sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Gayrimenkul sektörü konut satışlarındaki düşüşü normal karşıladı

Gayrimenkul sektörü konut satışlarındaki düşüşü normal karşıladı
25 Ağustos 2016 12:35 Yorum yaz Çıktı al
TÜİK’in açıkladığı Temmuz 2016 konut satış istatistikleri gayrimenkul camiası tarafından “normal” olarak değerlendirildi. Sektör temsilcileri “Temmuz zaten durgun bir ay. Bir de bu yıl üst üste gelen gelişmelerin satışları vurması çok olağan” dedi.

Dinçer BİLGENER
dincerbilgener@
emlaklobisi.com

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Temmuz 2016 ayı konut satış istatistiklerinde Türkiye geneli konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15, ipotekli konut satışlarında yüzde 23, yabancılara konut satışında ise yüzde 50’ye yakın düşüş kaydedilmişti. Gayrimenkul sektörünün önemli isimleri ise bu düşüşü “çok normal” olarak değerlendirdi.

 

“Düşüş telafi edilir”

Sektör temsilcilerinin bu düşüşe ortak yorumu “Temmuz ayı konut satışları açısından zaten yavaş giden bir ay. Bir de bu yıl Ramazan ayı, 9 günlük Ramazan Bayramı tatili, ardından Temmuz ortasında gelen darbe girişimi, arkasından gelen demokrasi nöbetleri ve tapu dairelerinde işlemlerin durdurulması satışlara iyice sekte vurdu. Ancak Ağustos ayı Temmuz’daki düşüşü telafi edeceği gibi, rakamları artıya dahi geçirecektir. Esas tablo ise yıl sonu rakamlarıyla ortaya çıkar” oldu.

 

İşte gayrimenkul sektörünün önemli isimlerinin konut satış istatistikleriyle ilgili görüşleri:

 

“Yıl sonu rakamları daha önemli”

Gökhan Taş – Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı

 

 

2016 yılı Temmuz ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre konut satışlarında yaşanan yüzde 15'lik düşüş çok büyük bir düşüş değildir. Temmuz ayında, konut satışlarının azalmasını, Türkiye'de demokrasinin kazanımıyla püskürtülen darbe kalkışmasına ve bu yıl Temmuz ayına denk gelen 9 günlük bayram tatiline, ve özellikle her yıl yaz döneminde yaşanan olağan düşüşe bağlayabiliriz. Yıl sonuna kadar özellikle bu dönemde faizlerin yüzde 1'in altına düşmesi, tapu harçlarının 0.5'e düşürülmesi beklentisi ve KDV'nin yıl sonuna kadar yüzde 18'den yüzde 1'e inmesi beklentisi ile 2016 yılı sonunda konut satışlarındaki yıllık rakamın, geçen yılki 1 milyon 289 bin'lik satış  rakamına yaklaşan bir rakam olacağını bekliyoruz.

 

“Ağustos Temmuz’u telafi de eder, artıya da geçirir”

Emre Maraşlı – Erguvan İnşaat Yönetici Ortağı

 

 

Temmuz ayında böyle bir çakılma olması çok normal. Birincisi "yabancıya satış" konusunda yüzde 50’lik düşüşün bir etkisi var. Tahmin ediyorum bunun genel satışlardaki payı yüzde 5-8 arası bir rakama tekabül edebilir. Yabancıya satış sayısının düşüşünde darbe girişimi ve terör olayları burada en büyük etken tabii. Kim böyle bir ortamda Türkiye’den ve İstanbul'dan konut almak ister ki? Kalan düşüş neden oldu? Temmuz ayı resmen yarım ay geçirildi. Bırakın tapu dairesine gitmeyi, ev bakmayı, Temmuz ayının 15-30 Temmuz arası demokrasi nöbetindeydik. Tapu daireleri dahi FETÖ soruşturmaları nedeniyle kapalıydı hatta. Aylık yansımaya bakmak sadece "kötüyü görmek" olur. Temmuz ayını, Temmuz+Ağustos olarak değerlendirmek daha sağlıklı olur. Ağustos ayı daha bitmedi ama TÜİK’in Ağustos ayı verileri açıklandığında geçtiğimiz yıla göre yüzde 30 gibi bir artış görülmezse ben bu işi bırakırım. Zira Ağustos ayındaki kampanyalar ve faiz indirimleri rakamları o kadar artıracaktır ki, Temmuz’u telafi edeceği gibi artıya dahi geçirecektir.

 

“Kampanya ve faiz indirimleri rakamları toparlar”

Makbule Yönel Maya – TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü

 

 

Yazın ortası olan Temmuz ayında satışlar her zaman için düşük seyreder. Bu yıl bir de Temmuz ayını 9 günlük bayram tatili nedeniyle üç hafta olarak geçirdik. Bunların dışında ülkemiz geçtiğimiz ay içerisinde gerçekten çok olağanüstü zamanlar yaşadı. Bunların hepsini yanyana koyduğumuzda Temmuz ayı konut satış rakamlarında olağandışı bir durum söz konusu değil gibi görüyorum. Ancak Temmuz ayı sonunda Emlak GYO ve Ağustos ayı başında GYODER kampanyaları ile Ağustos ayının 2. Haftası başlayan konut kredisi faiz oranı indirimlerinin piyasayı ne kadar canlandırdığını Ağustos ayı verileri ile birlikte görmüş olacağız. Yabancılara yapılan satışlardaki düşüş bence daha dikkat çekici. Eylül ayında yine bir Bayram tatili var. Neredeyse Eylül ayını 3 hafta olarak değerlendirmek lazım.. Bayram sonrası ise yoğun bir kampanya ve lansman dönemi ile karşı karşıya kalacağımızı bu yoğun dönemin de yılsonuna kadar devam edeceği öngörüsüne sahibim. Yılsonu için konut satışlarını ise 1 milyon 300 bin adet seviyelerinde kapatacağımızı düşünüyorum.

 

“Yılsonunda rekor gelebilir”

Gizem Moral Kunter – Emlakjet.com Genel Müdürü

 

 

Ramazan, bayram ve yaz döneminde alışılagelen durgunluğun ardından 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimini de hesaba kattığımızda satışlara yansıyan yüzde 15,8’lik azalış, sektörümüz açısından beklenmedik bir sonuç değildi. Sektörde var olan konut talebi kısa bir süre beklemenin ardından Ağustos ayında Emlak Konut, GYODER ve bankaların faiz indirimine gitmesiyle yeniden harekete geçince sektör olarak Eylül’e moralli giriyoruz. Emlakjet.com verileri de bu olumlu seyri destekliyor. Darbe girişimi travmasının ardından emlak arayışında sadece yüzde 21’lik bir düşüş saptadık. Sonraki günlerde ise internetten kiralık ve satılık ilan aramalarının normal seyrine döndüğünü gözlemledik, hatta satılık daire aramaları Ağustos ayında bu senenin en yüksek seviyesine ulaştı. Faiz indirimi ve kampanyaların etkisiyle markalı projelerin satış ofislerine gelen sayıları yüzde yüz artışlar yaşadı. Bu potansiyel bankaların atılımıyla birleştiğinde geçen yıl sektörün yaklaşık 1,3 milyon konutla “rekor” satış yılı olan 2015’i yakalaması söz konusu olabilir. 2015 yılında sektör nasıl üst üste seçimlerin ve dalgalı ekonomik konjonktüre rağmen kendi rekorunu kırdıysa, 2016 yılında mevcut siyasi konjonktüre rağmen sektörün güç birliği yapıp kayıp vermeden yılı tamamlaması bile kendi içinde bir rekor kabul edilebilir.

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN