yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz röportajı

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz  röportajı
22 Ekim 2014 08:10 Yorum yaz Çıktı al
Dap Yapı Nerelerde projeler yaptı? Dap Yapı Ofis projeleri, Dap Yapı Konut projeleri

Firmanız ofis projelerine ne zaman başladı? Bugüne kadar kaç metrekarelik ofis projesi tamamladınız? Yaptığınız belli başlı ofis projeleri hangileri?
DAP Yapı, ilk markalı konutlarını ürettiği ilçe olan Kağıthane’yi son dönemde ofis yatırımlarının merkez üssü ilan etti. Bölgede, 2012 yılının son çeyreğinde başladığı ofis projelerinin sayısını kısa sürede artırdı. Halen 3 ofis projesinin inşaatının devam ettiği bölgede 2014’te 3 yeni ofis projesi daha başlatacak.

Z Ofis ve Bumerang’dan sonra İ Ofis’i devreye sokarak bölgeyi adeta bir DAP Vadisi’ne dönüştüren DAP Yapı, Kağıthane’nin, dünyaca ünlü bilişim firmalarının bulunduğu Silikon Vadisi örneğindeki gibi DAP Vadisi olarak anılmaya başlamasını sağladı.

DAP Yapı’nın İlk Ofis Projesi Z OFİS Satış Rekoru Kırdı, Yüzde 45 Prim Yaptı
Lansmanı yapıldıktan sonra 3 haftada satışı tamamlanan proje, A plus ofis binaları arasında en kısa sürede el değiştiren bina oldu; yüzde 45 prim yaparak alıcı ve yatırımcısını kazandırdı.

Şişli-Mecidiyeköy-Kağıthane-Çağlayan aksında konumlanan Z Ofis, üstün teknolojisi ve sıra dışı mimarisiyle bölgedeki ofis projeleri arasında öne çıktı. Değişik mimarileriyle, alıcı ve yatırımcıların gözdesi olan projenin sunduğu yenilikler, avantajlarla birleşerek yatırımcıyı eksenine aldı. Avukatlar, muhasebeciler, danışmanlar ve diğer serbest meslek gruplarından girişimciler, “akıllı yatırım” sloganıyla tanıtılan projeye yoğun ilgi gösterdi.

14 bin metrekare arsa üzerinde, 50 bin metrekarelik kapalı inşaat alanında, 365 adet bağımsız bölümden oluşan projenin, sözleşmede 30 ay olarak öngörülen inşaat süreci 18 ayda tamamlanacak. Mağazalar katında merkez resepsiyonu, her katta ayrı sekreterlik ve her katta 2 adet toplantı odası, süs havuzları ve özel düzenlenmiş peyzajıyla mükemmel bir çalışma ortamı sunan DAP Z Ofis, suyun yol boyu eşlik ettiği güzergahta, iş dünyasının yeni merkezi olarak anılan bölgeye katma değer sağlayacak. Proje, 185 milyon TL’lik yatırımla hayata geçirilecek.

Bumerang Ofis’te Prestijle Konfor birleşti
Çağlayan üzerinden Şişli’ye çıkan yolun köşe başında konumlanan proje, 12 bin metrekarelik kapalı inşaat alanına sahip olup, 95 adet bağımsız bölümden oluşuyor. Projede 80 adet ofis alanı ile 15 adet dükkan bulunuyor.

İyi Ofis: İ Ofis
Adını “iyi ofis”in okunuşundaki harf oyunundan alan İ Ofis, içinde çalışanlara pozitif hissettirdiği gibi alıcı ve yatırımcısına da kazanç vaat ediyor. Avantajlı yönetim sistemi ve akıllı yatırım gibi özelliklerin yanında merkezi lokasyonuyla göz dolduran İ Ofis’te, “bedava ofis” konsepti devam ediyor.

Şu anda satışta olan ofis projeniz hakkında bilgi verir misiniz? (Yatırım değeri, kaç ofis olduğu, metrekare satış fiyatı, ulaşılan satış rakamları gibi…)
Avrupa Yakasında İ Ofis’in, Anadolu yakasında ise Vazo Kule home office’lerin satışı sürüyor.

Vazo Kule Home Office
DAP Yapı’nın, eski Hitit vazosundan yola çıkarak tasarladığı Vazo Kule, M.Ö. 1600 yılından izler taşıyor. 2 adet rezidans ve 1 adet ofis bloğunun bulunduğu proje, toplam 399 üniteden oluşuyor. 289 rezidansın yüzde 70 oranında satışını gerçekleştiren DAP Yapı, 99 adetlik home office bloğunun satışlarını sürdürüyor. Peşin ödemede yüzde 10 indirim ve 50 aya sıfır faiz kampanyasıyla satışı devam eden projede fiyatlar 199 bin TL’den başlıyor.

3 blokta 400 adet bağımsız bölümden oluşan Vazo Kule’nin home office’leri yüzde 70 oranında satıldı. Projede 53 – 94 m2 aralığındaki ofislerin fiyatı 199 bin TL’den başlıyor.

İ Ofis
8 katlı ( 1 otopark katı, 2 mağaza - ofis katı + 1 giriş katı ve 4 ofis katı) projede, büyüklüğü 52-197 m2’lik 56 adet ofis alanı ile 43-129 m2 arasında değişen 13 adet dükkan ve mağazadan oluşan toplam 69 adet bağımsız bölüm bulunuyor.

Faizsiz 36 ay vade ile satışa sunulan ofis alanlarının metrekare fiyatının emsallerine kıyasla yüzde 50 düşük olduğu belirtiliyor. Bölgede m2 satış fiyatları 5000 USD civarında seyrederken İ Ofis’in lansman dönemi fiyatı m2/5000 TL olarak belirlendi.

Çağlayan’da yükselen İ Ofis’ten Taksim, Mecidiyeköy, Şişli, Beşiktaş, Zincirlikuyu, Levent, Maslak gibi merkezlere ise kısa sürede ulaşılıyor.

Ofis projenizde alıcılara ne gibi hizmetler sunuluyor?
DAP Yapı’nın ofis projeleri iş dünyasına yönelik tüm fonksiyonları eksiksiz şekilde bünyesinde topluyor. Avantajlı yönetim sistemi ve akıllı yatırım gibi özelliklerin yanında merkezi lokasyonuyla göz dolduran ofis projelerinde, “bedava ofis” konsepti uygulanıyor. Yatırımı 8 ile 10 yıl gibi makul bir sürede amorti eden ofis yönetim sistemiyle çalışma ortamından yansıyan kusursuzluk kazançla birleşiyor. Projelerin avantajlı yönetim sistemi, asistan çalıştırma ihtiyacını üzerinizden alarak buna ilişkin masrafları tasarruf etmenizi sağlıyor.

Back-up Concierge İle Çözüm Odaklı Hizmetler
Profesyonel yönetim ile birlikte her türlü sosyal ve kişisel ihtiyacın karşılanması hedeflenen projelerde kuaför, market alışverişi, eczane, terzi ve banka gibi ihtiyaçlarını binadan çıkmadan hallediliyor.

Gelen telefonlar, size özel tanımlanan hizmet hattı numarasıyla açılıyor, notlarınız ve postanız alınıyor, günlük randevu akışınız düzenleniyor, ziyaretçileriniz karşılanarak çay-kahve ikramınız yapılıyor, ofisiniz temizleniyor, sinema, restoran, uçak bileti rezervasyonunuz sağlanıyor. Yabancı dillere hakim lobi/ asistan ekibi, yabancı uyruklu müşterilerinize de hizmet sunuyor.

DAP Yapı projeleri, kullanıcılarına “oturmadığın dönemde kirala” modeliyle alternatif kazanç imkanı sağlıyor. Haftalık, aylık ve yıllık kiralanabilen daireler dünyaca ünlü otelcilik şirketi Rotana’nın profesyonel yönetim sistemiyle işletilecek. Daire sahipleri dilerlerse kendi yerlerini kiralayarak ekstra gelir elde edecekler.

Hedefinizde yeni projeler var mı? Varsa bunlar hakkında bilgi verir misiniz?
DAP Yapı, 2013’ü 2014’e bağlayan süreçte 7 yeni projenin startını vermeye hazırlanıyor. Avrupa yakasında Taksim ve Çağlayan’da ve Asya yakasında ise Kartal-Maltepe bölgesinde hayata geçirilecek olan projelerin toplam hacmi ise 3 milyar TL’yi bulacak.

  • 3 adet ofis projesi Çağlayan’da
  • 1 adet rezidans Maltepe’de
  • 1 adet rezidans Kartal E5 üzerinde
  • 1 adet karma proje Kartal’da (Ağaoğlu ile birlikte)
  • 1 adet rezidans Taksim’de


Kartal’da hayata geçireceği karma projenin ardından Maltepe sahilde ve Kartal E5 üzerinde iki adet rezidans projesinin inşaatına başlayacak olan şirket, iş dünyasına yönelik projelerinin üssü haline getirdiği Çağlayan’da üç yeni ofis projesini de devreye alacak. 2014’ün ilk çeyreğinde ise Taksim’de bir rezidans inşa edecek. Rixos Otel’in yanındaki arsaları satın alan DAP Yapı, bal peteği görünümündeki rezidans projesi ile orjinal mimari çizgisini Avrupa yakasına taşıyacak. Bölgenin mimarisine uygun olarak yatay kurgulanan projeyle Taksim, yeni bir simgeye daha kavuşacak.

Kartal’a İkinci Merkez
Geçtiğimiz aylarda Emlak Konut GYO’nun ihalesine katılarak Ağaoğlu ile ortaklaşa satın aldıkları arsada dev bir proje geliştiren DAP Yapı, Aralık ayı itibarıyla projenin satışını başlatacak. “Kartal’ın ikinci merkezi” olarak nitelendirilen projenin içinden hızlı tren geçecek ve önünde marinası bulunacak. Karma konsept paralelinde hastane, okul, AVM gibi unsurların yer aldığı proje, konut ve ofis alanlarıyla birlikte yaklaşık 10 bin kişilik popülasyona hitap edecek.

Türkiye ofis pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Metrekare kiralama ve satış fiyatları ve var olan ofis stoğu yeterli mi? Sizce pazarın gelecekte daha hızlı büyümesi için neler yapılmalı?
Ticari emlak piyasası, sektör ile etkileşim içinde hızla büyüyor. Gayrimenkul piyasasında önemli bir yatırım haline gelen ofis projeleri yatırımcıları çekmeyi başarıyor. Pazarı iyi tanıyan ve takip eden yabancı grupların pazara girmesi, yerli firmaların şube sayılarını hızla artırması, dünya çapında tanınan markaların Türkiye ve bölge distribütörlüklerinin alınması, çeşitli sektörlerdeki birleşmeler ile sektördeki oyuncuların rekabeti ve cirolarını artırma yarışları ticari emlak piyasasındaki prestijli ofis talebini her geçen gün yükseltiyor.

Türkiye, en hızlı büyüyen ülkelerin başında geliyor. Ülkemiz, son 10 yılda rekor düzeyde büyüyerek, dünyada yıldız ülke oldu. Küresel krizin devam ettiği süreçte Türkiye’nin bu denli büyümesinde inşaat sektöründeki yatırımlar ve talep önemli rol oynadı. Global ölçekteki yavaşlamaya rağmen Türkiye ekonomisinin büyümeyi sürdürmesi dikkatleri ülkemize çekiyor. Kredi notumuz yükseliyor; genç nüfusumuz ve 11 bin doları yakın milli gelirimiz yatırımcı nezdinde potansiyel anlamına geliyor. Göstergeler, Türkiye’nin geleceğin yatırım ülkesi olduğunu işaret ederken, 2023 vizyonunda ülkemizin bambaşka bir noktaya ulaşacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye küresel krizden Batı Avrupalı ülkelere kıyasla daha az etkilendiği için, dünyanın ilgisi ülkemize odaklanmış durumda. Türkiye, bölgesel güç olmaktan çıkıp bir dünya gücüne dönüşüyor. Bu yatırım hamlesinin dışında kalmamak gerekiyor.

Ofis projelerine yerli yabancı talebi ne durumda? Yerli ve yabancının aradığı ofis özellikleri açısından farklılıklar var mı?
Projelerimiz başta Arap ülkeleri olmak üzere pek çok Ortadoğu ve Avrupa ülkesinin takibinde. İran’dan teklifler aldık. Bazıları ortak proje geliştirmek yönündeydi. Şartlar oluşursa bu türden bir işbirliğine sıcak bakabiliriz. Yurt içinde, Ankara, Bursa, Trabzon, Gaziantep, Adana, Kayseri gibi illerden, yurt dışından da Almanya, Amerika, Suudi Arabistan, İsviçre ve Mısır gibi ülkelerden alıcı ve yatırımcı müşterilerimiz geldi. Bunlar ağırlıklı olarak o ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları olmakla birlikte aralarında yabancılar da vardı.

Yabancıya oturum izninin verilmesi olumlu bir adımdı ancak 1 yıllık süren yetersiz kalacaktır. Bir yabancının başka bir ülkeye taşınıp yerleşmesi, orada yaşamaya başlaması ve alışması için daha uzun zaman gerekir. Yine de, yabancı yatırımı ülkemize çekmek anlamında doğru bir adımdır. Ülkemize gelen her turist, gönüllü bir turizm elçisi olduğu gibi, ekonomik anlamda kazanç vaat eden bir kaynaktır; ülkeye de döviz kazandırır. Batılıların ‘kazan-kazan’ dedikleri meşhur formül işlemeye başlar.

Ofis projelerinde öne çıkan trendler neler? Yatırımcıya ne tarz ofislerde yer almasını öneriyorsunuz?
Önemli olan markayı tanımaktır. Bilinen markalardan alım yapılmasını öneririz. Bir de özellikle bütün tüketicilere bugünü değil yarını satın almalarını ve geleceğe yönelik projelerde mülk sahibi olmalarını tavsiye ediyorum. Çünkü bugünü satın alıyorsanız, 5 yıl sonra o projelerin modası geçmiş oluyor. 5 yıl sonra öyle kuleler, öyle binalar yapılıyor ki, siz artık orada oturmaktan veya çalışmaktan rahatsız olmaya, ezilmeye başlıyorsunuz. Eğer ezilmek istemiyorsanız, farklı, butik, geleceğe dönük projelerde yer alın. Uzun vadede hem kar edebilir hem de orada otururken gurur duyabilirsiniz.

Türkiye'deki birçok konut ve ofis binasında teknoloji ancak o günün şartlarını karşılayacak ölçüde yapılıyor. Çünkü yarının teknolojisinin maliyeti var. Bu maliyetleri göze alan, rüştünü ispat etmiş konut firmaları tercih edilmeli. DAP Yapı olarak projelerimizi üstün teknolojik uygulamalarla hayata geçirdiğimizi söyleyebilirim. İnşaatlarımızda yarının teknolojisini uyguluyor, tasarımlarımızla geleceğe ışık tutuyoruz.

İstanbul’un öne çıkan ofis bölgeleri nereleri ?
Kentin yeni çalışma ağı

Günümüzde kentsel dönüşümün gerçekleştiği Kağıthane konum avantajı sayesinde önümüzdeki yılların önemli bir iş ve ticaret merkezi olma yolunda ilerliyor. 3.5 yıl süren Haliç Çevre Koruma Projesi kapsamında, Haliç kıyısındaki sanayi tesisleri kaldırılarak, bölge, ticaretin kalbinin attığı bir merkeze dönüştürüldü. Altınboynuz’u eski günlerine kavuşturacak olan Boğaz suyunun Haliç’e kavuşması projesi hayata geçti; DAP Yapı’nın Haliç manzaralı ofis projelerinin cazibesi arttı.

Ofis projelerimiz, lokasyonu itibarıyla tüm yollara en seri biçimde bağlanacak şekilde tam ortada yer alıyor. Projeden Tünel sayesinde Taksim ve Beşiktaş’a ulaşmak son derece kolay. Çevreyolu’na bağlanmak sadece 2 dakika sürerken, Adliye Sarayı’na yürüyerek gitmek mümkün.

İstanbul genelinde Merkezi İș Alanı (MİA) bölgelerinde stoğun sınırlı olușu, kira rakamlarında artıș beklentisi yaratıyor. DAP ofislerinin de yer aldığı bu bölge (Kağıthane Çağlayan) yatırımcının gözdesi durumunda.

Eklemek istedikleriniz…
Ziya Yılmaz / DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı
Hayatımızın büyük bir bölümü iş yerlerimizde geçiyor. Felsefeniz çalışmak, üretmek ve kazanmak üstüne kuruluysa iş yeriniz zamanla bir mabede dönüşüyor. Çalıştığınız mekanda mutluysanız veriminiz artıyor.

Home office konseptini benimsememizin en önemli nedeni; seçkin bir projedeki modern bir ofiste, otel konforunun hizmet ayrıcalığıyla verimli ve keyifli bir iş hayatının tam ortasında dinlenirken çalışmayı, çalışırken dinlenmeyi mümkün kılması... Son dönemde yapılan akıllı binaların büyük bir kısmı home office konseptinde tasarlanıyor.

Amerika’da evden çalışanların sayısı 20 milyona ulaşmış durumda. Eğer mesleğiniz ofise gitmeyi gerektirmeden evden sürdürülebilir nitelikteyse home office konsepti her tür arayışınıza yanıt verecek nitelikte seçenekler sunuyor.
 

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN RÖPORTAJ HABERLERİ

Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN