İnşaat 20 yıl daha Türkiye’nin lokomotifi”

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün mevcut dinamiklerle bir 15-20 yıl daha Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edeceğini ileri süren Varlıbaş, ‘‘Bunu sadece hislerle söylemek imkansız. Önümüzdeki verilere bakarak söylüyoruz. Türkiye yaklaşık 75-80 milyon nüfusu olan bir ülke. Ve bu nüfusun yarısı genç. Büyüyen bir ekonomiye sahibiz. Eski binalarımızın hemen hemen tamamında deprem riski var ve mevcut binalarımızın yarısı ruhsatsız ve yenilenmesi lazım. Bütün bu bileşenleri bir araya getirdiğimiz zaman, ülkenin ekonomik büyüklüğüne baktığımızda, kullanılan konut kredisi miktarını bu büyüklüğe oranladığımızda yüzde 10 gibi bir oran önümüze çıkıyor. Bu oran da dünya ortalamasının çok altında. Bir de buna Türk halkının kültürel ve geleneksel olarak konut sahipliği ve konut sahibi olma isteğini eklediğimizde önümüzdeki 15-20 yıl da inşaat ve gayrimenkul sektörünün net bir biçimde Türkiye ekonomisinin lokomotifi olmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz’’ diye konuştu.

 

Bodrum ve İstanbul’a yeni projeler geliyor

Varyap olarak Bodrum’da iki proje daha hayata geçireceklerini ifade eden Varlıbaş, ‘‘Bu projeler de ağırlıklı olarak konut ve villa olacak. Bir tanesi Bodrum Tuzla’da, bir diğeri ise Bitez’de olacak. Tuzla’da yer alan projemiz 300-400 konutluk oldukça büyük ölçekli bir proje iken, Bitez’deki ise daha küçük ölçekli, yaklaşık 100 konutluk bir proje olacak. Tasarım odaklı bir firma olarak İstanbul’da ise şirketimizin vizyonuna uygun projeleri gerçekleştirebileceğimiz arsalarda çalışmaya devam edeceğiz. Anadolu yakasında Ataşehir bölgesine yakın bir proje için hazırlıklarımız var. Dolayısıyla 2017 yılında öngördüğümüz bu patlamaya Varyap olarak biz de gereken hazırlığı yapıyoruz’’ dedi.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN