sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Kampanya öncesi daire almak suç mu?

Kampanya öncesi daire almak suç mu?
23 Ağustos 2016 11:37 Yorum yaz Çıktı al
Emlak Konut, GYODER ve İnşaat firmaları müthiş bir kampanya rekabetine girdiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ısrarlı çağrıları karşısında bankalar faiz indirimine gittiler.

“İndirim, düşük peşinat ve uzun vade” kampanyalarından daire alan vatandaşların cebinde en az 30-40 bin lira kaldı. Ancak kampanya öncesi aynı projelerden daire alanlar bu kampanyalardan ve indirimlerden yararlanabilecek mi?

 

Bugüne kadar bir açıklama duymadım. Bildiğiniz gibi iletişim ve yayıncılık sektöründe de bu tip kampanyalar oluyor. Yeni müşteri için adeta gökteki yıldızlar bağışlanırken eski müşteriler için kampanya yapılmıyor. Çünkü onlar zaten ellerinde. Titiz ve dikkatli tüketiciler bu tür oyunlara gelmeyerek haklarını arıyorlar. Sonuç alamazlarsa satın aldıkları hizmeti iptal edebiliyorlar.

 

Bu cayma ve iptal hakları konut alıcıları için biraz farklı işliyor. Çünkü konut alıcısı inşaat firmasıyla arasında satış vaadi sözleşmesi yapıyor. Ve bu sözleşme daha çok güçlüyü yani inşaat firmasını koruyor. Ağır cayma bedelleri isteniyor. Veya farklı gerekçeler gösterilerek iş yokuşa sürülüyor.

 

Kampanyalar öncesi aynı projeden daire alanların kredi faiz oranları iyleştirilmeli. 1.25 faiz oranıyla 2 ay önce daire alan vatandaşın kredi faiz oranı bugün uygulanan 0.70 oranına çekilmeli. Konut alıcıları bu konuda haklarını aramalı.

 

Eser A. isimli bir vatandaşımız kredi faizleriyle ilgili yaşadığı bir olayı şikayetvar.com internet sitesinde şöyle anlatmış,

Soyak Yapı erken ev alarak zarar ettim!

“Soyak Konforia projesi satışa çıktığı ilk gün (2015 Ekim) daire satın aldım, % 1.13 oranı ile kredi kullandım. Bugünkü kredi kullandırma oranlarını % 0,59 olarak yayınladıkları yeni bir kampanya başlattılar. İlgili banka ile kredimi yapılandırmak için görüşmemde oranın % 1.11 olduğunu öğrenip akabinde Soyak ile görüşmemde, şu an dairelerinin fiyatlarının daha yüksek olduğunu, kendi kampanyaları ile bankanın oranı arasındaki farkı satış sonrası ilgili bankaya ödediklerini, bu nedenle benim evi zaten daha ucuza aldığımı söyleyerek kredimin yapılandırılayamacağını söylediler. Oysaki piyasada hiçbir evin fiyatı bir yıl öncesi ile aynı kalmayıp zaten yükselmektedir. Sonuç olarak paramı daha erken, daha inşaat başlamaışken yatırmama rağmen daha dezavantajlı konumda kaldım. Bugün satın alanlar benden daha ucuza alabiliyor! Yatırım düşünenlere bu durumu duyurmak istedim.

 

Eser A. isimli vatandaşımızın yaşadıkları böyle. Soyak Yapı’dan aldığı dairesi için indirim alamamış. Soyak Yapı’nın vermiş olduğu cevabı da okudunuz. Değerli emlaklobisi.com takipçileri eğer sizler de buna benzer sıkıntılar yaşıyorsanız lütfen bize telefon, mail, whatsap gibi içetişim kanallarıyla ulaşın.

 

Berkman Demirhan / Emlaklobisi

 

 

 

 

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN