sinpaş
yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

Rönesans Holding 288 milyon Euro finansman sağladı!

Rönesans Holding 288 milyon Euro finansman sağladı!
21 Aralık 2016 00:40 Yorum yaz Çıktı al
Rönesans Sağlık Yatırım, kamu-özel işbirliği (PPP) kapsamında hayata geçireceği Elazığ Şehir Hastanesi için tamamı yabancı yatırımcılardan oluşan yatırımcı grubundan bono ihracı yoluyla 288 milyon euro tutarında finansman sağladı.

 

Rönesans Sağlık Yatırım, Kamu Özel İşbirliği Modeli ile yapılan Şehir Hastanesi projelerinde ortaklık yaptığı Fransız Yatırım Fonu Meridiam ile beraber, EBRD ve MIGA ile yenilikçi bir kredi iyileştirme aracı geliştirdi. Bu sayede Moody’s, projeyi Baa2 notu ile derecelendirdi.

 

Konuya ilişkin yapılan açıklamalara göre Elazığ proje bonosu Türkiye'de 20 yıl vade ile tamamı yabancı yatırımcılara ihraç edilen ilk proje bonosu oldu. 

 

Söz konusu bono ihracı tahsisli satış yoluyla IFC, Japon finans kuruluşu MUFG, Intesa Sanpaolo, Siemens Financial Services, Proparco, FMO ve ICBC'den oluşan yabancı yatırımcı grubuna yapıldı.

Elazığ proje bonosu aynı zamanda uluslararası arenada büyük önem taşıyan ‘Yeşil ve Sosyal Bono’ olma özelliğini taşıyor. Proje, uluslararası piyasalarda projelerin çevresel, sosyal ve yönetimsel niteliklerini inceleyen Vigeo EIRIS tarafından Yeşil Bono (Green and Social Bond) olarak tasdik edildi.

 

RSY Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Yanıkömeroğlu  konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Rönesans Sağlık Yatırım olarak ortaklarımızla birlikte Elazığ’da toplam 288 Milyon Euro tutarında bir bono finansmanına imza atmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projemizin bono finansmanını, yabancı yatırımcıların ilgisini çekebilmek amacı ile EBRD’nin ve MIGA’nın ortak olarak sağladığı kredi iyileştirme araçları ile destekledik. Türkiye’de ilk kez bir finansmanda böyle yeni bir kredi iyileştirme aracı uygulandı.  Bononun büyük kısmını 20 yıl vade ile ihraç ettik'' dedi.  

 

355 bin metrekare kapalı inşaat alanında toplam 1,038 yatak kapasitesine sahip olacak Elazığ şehir hastanesi günlük 20 bine yakın hastaya hizmet verecek. Elazığla birlikte tüm bölgenin sağlık ihtiyaçlarına çüzüm olacak  Elazığ Şehir Hastanesi'nin   Ağustos 2018'de tamamlanması planlanıyor.

 

Bilgen Kutlu / Aralık 2016

Sizde bir yorum yazın
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN