yapikredi kredi karti borc sorgulama hgs yukleme ttnet fatura odeme

İnternet Gazeteciliği sektöre yön veriyor!

İnternet Gazeteciliği sektöre yön veriyor!
10 Aralık 2014 17:32 Yorum yaz Çıktı al
Türkiye'nin önde gelen emlak haber siteleri arasında yer alan Emlaklobisi.com Genel Yayın Yönetmeni Turgut Yıldız, internet gazeteciliği hakkında yöneltilen soruları yanıtladı.

Türkiye’de gelişmekte olan internet gazeteciliği hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Yıldız, her geçen gün daha da büyüyen gayrimenkul sektöründeki gelişmeler, internet gazeteciliğinin avantajları ve zorlukları hakkında da görüşlerini açıkladı.

Emlaklobisi.com’un kuruluşundan bahseder misiniz?

2005 yılında inşaat sektörünün büyümeye başlaması ve bu büyümenin hızla devam etmesiyle birlikte son tüketici ile üretici arasında iletişim adına bir boşluk oluştu. Birçok projenin hayata geçirilmesiyle tüketicinin projelere ulaşabilmesi zorlaştı. Teknolojinin gelişmesi ve buna paralel olarak da internetin hayatımızın her alanında kullanılmaya başlamasıyla bu iletişim boşluğunun doldurulması gerektiğini öngördük ve 2009 yılında emlaklobisi.com olarak yayın hayatımıza başladık.

Sitenizde içerik olarak okuyucularınıza neler sunuyorsunuz?

Emlaklobisi.com Tükiye’nin en güncel emlak haber sitelerinden. Gayrimenkul sektörüne dair gelişmeleri ve konut projeleri ile ilgili tüm haberleri sıcağı sıcağına okuyucularımıza ulaştırıyoruz. Firma patronları ile röportajlar yaparak projelerin detaylarını birinci ağızdan okuyucularımıza aktarıyoruz. Bununla birlikte konut sahibi olmak isteyenler için hazırladığımız ‘projeler’ sayfamız ile konut projelerine dair tüm detayları sunuyoruz. Bu sayfamızı özellikle yurtdışında yaşayan fakat Türkiye’de konut yatırımı yapmak isteyen vatandaşlarımızı düşünerek tasarladık. Çünkü bu vatandaşlarımız çoğu kez gelip projeleri tek tek gezip ön araştırma imkânı bulamıyorlar. Biz de ‘projeler’ sayfamız ile gurbetçi vatandaşlarımızın bu sorununa çözüm oluyoruz.

Şu anda birçok emlak sitesi var. Siz hangi yönlerinle diğer sitelerden ayrışıyorsunuz?

Biz diğer emlak sitelerine nazaran içerik anlamında daha geniş bir yelpazeye sahibiz.  Sadece firmaların sesi olmaktan ziyade gayrimenkul sektörünü ayakta tutan tüm neferler ile iletişim içindeyiz. Firma patronundan sokaktaki vatandaşa, emlakçısından müşterisine, mühendisinden mimarına, siyasetçisinden belediye başkanına kadar sektörün tüm dinamiklerinin görüşlerine ve önerilerine sitemizde yer veriyoruz. Ayrıca istenilen bilgiye ulaşılabilirlik anlamında diğer emlak sitelerinden çok daha ayrı bir konumdayız. Ziyaretçilerimiz istediği her şeye kolayca ulaşabiliyor. Bunlarla birlikte interaktif yapımızla sitemizde farklı bilgilere aynı anda ulaşabilme imkânı sağlıyoruz.

İnternet sitesinin yazılı ya da görsel medya karşısında ne tür avantajları ya da zorlukları var?

İnternet sitesi diğer tüm mecralarla oranla daha özgür ve daha güncel bir mecra. Şu an yerel gazeteler dahil birçok gazetenin internet sitesi var. Çünkü iletişim çağındayız ve insanlar çevrelerinde olup bitenden anında haberdar olmak istiyorlar. Gazeteler dün yaşananları aktarıyor, televizyonlar yaşanan birçok olayı akşam haberlerinde veriyor. İnternet ise tüm gelişmeleri anında insanlara iletme gibi bir güce sahip. Ayrıca internet sayesinde insanların dünyada yaşanan olaylara müdahil olması çok daha kolay. İnternet diğer iletişim mecralarına oranla insanlara yorum yapabilecekleri, görüş bildirebilecekleri, seslerini duyurabilecekleri çok daha özgür bir ortam sunuyor. Bu nedenle internet diğer mecralara karşı daha avantajlı ve daha güçlü bir yapıya sahip. İşin zorluğuna gelince rakiplerinizden farklı olmak istiyorsanız internet sitenizi devamlı güncel tutmak zorundasınız. Üstelik internet gazeteciliği yapıyorsanız bazen saniyeler bile sizin için büyük önem taşıyor.

İnternet gazeteciliğinin gelecek yıllara damgasını vuracağı söyleniyor. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Dünya, teknolojinin gelişmesi ile birlikte avucumuzun içine sığacak kadar küçüldü. Yeni nesil cep telefonları ile artık dünyanın diğer ucunda ne olup bitiyor anında haberdar olabiliyor, işlerimiz organize edebiliyoruz. İnternet bu denli gelişmişken gazeteciliğin de bundan pay alması tartışılmaz. Şu an birçok yayın kuruluşu - ki bunların içerisinde televizyon kanalları da var – internetten yayın yapıyor.  Bunların yanında bağımsız birçok haber sitesi mevcut. İnternet artık diğer iletişim mecralarını geride bırakmış durumda. Bu nedenle internet gazeteciliğindeki gelişmenin her geçen gün katlanarak artacağına inanıyorum.
 

İnternet gazeteciliği son birkaç yıldır yaygınlaşmaya başladı. Emlak yatırımcıları şu anda internet kanalını yeterince kullanıyor mu yoksa hala yazılı ya da görsel medyada mı ısrarcı?

Son dönemde biraz ilerleme kaydedilse de emlak yatırımcısının internet kanalını gerektiği kadar kullandığını söyleyemem. Hâlâ geleneksel medyada ısrarcı olan emlak yatırımcısı internetin gücünün farkına henüz tam anlamıyla varmış değil.

 

 

Sizde bir yorum yazın

EN ÇOK OKUNAN RÖPORTAJ HABERLERİ

Kuzu SeaPearl Banner
Teknik Yapı Business
E-BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN