yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

İnşaat firmalarından konut kredisinde limit taktiği!

İnşaat firmalarından konut kredisinde limit taktiği!
03 Ekim 2016 15:18 Yorum yaz Çıktı al
Bazı inşaat firmaların daire satışı sırasında müşterinin kullanmak istediği konut kredisine sınırlama koyduğu, müşteriye belli bir miktardan fazla kredi kullandırtmadığı ileri sürüldü. Bunun sebebi olarak ise firmanın tapu masrafı ve vergiden kaçınmak istemesi olarak tahmin ediliyor.

Dinçer BİLGENER
dincerbilgener@
emlaklobisi.com

Yıllardır rekor üstüne rekor kıran ve Türkiye ekonomisinin lokomotifi olarak görülen inşaat ve gayrimenkul sektörü için, bu hareketlilik iddiasıyla çelişen ilginç bir iddia ortaya atıldı. İstanbul’un bazı bölgelerinde kimi inşaat firmalarının müşterilerine konut kredisini sınırlı miktarda kullandırmak istediği, daha fazla kredi kullanılmasına izin vermediği iddia edildi. Buna göre bazı inşaat firmaları, hukuki olarak daire bedelinin yüzde 75’ine kadar olan, hatta son yasal düzenlemelerle yüzde 80’e çıkartılan konut kredisi kullandırma oranını belli rakamlarla sınırladığı ileri sürüldü.

 

Amaç tapu masrafı ve vergiden kaçınmak mı?

İddiaya göre satış fiyatları 600-700 bin TL’ye kadar çıkan kimi konut projelerinde firmaların en fazla 150-200 bin TL gibi belli bir rakama kadar konut kredisi kullanımına izin verdiği, kalan kısmın nakit istendiği, aksi durumda ise satış yapmadığı belirtildi. Firma yetkilileri bunun sebebi olarak net bir bilgi vermezken, az miktarda konut kredisi kullandırmak isteyen inşaat firmalarının tapu masrafından ve vergilerden olabildiğince kaçınmaya çalıştığı için böyle bir sistem geliştirdiği tahmin ediliyor. Bir başka tahmin ise, nakde ihtiyaç duyan firmaların bu şekilde davranmak istediği yönünde. Buna göre nakit ihtiyacı içinde olan firmalar bu şekilde nakit döngüsünü daha hızlı bir şekilde, kredi onayı beklemeden sağlayabiliyorlar.

 

Maliye yakın takipte

Bilindiği gibi konut alış verişinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne ödenen tapu masrafı, konutun satış bedelinin yüzde 4'ü üzerinden hesaplanarak yarı yarıya paylaşılıyor. Bu noktada dairenin bedeli için ise üç seçenek söz konusu. Bedel tam gösterilebilir, daire için kullanılan konut kredisi satış bedeli olarak gösterilebilir, ya da belediye kayıtlarında yer alan emsal satış bedeli tapu masrafı için esas alınabilir. Ancak son yıllarda bu konuda işi sıkı tutarak vergi kaybının önüne geçmek isteyen Maliye, özellikle belediyedeki rayiç bedeli üzerinden satış gösterilen dairelerde hassas davranıyor. Maliye, belediye rayicinden satışta konut kredisi kullanıldığını tespit ederse, alıcı ya da satıcıya ‘‘sebepsiz zenginleşme’’ gerekçesiyle büyük cezalar kesebiliyor. Bu nedenle de konut satışlarında genel uygulama olarak en az kredi kullanılan miktar kadar satış gösteriliyor.

 

Uzman hukukçular: “Yapacak fazla bir şey yok”

Konuyla ilgili Emlaklobisi.com’a açıklama yapan gayrimenkul hukuku uzmanı hukukçular ise yasal olarak inşaat firmasının istediği fiyat ve ödeme koşuluyla satış yapabileceğini ve bunu engelleyecek bir yaptırımın bulunmadığını belirtti. Ersav Avukatlık Ofisi Kurucu Ortağı Av. Işın Erdem, ‘‘Serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde alım satım ilişkisi içinde taraflar dilediği miktarda bedel kararlaştırabilirler. Tüketiciler kabul ederler ya da etmezler. İnşaat firmalarının bu taleplerine karşı bir yaptırım olamaz. Eğer satılan dairenin bedeli tapuda düşük gösteriliyorsa, sadece bu konuda vergi dairesine şikayette bulunulabilir. Bunun dışında yasal olarak bir şey yapılamaz. Söylenen şartlarda evi alırsınız ya da almazsınız’’ derken, özellikle inşaat sektörü mağdurlarının avukatlığını yapmasıyla ünlenen Av. Orhan Boran ise bu uygulamayı tüketici haklarına aykırı buluyor. ‘‘Firma sizi nakit ödemeye zorluyorsa bu tüketici haklarının ihlaline girer. Dolayısıyla da Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılabilir. Ancak sonucu ne olur, bilmek zor. Zira normalde böyle bir konuda şikayet mercii yok. Yani bu tip ödeme şekli size uymuyorsa almaktan vazgeçersiniz olur biter’’ diyor.

 

Kiraz: ''Tüketici Kanunu'na aykırı!''

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av. Ali Güvenç Kiraz ise inşaat firmalarının bu davranışının hukuki olmadığı görüşünde. Kiraz, ‘‘Bu tip sınırlama yapan firmalar tamamen iki taraflı ve kabule dayalı bir işlemmiş gibi yürütüyorlar. Yoksa kanunda hiçbir şekilde kredi kullanımı ile ilgili bir durum yok. Genel olarak bankaların kendi düzenlemeleri var. Bu düzenleme ile bankalar, BDDK ile yaptıkları anlaşmalar ve tüketici kanunu kapsamında hareket ederler. Tüketici kanununda ise müteahhit lehine böyle bir sınırlama imkanı yok. Bu durumla karşılaşan tüketici, Maliye ve Tüketici Hakem Heyeti’nden başka kredi kullanmak istediği bankanın genel müdürlüğüne ve BDDK’ya da şikayet başvurusunda bulunabilir. Ayrıca Tüketici Kanunu kapsamında Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne de başvuruda bulunulabilir’’ diyor.

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN