yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Kentsel dönüşümün şifreleri!

Kentsel dönüşümün şifreleri!
13 Aralık 2016 14:03 Yorum yaz Çıktı al
İdeal kentsel dönüşüm nasıl olmalı? Tahmin ediyorum çoğumuz bu sorunun cevabını merak ediyor.

Ülkemizde mülkyet sahipleri ile inşaat firmalarını karşı karşıya getiren kentsel dönüşüm maalesef düzgün ilerlemiyor. Mülkiyet sahiplerinin bitmek bilmeyen istekleri ve inşaat firmalarının daha fazla rant peşinde koşması sistemi kilitliyor. Bir de buna tam anlamıyla uygun olmayan yasaları da eklersek işin içinden çıkılamıyor.

 

Düzgün işleyen bir kentsel dönüşüm istiyorsak vatandaşla inşaat firmaları arasına bir anahtar rolü üstlenen bağımsız ve tarafsız 3. kişi ya da kurumu eklemek şart. Bu arada yer alan kurum(ŞİRKET) hem uzlaştırmalı hem denetlemeli hem de güven vermeli. Bunun da tek çözüm yolu kentsel dönüşüme kamunun müdahale etmesinden geçiyor.

 

İdeal Kentsel Dönüşüm Yapısı böyle olmalı;

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,

2- Belediyeler,

3- Belediyelere bağlı ama özel işletme statüsünde ŞİRKET,

4- Vatandaşlar / Mülkiyet sahipleri,

5- Yatırımcılar / İnşaat Firmaları ve Fon Şirketleri.

 

Bu 5 maddeden oluşan sistemi kurar ve doğru yönetirsek hem vatandaş kazanır hem şirketler kazanır hem de en önemlisi şehir hayatı kazanır. Bu sistemde kandırılmalar, haksız kazançlar ve şirket iflasları ortadan kalkar.

 

Kamunun Kentsel Dönüşümde ne işi var? diyebilirsiniz. Evet ben de bazen düşünüyorum kamunun ne işi var diye. Ancak fotoğraf öyle demiyor. İstanbul’un pilot bölgesi seçilen Fikirtepe’de yaşananları yazmaya kalksak roman olur.

 

Fikirtepe’de vatandaşa sorsak kendisi mağdur, inşaat firmasına sorsak firma mağdur. Kime elimizi atsak dert yanıyor. Burada hem vatandaşın hem de firmanın haklı olduğu çok konu var. Yani kısaca her iki taraftan da mağduriyetler yaşanıyor. Henüz yolun başında iflas eden firma sayısı her geçen gün artıyor.

Bazen bir kişi tüm sistemi kilitleyebiliyor.

 

Kentsel dönüşümün düzenli yapılabilmesi için kısa vadede kamunun müdahalesi şart. Bu 5 maddelik eylem planını devreye sokarak hem sorunları çözeriz hem de mağduriyetleri ortadan kaldırırız.

 

Elbette amacımız rant peşinde koşmak değil de depreme karşı dayanıklı, düzenli, yaşanabilir kentler inşaa etmek olursa. Bir kez daha bu 5 önemli maddeyi yazıyorum;

 

İdeal Kentsel Dönüşüm Yapısı böyle olmalı;

1- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,

2- Belediyeler,

3- Belediyelere bağlı ama özel işletme statüsünde ŞİRKET,

4- Vatandaşlar / Mülkiyet sahipleri,

5- Yatırımcılar / İnşaat Firmaları ve Fon Şirketleri.

 

Berkman DEMİRHAN / Aralık 2016 / İstanbul

 

Sizde bir yorum yazın
Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN